Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Buflea, dupa parerea mea ce li s-a intamplat celor doi este o pura si nenorocita intamplare, pe care n-o mai regasesti. Adica poti sa-ti pregatesti copilul la orice si daca e sa se intample un rahat din ala, apai o sa se intample.

Daca erau consumatori frecventi, era o chestie. Dar asa...pur si simplu s-au cumulat niste factori distructivi. Care altfel nu se cumuleaza in mod normal.

 

Ai dreptate, dar cel putin jumatate din acesti factori puteau fi eliminati ...sigur, primul este consumul de droguri ...dar auzind ca in general, in college, toata lumea incearca macar o data ...oare nu ar trebui sa fie niste indicatii, nistelegi nescrise, pe care trebuie sa le stii daca tot incerci ? Nu stiu ...iei pastila aia (sau ce o fi) si nu pleci nicaieri, nu te apropii de vreun geam ca poate te arunci, nu te sexezi ca poate ramai gravida ... habar n-am, fabulez ...

 

Si ce m-a frapat si mai tare a fost ca in conversatiile alea telefonice, vorbeau foarte clar ... nu avea vocea schimbata, nu pareau ca sunt "high" ...ca de aia nici cei de la 911 nu s-au prins initial ca e ceva wrong cu ei ...abia dupa ce au trimis politia in apartamentul lor si ei au inceput sa spuna lucruri fara sens (ca sunt sub masina, ca sunt langa oameni care nu vor sa-i ajute) ...abia atunci i-au intrebat daca au baut sau au luat droguri. Desigur raspunsul a fost "nu, nu, sub nici o forma" ...nu ca ar mai fi contat la momentul ala, dar e interesant de observat ca creierul, chiar daca inundat de drog, nu uita diferentza dintre bine si rau si stie sa minta cu convingere cand e constient ca ceva nu e bine.

 

De ex eu am retinut un lucru pe care l-am citit aici pe forum si, din lipsa de experienta, nu il stiam ... ca la bar, daca te duci sa dansezi si ai lasat paharul de bautura neterminat, cand te intorci la masa, nu mai bei din el, comanzi altul ...ca cineva poate sa iti puna ceva in el fara sa stii ...foarte bun sfat !!!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 811
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Alinuko, sa traiti dragilor, rar separatzi si mereu impreuna ... [flo2]

 

Vroiam sa va mai spun ca barbata-meu mi-a comunicat ieri ca a aplicat la 367 de joburi in ultimele 4 luni. Din astea estimeaza ca a dat aproximativ 50 de interviuri prin telefon si 17 in persoana ... si e inca pe piatza [fri]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, ce prostie sa mori din asa ceva.....

Ar trebui sa stie toti ca indiferent ce droguri au luat sua ce au fumat, trebuie sa spuna cand sunt intrebati.

 

Eram mai demult in Timisoara, vad pe o strada cu o banda pe sens ca sta o masina rosie ca focul oprita, in spatele ei coada. Vad in masina o fata...care incepe sa devina isterica. Dadea cu mainile in volan, zici ca o exorciza cineva. Initial am crezut ca se crizeaza asa pt ca ii murise motorul. Eu si cativa barbati ne apropiem cu zambetul pe fatza de ea si vad ca fata chiar era pe alta lume. Urla non stop, se lovea, se zgaria, tragea de volan. Ne-am dus la ea sa o ajutam, am scos-o din masina si am luat cheile, toata banda blocata, catelul ei speriat alerga peste tot si nus  lasa prins. Am incercat sa vorbesc cu ea sa o calmez, i-am spus sa sune la parinti/iubit/prieteni. A sunat, au venit 2 baieti. Atunci ne-am dat seama ca fata era high, ca eu presupuneam la inceput ca avea o psihoza acuta :))

Il intreb pe Bula ala ce a luat, zice ca nimic. O intreb pe ea, nimic. Am chemat salvarea sa o duca la psihiatrie, au spus ca nu o pot duce ca ei de unde sa stie daca a luat ceva sau nu. Le-am spus ca la cum e sau are o psihoza sau a luat ceva si ca nu poate conduce acasa in stadiul ala. Intre timp se mai calmase, a dus-o prietenul ala acasa. I-am spus ca daca nu luase droguri trebuie sa mearga la medic. L-am cautat apoi pe facebook, ca imi amintisem cum il cheama, l_am intrebat si a recunoscut ca da, luase fata niste pastile, nu era obisnuita si de-aia.

 

 

 

Dar la povestea ta nu au reusit sa ii gaseasca dupa celulare? daca stiau ca luasera droguri macar le spuneau sa ramana acolo unde sunt. puteau macar sa spuna prietenii lor ceva....ce prostie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ziua buna tuturor

 

alinuko, multi ani frumosi si plini de fericire iti doresc langa al tau iubit.  [flo2]

 

 

vazut poze frumoase, copii si pinguini frumosi.  [il]

fleur,  [flo2]

michellina  [flo2]

alinuk  [flo2]

 

 

viviana,  [:-)))]  stiu ca nu-i de ras,  [il]

 

 

aqai, tare dl sot al tau. nu cumva suntem neamuri prin alianta? [il]  ca tare seamana dl aqai cu unchiul John. 

 

 

buflea, adevarul e cel care trebuie spus copiilor intotdeauna. despre moartea celor doi tineri si eu cred ca  a fost doar o nefericita si unica intamplare. trist totusi. 

 

 

Simonna, curaj si nervi de fier. eu totusi cred ca undeva trebuie sa pui o granita, sa iti fixezi o limita pana unde te implici. si daca vrei ajutor s-o infunzi pe 'mama respectiva' cu capul in buda, vin eu sa te ajut.  [fri]  stiu ca nu-i frumos si nici crestineste, dar mi se ridica parul in cap cand aud de asemenea specimene. 

 

 

 

 

 

noi bine, caldura e ok, nu-i moarte ca data trecuta, in casa e foarte bine. 

mai avem putin si suntem gata cu scoala, copii sunt teribili de fericiti. Victor pleaca in Kroatia cu clasa, cica asa e traditia.

Luiza nu vrea sa mearga nicaieri, colegii ei au planificat o excursie in Italia. 

 

eu fac planuri ptr plecarea in Ro, de parca plec ptr doua luni.  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vroiam sa va mai spun ca, printre cunostintele mele de aici, a aparut asa, o noua metoda de slabit ... plimbatul pe jos. Cica exista nu stiu ce teorie, care spune ca, trebuie sa facem cel putin 10.000 pasi pe zi ca sa consumam 500 de calorii ...

Nu stiu daca sa cred in asa ceva, dar daca toata lumea se arunca pe aleile parcurilor, de cateva zile, m-am aruncat si eu ... deci mers normal, nu alert, nu alergat.

 

Ieri am iesit la plimbare si am mers 1.5 ore ...vorbind la telefon [:)] . Nu e greu deloc daca vorbesc la telefon, trece timpul fara sa imi dau seama. Nu am gafait, nu mi-am pierdut rasuflarea, m-au durut putin picioarele cand am terminat dar nici vorba de senzatiile alea care ma trec daca incep sa alerg ...si daca am mintea ocupata, cred ca as putea sa fac asta in fiecare zi in care nu am copiii acasa.

 

Nu, sa nu credeti ca am slabit ceva ... sincer, nici nu prea cred in metoda asta de slabire, ar fi prea usor sa fie adevarat ... dar rau nu are ce sa-mi faca, asa ca, ma uit acum dupa un app care sa imi numere pasii astia, sa vad si eu cati pasi se merg intr-o ora si jumatate. Am vazut ca sunt mai multe apps pe Google (am android).

 

Aveti vreo recomandare de pedometru din asta, pe telefon ???

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar la povestea ta nu au reusit sa ii gaseasca dupa celulare? daca stiau ca luasera droguri macar le spuneau sa ramana acolo unde sunt. puteau macar sa spuna prietenii lor ceva....ce prostie.

Pentru ca, la momentul respectiv (acum vreo 4 sau 5 ani), statul ala obscur, era unul din ultimile 9 state ale Americii, care nu avea sistemul de GPS updatat si prin urmare, nu au putut sa ii localizeze dupa telefon ...

 

Evident ca, urmare a acestui caz, sistemul s-a modernizat ...

 

Deci mai invatz ceva ... pastilele astea cand le ei, initial iti dau niste stari mai "altfel" decat atunci cand te obisnuiesti cu ele ??? Sau cand "te obisnuiesti" stii exact ce ai de facut, stii sa iti manageriezi / controlezi starile, astfel incat sa nu sari asa in evidentza ???

 

P.S. Si astia ... cand i-a oprit politia ca nu le mergea un stop, au vorbit cu politzistul foarte real ... le-a dat si amenda si ofiterul ala nu s-a prins ca e ceva in neregula cu ei. Le-a explicat cum sa ajunga inapoi la autostrada ...

 

Nici nu inteleg ... cum de poti parea normal, intr-o conversatie cu Politzia si 20 min mai tarziu, cand suni la 911, sa spui toate aberatiile alea. Cum de poti sa dai perfect adresa de la apartamentul in care locuiesti dar nu poti explica ce e in jurul tau, ce vezi ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai cei care consuma in mod frecvent cam stiu la ce sa se astepte. Cand incerci ceva nou nu stii ce efect are asupra organismului.

Se poate de exemplu sa te porti perfect normal si sa ai doar vedenii, depinde de fiecare.

 

Eu de exemplu cand ma imbat ma port perfect normal. Nimeni nici macar nu presupune ca sunt 'afectata'. Nu se vede nimic fizic, vorbesc perfect normal.

 

Cine stie ce o fi fost de fapt cu ei....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...