Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Ei, da...si in alte ocazii venim cu reprosuri, cum ca uitam sa fim copii...

Doamna, sper ca vezi ca suntem mai multi ca dl aqai... [:)]

 

 

Nu unul, sute, sute!!!

 

daca e apreciere la adresa dl-ui aqai e ok, daca e critica la adresa mea, ma supar [:-)))]

 

cand ca spun ca a mancat greierele soparlei ce mai ziceti? (In apararea lui spun ca greierii sunt frumosi si apetisanti, nu ca gandacii aia urati ai vivianei)

 

a cetit el ca la nivel mondial se promoveaza ideea consumului de insecte ca solutie pt combaterea foametei. Si ne tot ameininta ce de la anul incepem si noi sa mancam insecte.

 

eu mi-am incordat muschii, l-am idreptat spre cutia de greieri and I dared him.

 

si l-a mancat!!!

 

alex si-a marit ochii ca ozn-urile si a zis: this dad really eats everything he can find! His only hobby is eating!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 811
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna de dimineatza mea insorita si racoroasa,

 

Mvaiii Simonna ce m-a afectat povestea fetei aleia … nu stiu ce as face in locul tau, dar iti inteleg framantarea … poate ar trebui sa intrii mai tare in parinti, sa le spui ca fata chiar are nevoie de ajutor si ca ei par iresponsabili, ca le trimiti protectia copilului pe cap si gata. Nu stiu cat de usor este sa faci toate aceste chestii, fac pariu ca mai usor imi este mie sa iti dau sfaturi.

 

Povestea asta vine pe fundalul unei alte povesti pe care am vazut-o acum cateva zile la TV … o fata de 19 ani care a murit acum ceva timp, atat de stupid, atat de stupid. Era in college, undeva printr-un stat din asta uitat de lume (Iowa, Ohio …n-am retinut). Era acolo cu prietenul ei, si din cauza prietenului ei, care obtinuse un full scholarship la aceasta universitate si dupa care ea, fata, s-a dus ca sa fie impreuna. Era o relatie cu viitor, amandoi pareau commited si parea ca duce intr-o directie serioasa. Si fata, si prietenul foarte “normali” … nu rebeli, nu aveau probleme, depresii, nu beau, nu se drogau ..ambele familii si toti prietenii din jur au confirmat asta.

 

Sa vedeti ce s-a intamplat … era iarna, se anuntase o mare furtuna de zapada peste noapte, toata lumea sa stea in casa. Ei erau in deplasare, la o petrecere … au plecat de acolo pe inserat, tocmai ca sa nu ii prinda furtuna pe drum …s-au ratacit. Culmea este ca i-a oprit politia la un moment dat pentru ca nu le mergea un stop la masina. Am vazut inregistrarea de pe masina de politie si dialogul dintre ei. Au primit amenda si politsitul le-a dat instructiuni cum sa ajunga pe autostrada … in drum spre autostrada, masina a derapat (incepuse deja sa ninga, dar nu foarte rau) si au cazut cu masina intr-un santz …ei de aici incepe “nebunia”. Au sunat la 911 sa ceara ajutor si timp de 5 ore nu au fost in stare, nici unul dintre ei, sa spuna unde sunt. In timpul celor 5 ore, au plecat din masina (desi aveau benzina ca sa stea la caldura), li s-a parut ca vad niste lumini, au plecat spre jos spre ele, au orbecait in noapte si viscol … 5 ore, cu dispecerii de la 911 la telefon. Au dat la TV toate inregistrarile si conversatiile (pentru ca toate call-urile de la 911 sunt automat inregistrate) … mai, nimic din ce spuneau nu facea sens. Va spun, conversatiile erau excruciating sa le asculti … Cei de la 911 cereau detalii, un oras, o strada, o cladire … si ba dadeau adresa apartamentului lor din oras, ba spuneau ca vad niste oameni care nu vor sa ii ajute, ba spuneau ca sunt pe langa un trib cu corturi, ba ca sunt sub o masina … 5 ore de nebunie, in care toate fortele politiei au fost mobilizate, s-au dus la ei acasa, acolo unde initial fusesera trimisi … apoi au inceput sa ii caute, in miezul furtunii de zapada, cu elicoptere, atat cat au putut, cu trackuri cu pluguri in fatza … vorbeau intre ei la telefon incercand sa se lege de orice mic detaliu care parea verosimil din toate prostiile pe care le debitau cei doi la telefon … vocea celor doi era foarte panicata, cereau ajutor incontinuu, spuneau ca le e frig, ca merg la inainte, ba inapoi … ce sa spun ? Nu i-au gasit decat a doua zi de diminetaza, cand s-a facut lumina si furtuna de zapada s-a linistit … i-au gasit inghetati, pe marginea unui drum, la distantza de 1 km unul de altul.

 

La autopsie, s-a descoperit ca amandoi luasera extasy si de aceea aveau vedenii si nimic nu facea sens din ce spuneau. Cica probabil luasera drogurile alea cam cu 3 zile inainte, ca erau nedormiti si unul din efectele lor sunt ca te tin treaz non-stop ca sa poti sa party … si s-a dovedit ca nu erau addicted, au confirmat familiile celor doi si autopsia - deci probabil ca a fost o incercare de moment. Ce porcarie …

 

Ma tot gandeam care este morala acestei povesti ? Ce trebuie sa le spunem copiilor nostri, care nu vor mai fi copii la un moment dat … pentru ca astea sunt evenimente fatale care puteau fi evitate. In plus, noi, parintii lor, nu avem experiente cu droguri …nu pot sa le explic cum te simti cand iei, cum te simti cand nu mai iei, daca incerci asa de curiozitate, ce trebuie facut sau ce nu trebuie facut … nici nu stiu, exista asa o regula, ca daca iei droguri, nu pleci din locul ala, ca risti sa te ratacesti si sa nu fii in stare sa spui und esti ???

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

a cetit el ca la nivel mondial se promoveaza ideea consumului de insecte ca solutie pt combaterea foametei. Si ne tot ameininta ce de la anul incepem si noi sa mancam insecte.

 

 

Din nou are dreptate.

(Oare sa nu te impaci tu cu ideea asta? [:-)))] )

UE a alocat si fonduri pentru cercetare si solutii, peste cativa ani alimentele vor contine insecte, cel mai probabil sub forma de prafuri, ca adaosuri. Adica nu mananci chiar greieri ca atare dar ma rog, cui ii place...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, dupa parerea mea ce li s-a intamplat celor doi este o pura si nenorocita intamplare, pe care n-o mai regasesti. Adica poti sa-ti pregatesti copilul la orice si daca e sa se intample un rahat din ala, apai o sa se intample.

Daca erau consumatori frecventi, era o chestie. Dar asa...pur si simplu s-au cumulat niste factori distructivi. Care altfel nu se cumuleaza in mod normal.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cu pictura... am extins proiectul si la job :)

 

Doar ca s-a ocupat un pictor adevarat de treaba asta.

Eu am facut ca lucrurile sa se intample :) (lobby si hartii)

 

11692523_505669186257915_350345953521476

 

http://metropotam.ro/La-zi/cei-care-merg-la-mare-vor-putea-calatori-cu-un-tren-cfr-iesit-din-tipare-condus-de-locomotiva-hora-art6503254358/

 

img HORA

 

Alinuk, am văzut locomotiva Hora în gară în București când m-am întors din Cluj :). Bravo, foarte frumos!

 

(Sper să nu te supăr, știu că nu e treaba ta, dar eu tot plâng că peroanele tot așa sunt, pare că nu le-au spălat de 20 de ani  [q] ).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oh, Viviana, ce porcarie sa iti bantuie aia prin casa ... da, trebuie sigilat totul. Doamne, eu n-am mai vazut gandaci de cand ne-am mutat la casa ... cu mutarea asta insa am vazut furnici si paienjeni ...nu stiu de ce, nu ca mi-ar placea de ei, dar parca sunt mai putin scarboase decat gandacii ...

 

Aqai, tu vorbesti serios Soro ... Dnul Aqai a mancat greierele shoparlei ? Doamne [:-)))] , poate ai scapat de gatit, macar pentru o persoana ...

 

Michellino, frumoase locuri ...dar unde nu este frumos la plaja ???

 

Fleur, bine ca te-ai intors ca nu mai puteam de ciuda [flo2] ...

 

Ai dreptate cu mancarea ... initial am crezut ca simt asa pentru ca sunt obisnuita cu gustul ala dincopilarie, dar inclusiv copiii mei, care vorba aia, sunt hranitzi aici de la nastere, recunosc ca mancarea in Romania este foarte gustoasa. Inclusiv mezelurile, atat de evitate de romani ...cica mananca ai mei parizer like "there is no tomorrow" [:)]  ...nu mai spun de branzeturi ... telemea de oaie asemanatoare se mai gaseste la greci, dar telemea de vaca ca in Romania, nu exista nicaieri in lume. Culmea este ca aici exista telemea romaneasca (Romanian feta) care este acra si seaca, nici vorba, dar nici vorba sa fie la fel.

Mama mi-a spus ca copiii mei, de cand sunt in Romania, mananca ciorba/supa in fiecare zi, fara proteste ...si evident ca asta s intampla pentru ca eu nu gatesc supa acasa (yeah, right !!! ..gimme a break).

 

Fleur, mai vroiam sa te intreb, care a fost traseul vostru prin tzara ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...