Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Am citit din urma pana mi s-a descarcat (de cateva ori) telefonul.

 

Sa va spun cateva impresii din vacanta in tara, asa la cald:

 

In Iasi mai multa curatenie, verdeata, civilizatie decat in vizitele noastre precedente (2010-2011). Multi biciclisti, dar fara piste ciclabile...niste curajosi, amenintati de trafic si de cainii vagabonzi (da, mai sunt, nu asa multi ca inainte totusi). Super-hiper-malluri, gen Pallas, ce sa zic, frumoase, dar tot la nivel de muzeu cum le zic eu, adica intri, casti gura, preturi inaccesibile.

In rest, dolce vita pentru cine are bani multi...

Pentru iesence, cand mai reveniti in dulcele targ, mergeti neaparat La Castel la Breazu (restaurant, hotel, pensiune)...o oaza de frumusete si bun gust, mancare buna, servire decenta.

A-propos de mancare, asta e un maare plus al tarii, ce ar trebui (mult mai mult) exploatat. De la laptele la pet pana la cas, telemea, cascaval, fructe si legume, mici si altele asemenea, toate au un gust infinit mai bun decat ce mancam noi, cel putin aici in N America. Eu m-am rasfatat cu cirese, visine si caise si mai ales divinele pastai late galbene din gradina lui taica-miu.

 

Despre excursia in tara, de o saptamana:

-voi scrie mai pe larg la Calatoriile ghetarului (bravo Ioana pt idee), aici pe scurt: am fost cam neplacut impresionata de orasele ardelene pe care le admiram cu patos altadata: Brasovul, Sibiul-multa mizerie in afara centrului, in special in Sibiu. La Brasov servire execrabila la o terasa in plina Piata Sfatului. Sighisoara parca neprietenoasa cu turistii, ma rog am fost si noi pe fuga, nici un indicator turistic in afara de cel pt Cetate, ajunsi la baza ei nu am stiut exact ca asta e orasul vechi, nu era nici un panou nici o harta nimic. Sa urcam pe jos cu baiatul in carucior doar ca sa ne informam nu am fost in stare.

-surprize placute: Sovata, o statiune frumoasa, vesela, animata, foarte curata si bine intretinuta, inclusiv hotelurile mari presupun de pe vremea lui Ceasca, f. bine intretinute. Acolo am fi stat vreo saptamana. Lacul Ursu iti da iluzia ca esti la mare si la munte simultan; Bran, iarasi foarte frumos.

 

Ar mai fi muulte de povestit.

 

A fost o vacanta frumoasa mai ales pentru ca baiatul meu s-a simtit bine, s-a jucat mult si in primul rand si-a intalnit bunicul. Tatal meu, un om foarte retinut in sentimente...ma bucur ca l-am facut fericit de data asta, chiar daca nu stie sa isi exprime sentimentele.

 

Cred ca e prima oara cand spun asta dupa atatia ani: eu m-as intoarce in tara daca as avea o perspectiva, daca situatia din invatamant nu ar fi asa cum e.

 

In schimb m-am intors la acasa de aici, o lume mult mai calma, mai organizata dar si cu multe hibe pe care nu stiu cum dar din ce in ce mai greu le suportam... Ok asta e o alta discutie.

Vacanta asta acasa m-a cam intors pe dos si fizic dar mai ales emotional.

 

Zilele astea zacem, baiatul sufera de jet lag si la 2 30 fix in fiecare noapte se (ne) trezeste, se joaca, mananca, alearga prin casa. Noi ne taraim ca niste zombi. Ca sa fie treaba treaba cel mic a facut si o infectie urinara si azi am fost la dr. sa-i dea tratament. Asta sigur de la (ne)minunatele toalete din Ro si din aeroporturi (o mare nota zero barat aeroportului CDG Paris la capitolul toalete...bleah). In privinta asta instalatiile sanitare nord-americane le bat serios la fund pe cele europene...

 

Avem nevoie de o vacanta sa ne revenim dupa vacanta. Si, din fericire, o avem: eu vacanta de prof, barbatul e intre contracte, copilul...el nu va fi in vacanta, ha, ha, ha...gradinita e deschisa non stop (dar nu l-am dus inca, sa-si revina cu fusul orar).

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 811
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ladies, multumesc de sustinere, ma incurajeaza sa ma tin in continuare de capul ei, ca de intimplat nu se intimpla nimic, acum ne textam si inca n-a sunat-o nimeni. Ah, ca imi vine sa o bag pe ma-sa cu capul intr-o buda, asa ceva! Psiholoaga care trebuia s-o sune azi n-a sunat si oricum nu e psiholoaga e travailleuse sociale. 

Fata nu vrea deloc sa vb cu ma-sa, tat-so n-a facut nimic, iar eu, o straina, ma dau cu curul de pamint de disperare si nu stiu ce sa mai fac. Mi-e frica sa nu taie comunicarea cu mine... 

Poate imi vine o idee noua pina miine!

 

Simonna

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simonna, singura idee e sa mearga fata la psiholog. Bine ar fi sa mearga cu maica-sa, ca poate intellege si ea de ce a facut ce a facut.

Fleur, si pe mine ma mira ce plin e mall-ul din Timisoara si ce mult se cumpara. :)))) inclusiv din magazine in care nici macar nu intru, ca sunt extrem de scumpe si nu as da in veci atatia bani pe haine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună dimineața și de la mine!

 

Fleur, să vă fie de bine vacanța! Foarte frumos pe acolo (mai puțin zoo, nu-mi plac animalele închise, mi se pare tare trist, indiferent cât de bine ar fi îngrijite).

 

Simonna, hang in there! Poate ar trebui să vorbești cu tatăl din nou? Dacă pare mai ok la cap ca mama. Îi spui: uite astea sunt opțiunile, dacă nu faceți nimic o să mă văd nevoită să raportez la protecția copilului.

 

La mine e a patra zi cu dureri de cap, nu știu ce am... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...