Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 811
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Kari, ma bucur pentru vestile bune!! Tot asa sa fie si in continuare, doar vesti bune [flo2] [flo2] [flo2]

 

Mickyyy, la noi (in Scotia) containerele sunt dupa cum urmeaza: verde pentru gunoiul obisnuit, albastru pentru reciclabile (hartii, sticle de plastic/PET-uri, cutii de conserve, anumite ambalaje de plastic - intra pe website-ul de la council-ul vostru sa vedeti exact ce puteti recicla), mov pentru sticle si borcane, maro pentru iarba, frunze, crengute etc din gradina, si mai era si unul cenusiu pentru "compost", resturile alimentare. Cel mai sigur e sa verifici pe site-ul consiliului local sa vedeti cum e la voi.

 

Spuneati ca nu prea aveti mobila - sau mai bine zis "campati" [:)] . Daca-mi permiti un sfat: sunt grupuri locale de "buy/sell" pe FB , inscrie-te acolo si vezi ce gasesti. Mereu sunt mobile si produse electrocasnice, noi sau aproape noi, la preturi derizorii. Sunt unii oameni care le dau si pe gratis, numai sa vina cumparatorul sa le ia de acasa de la ei. Altii asigura si "delivery" contra unui pret modic. Merita sa intri sa vezi ce e pe acolo.

 

Viviana, sanatate multa Silviei [flo2] [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mickyyy, asa cum au zis fetele, pentru laptop sau ce mai aveti electronic din Romania trebuie doar un adaptor, sigur gasiti si pe Amazon, si la un Boots mai mare.

De genul asta: http://www.amazon.co.uk/Travel-Adaptor-Plug-Worldwide-European/dp/B000P0FIUM/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1436869867&sr=8-1&keywords=eu+to+uk+power+adaptor

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci de sugestie, hai ca intru pe site la local council sa vad cum e cu gunoiul.

 

Legat de mobila, astept ziua de maine sa vad ce gasesc pe amazon. Ca e "black friday-ul" lor anual.

Am gasit si pe gumtree mobila ok la pret dar e naspa cu transportul, ca nu prea avem solutii. Sunt chiar si gratis sau la preturi derizorii.

Momentan sunt la vanatoare de oferte de orice fel, dar dupa cum ziceam, astept ziua de maine sa vad ce gasesc la superpret online.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mickyyy, asa cum au zis fetele, pentru laptop sau ce mai aveti electronic din Romania trebuie doar un adaptor, sigur gasiti si pe Amazon, si la un Boots mai mare.

De genul asta: http://www.amazon.co.uk/Travel-Adaptor-Plug-Worldwide-European/dp/B000P0FIUM/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1436869867&sr=8-1&keywords=eu+to+uk+power+adaptor

Si la tesco , e vreo 3.50 lire

am vazut si in poundland dar mi-a fost teama sa iau

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc tuturor pt urarile de ziua Andreei si ca v-ati gandit la noi  [flo]

 

Noi suntem cam prinsi cu o mutare, intr-o locuinta mai mare. Si ne mutam in acelasi oras, aproape pe aceeasi strada si tot mi se pare complicat, d' apoi Mickyy care se muta in Anglia.... ma ia cu fiori :))))) Bafta Mickyyy la mutat, sa va instalati cu bine !

 

Buflea, vacanta frumoasa copiilor in continuare! Ma bucur ca s-au simtit bine la mare!

 

Rox, va duceti la Cupa Davis, cu proaspatul campion la Wimbledon, printre protagonisti? Noi mai tragem in cate o dupaamiaza cate o tura la Arenele BNR la meciurile fetelor, caci saptamana asta sunt si fetele acasa si am cautat sa le fac un program cat de cat. In rest mai pleaca in tabara cu scoala, la tara cu parintii mei, au mai fost cu ei in iunie cateva zile in Stuttgart, caci cu noi, mai slabut anul asta, nu ne mai luam concediu anul asta, vedem daca totusi putem ajunge la mare 3-4 zile si cam asta e...

 

Va salut pe toti! Concedii/vacante placute tuturor!! [floare3]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragilor, incerc sa va prind din urma, dar e greu. Daca raspund si deja sunt pe langa subiect, nu dati cu rosii ca nu am voie. Eventual dati cu un compor de visine ca nu ma supar!  [:)]

 

Viviana, sper ca Silvia e mai bine- inteleg ca e pe termen lung cu amigdalele si sper sa treca repede episodul actual ca sa ii dati de cap!

 

Elyda, ai mai rezolvat ceva cu Bula si apartamentul? Ce trebe sa faca efectiv garantul? Trebe sa aiba casa proprie in Uk sau sa fie cetatean? Dca nu, da un semn, poate te ajutam cumva.

 

Da...au "rezolvat".Dupa ce mi-au pus creierii pe moate cautand zile intregi un apartament care "sa fie si asa si asa...nici asa...nici asa...2 bai...sa nu ramana Bula cu pianul pe scari..." au luat un apartament  pana la urma.

Care nu cred ca indeplineste nici jumatate din cerintele initiale pe care le-am cautat eu ca disperata la cererea lor.L-au ales in 5 minute de parca era singurul apartament din Londra  si daca nu il luau in secunda doi ramaneau homleşi.:)

Adica are o singura baie,pianul nu stiu daca incape fara sa inghesui mobila...si mie mi se pare cam mic.

Dar...asta este...a fost alegerea lor,ei stau acolo.

Singurul avantaj este ca este situat intr-o zona linistita.Dar nu stiu cat de tare o sa aprecieze  ei asta la varsta lor.

 

Mie nu imi place,mi se pare inghesuit desi Londonezul zice ca e mai mare decat in fotografii.Eu cred ca nu poate cineva sa ii viziteze cateva zile decat daca sta cu cel pe care il viziteaza in camera,desi gasisem apartamente care aveau in living canapea extensibila si spatiu mult.Si la acelasi pret.Am incercat sa le explic dar nu am avut cu cine vorbi asa ca i-am lasat in pace. 

 

Sper sa fie asa cum zic ei.Daca nu...au timp un an sa caute ceva mai bun.

 

Asta este.Faptul e consumat.deja au dat un avans.Pe contract este trecut numai Londonezul pentru ca  din moment ce Bulă nu are dreptul  să  intre  in UK...nu exista.

 

Ioana,multumesc pentru intentie,dar agentia  care le-a inchiriat nu cere ce cereau ceilalti.Adica nici chiria pe 6 luni (doar pe 6 saptamani),nici garant.Aia erau putin cam ciudati.

Oricum apreciez intentia.

 

 

Multa sanatate tuturor,mari si mici.

 

Celor foarte mici :)le doresc sa se faca "mari".:)

 

Celor care au mai crescut  "in ani",le urez sa fie sanatosi ,voiosi ,voinici multi ani de aici inainte !:)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, am uitat: La mulți ani Andreei! [s] [s] Să fie sănătoasă și fericită!

 

Nu știu ce-i cu mine, mă doare capul de două zile. Acum chiar îmi vine să stau cu capul pe tastatură... Strumfilina, tu cum mai ești cu durerile de cap?

 

Mă duc să-mi fac o cafea, poate niște cofeină în venă face bine la durerea de cap...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...