Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

cum nici o vacanta nu e fara peripetii,  sa va povestesc cum era sa fac atack de cord.

 

ne-am dus intr-o zona faimoasa, Lovers Point, chiar in virful peninsulei,

e  plina de stinci la o inaltime cred ca de vreo 40-50 m...si ne-a pus sotul sa ne urcam sa ne faca ppoze de la distanta.

 

eu cu ochii pe William sa nu cada, vintul cam batea si mai aleas ca eram la inaltime...dadea o senzatie cam nasoala sa stau pe marginea ripei si jos oceanul cu valuri puternice.

 

cand mai vad si o alta familie, ei facind poze nu se uitau ca copilul lor de vreo 5-6 ani era de capul lui si ajunsese chiar pe marginea prapastiei. nu exagerez era la 2 palme de ripa , la inaltimea aia, joos valurile, plus vintul care batea.

 

am inghetat cand l-am vazut...nu stiu cum din instinct am strigat la el sa se opreasca si  le-am facut in disperare semn la parinti si cu graiul care-l mai aveam le-am spus ca e pe margine.

 

nu mi-a mai trebuit nici multumiri , nimic...m-a terminat experienta...abia m-am intors cu picioarele tremurinde.

 

de atinci de fiecare data cand il vedeam pe WIlliam pe stinci ma apuccau caldurile.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 811
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ladies, buna seara! 

 

Viviana, insanatosire grabnica Silviei. 

 

Kari, ma bucur de vestile despre mama ta. 

 

Mickyyy, ce cool ca te-ai mutat! Succes mult!

 

Monica, sa va fie viata placuta in noua casa! 

 

Dark, wow, ce de bacuri de reciclaj! Unde le tineti? Sau sint comune? Noi n-avem decit o pubela de la ville, copila incape in picioare in ea, in care merg toate reciclajele de-a valma, de cite ori pun o sticla acolo ma intreb cum triaza oamenii aia daca se sparge...

 

Michelle, sa va fie de bine vacanta, ma bucur ca v-ati relaxat!

 

Sa mai dau si eu din casa:

 

Acum o saptamina pe vremea asta, aveam alerta de suicid.

 

O prietena de-a lui fiu-meu s-a incuiat in baie la bunici si-acolo s-a apucat sa exerseze taiatul cu lama, din fericire a trimis poze la diversi prieteni, evident, pe FB. Fiu-meu a avut reactia corecta, ce facem, Mami, ca x est en train de se suicider. Evaluat situatie, citit textele trimise, rulled out pericol imediat, decis sa incerc sa-i mobilizez parintii in loc sa chem direct politia, ca tot fata ar fi suferit, dictat la copil ce sa-i texteze (o cunosc de 4 ani, vine des la noi, stiu in ce relatii e cu parintii, ma-sa e cu capul, n-ai mai vazut!, genul de mama care isi schimba la trei zile poza pe FB, evident divortata, cu muuulte issues la caitza, si care se lauda in sedinta cu parintii ce grozava e ea, i-a cumparat deja prezervative fie-sii, si aveau doar 14 ani!).

Noroc ca copila crede ca fiu-meu e cel mai bun prieten al ei, asa ca a acceptat sa comunice prin texto, pe urma la telefon si, pina la urma, sa mearga sa o ia la el. Asa ca am bagat fo 50 de kilometri pina in orasul invecinat, unde am gasit o bunica facuta cu capul, complet depasita de situatie si copila toata plinsa si chinuita, inca incuiata in baie. 

S-a descuiat, si-a luat ceva cu mineca lunga pe ea, a pupat-o pe bunica si-am luat-o la mine, unde am lasat-o sa-mi povesteasca toate nefericirile ei. Evident, Fat Frumos n-o iubeste, prietenii nu-i sint aproape si parintii n-o inteleg. 

 

Dupa asta, mi-a aratat unde s-a taiat, pe brat, nu la incheietura, macar atit, fiuf! 

 

Si nicicum n-a vrut sa comunice cu parintii, dar nicicum. In fine, long story short, mi-a promis ca se duce la dr a doua zi sa ceara trimitere la psy, nu s-a dus, ca au navalit pe ea toti prietenii, fo 3 zile-a fost ocupata cu ei, a tot zis ca se duce, dar cardul de sanatate era la ma-sa, care nu vrea sa i-l dea, ca cica sa astepte pina la R/V anual cu dr. de familie si isi iau atunci trimiterea (textul asta l-am vazut eu, v-am zis ca femeie e cu vaca!)

 

Vineri seara, iarasi texto: I want to die! 

Am sunat-o instant, iar era la bunici, ma-sa era la f-ut pe undeva, tat-so la job, ca lucreaza de noapte. Am lamurit-o sa il roage pe bunicu-sau sa o aduca la mine, am bagat-o in sedinta si, cumva, a acceptat sa il sunam pe tat-so. Caruia i-am lasat mesaj sa ma sune instant, evident, a sunat-o pe fie-sa, despre care eu ii spusesem ca nu e bine, si il rugasem clar sa ma sune pe mine, nu pe ea. In fine, cum ma tot ducea cu presul ca nu se poate sa ne vedem a doua zi, i-am zis: no, stii, eu n-am vrut sa-ti zic la telefon, dar ti-o cauti cu luminarea: fie-ta s-a taiat pe miine marti si acum zice ca vrea sa moara.

 

Spre cinstea lui, a lasat jobul si-a venit, pe la miezul noptii. Aia mica plingea de-i sarea camasa, zicea intruna ca nu mai poate de trista ce e si vrea la psy, le-am vorbit de linia speciala de ajutor pt suicidari, le-am spus sa mearga in noaptea aia la urgenta, le-am zis ca cel mai tirziu simbata dimineata sa mearga la walk in sa ia trimitere pt psy. Au plecat ca sigur fac una din cele trei.

 

Azi e marti, din cite stiu nimeni n-a fost nicaieri, a trecut saptamina de cind a inceput toata istoria. Ieri dim, cind zicea ca merge cu tat-so si am sunat-o, a fost super evaziva, cica a rezolvat ma-sa, tre s-o sune nu stiu cine, dar azi nu mi-a mai zis nimic. Mi se rupe sufletul. 

 

I-am scris acum, astept sa-mi raspunda. Nici nu mai stiu cum sa reactionez, ca-mi vine s-o sun pe ma-sa si sa-i zic ca daca n-o duce instantaneu la psy ii trimit Protectia Copilului... Cit de iresponsabili sint parintii aia? 

 

Simonna

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simona,

doamne ce situatie si ce parinti dusi cu capul, cum mai sa nu o duca la psy , doamne nici numi vine sa cred, voi fiti alaturi de ea si eu zic sa o ameniti pe masa ca suni la protectia copilului nu se poate asa ceva, doamne si a mea face 15 ani in sept si imi spune orce si sant acolo pt ea, nu ar fi bine sa stea la tine o saptamana pana depaseste situatie si o duci tu la dr

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oau, Simonna, ce oameni... Citesc și nu-mi vine să cred că nu le pasă de copilul lor. Biata fată vrea singură la psi (de obicei e greu să-i convingi în situații din astea că trebuie să meargă) și idioții de părinți (că mai frumos nu le pot spune) trag de timp... Sper să se rezolve cumva situația asta pentru copilă.

 

Michelle, să vă fie de bine concediul! L-ați luat și pe Pepper cu voi?

 

Ioana, cum a reacționat Patricia când a văzut-o pe Julia? Dacă ai timp și chef să ne povestești, bineînțeles  [flo2] .

 

Ruf, mi-a plăcut Charice, la un moment dat cânta mai bine decât Celine :).

 

Mă duc pe câmpiile muncii, am treabă multă și chef mai puțin...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rox, dă un semn și te aștept acolo :). De fapt, am mai făcut eu o dată o chestie din asta, nu aveam curent acasă și m-am dus cu laptopul la Pizzico și am lucrat frumos pe terasă la ei, în timp ce îmi savuram limonada cu mentă și ceva salată cu avocado :D. E drept că nu era sezon și era liniște.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

 

Michelle, sa va fie de bine concediul [flo2]!

 

Simonna, [flo]! Vai saraca copila...sper sa o poti ajuta tu cu mersul la psy...ce asteptari sa mai ai de la asemenea parinti?

 

Viviana, sanatate multa domnisoarei [floare3] !

 

Elyda, ma bucur ca in sfarsit au gasit apartament. Bine ca l-au ales ei si ai scapat de eventualele reprosuri...

 

Strumphytza, nu mai spui nimic?  [pup]

 

Ah, Charice, ce voce...intre timp a crescut... joaca si in Glee...

 

[floare3]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si putin despre noi. 

ieri am primit o veste deloc buna. mama a fost operata, anus-contra-naturii. (cred ca asta e termenul corect) nici nu stiu sa va spun cum m-am simtit, ca si cum mi-a cazut un ciocan in cap, sau cum o menghina ma strangea ...... o stare indescpriptibila. 

tata e speriat, panicat, nu stie ce sa faca.... si de panica-teama a sunat ieri la noi si a gasit-o doar pe luiza acasa.... si va inchipuiti de la cine am primit vestea, da?  [fal]

asteapta rezultatul la biopsie, care vine peste vre-o doua saptamani. 

si m-am suparat pe el. inca nu mi-a trecut. 

 

Kari, sanatate multa mamei tale! Sa treaca cu bine peste hopulasta! [hug]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...