Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

"El unico" prim ministru inculpat


Recommended Posts

  • Răspunsuri 82
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu continui sa spun ca tara este condusa din zonele rurale, acolo e "miezul"... In zonele urbane e asa o apatie generala, nimic nu intereseaza pe nimeni. S-au ieftinit alimentele? Hai sa fim seriosi! Poate pe la voi, ca la noi, nu, totul e exact ca inainte de 1 iunie. La fel si painea, are exact acelasi pret ca inainte de scaderea TVA-ului.

 

Ce se intampla in zonele rurale ar trebui sa suscite interesul, acolo se practica spalatul de creiere in masa. E lucru stiut ca cine are cei mai multi primari are si cei mai multi deputati, senatori, si guverneaza. S-a facut mare tam-tam cu microbuze pentru copii, cu fanfare, chei cu flori prin parcari de teatre, cu televiziuni, etc. Posturile locale - la care lumea se uita, sunt niste ode inchinate conducatorilor iubiti. Ziare efectiv nu mai exista. Si chiar daca ar exista, tot ar fi inchinate conducatorilor. Ca asta-i treaba, au nevoie de publicitate ca sa traiasca.

Si asta se intampla in majoritatea judetelor.

Acum au inceput iar cu zilele comunelor. De vreo doua luni, incoace, toate comunele fac petreceri, cu invitati de seama, care mai de care. Onor, primaru', ca doar el se gandeste la locuitorii lui.

 

S.A.M.D.

Si atunci cine sa-l dea jos pe Ponta, daca toata lumea e "multumita"?

Pun pariu pe ce vreti voi ca la nul, majoritatea primariilor vor fi conduse tot de PSD. Poate in zonele urbane se va schimba ceva, cine stie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dacă nu mă înșel, am avut totuși un președinte care era urmărit penal când a fost ales, pe d-l Băsescu. Care în acest fel a căpătat imunitate la vremea respectivă. Deci, există precedent, iar legislativul nu a luat măsuri în atâția ani.

 

Nu-mi amintesc...despre ce era vorba?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca nu o sa fiu pe placul multora dar cred ca dacă nu era Băsescu ,care sa îi mai țină puțin în frâu Română era acum lângă Grecia.

 Poanta spune ca România este pe locul 1 la creștere economică, unde se vede ,cum poți sa fii atât de naiv sa crezi așa ceva? In țara aia nu au mai construit nimic, de 25 de ani se tot chinuie cu 2 autostrăzi de zici ca unește România cu Australia. 

 

 

 Ps : ne meritam soarta. Daca te duci la țară și întrebi de ce e bun X sau Y nu știu dar il votează ca așa a auzit la cârciumă, la biserică le-a spus popa, de la primărie ca le da ajutor, iar cand e vorba de dat nu se mai gândesc la nimic " DACA NE DĂ " de ce nu? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

        Nici nu cred că ăsta e scopul discuției, să căutăm să fim unii pe placul altora. Nici nu cred că se poate ajunge la vreo concluzie comună despre cât bine sau rău ne-au făcut unii sau alții care au fost la putere. Aici era în discuție o chestiune de morală, devreme ce nu este reglementată prin lege. Și nici nu cred că există interes să se reglementeze. Este o tendință generală pe la subiectele de genul ăsta să se arunce aiurea cu noroi. Noi, cei care discutăm aici, ce nație suntem?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si totusi nimeni nu spune care ar fi alternativa pentru Ponta astazi?

 

Alternativa? De ce? Exista o procedura scrisa undeva care sa spuna ca X-ulescu (clar definit si in mod sigur) va fi urmatorul lui mister Pi? Nu, nici vorba. Nu ar trebui sa gandim asa. In primul rand ca nu suntem noi cei care am decide cine va fi urmatorul pm. Io una m-as preocupa de asta numai daca m-as invarti in cercurile acela si as fi la o azvarlitura de bat de posibilitatea sa numesc un pm.

 

Este o problema falsa transferata omului de rand. Adica iaca, un zgomot ca sa avem cu ce sa ne umplem timpul.

 

Nivelul de pm este un nivel f ridicat unde nu exista sa nu apara nume alternative.

 

In general, masele de oameni chiar daca ar avea sugestii viabile nu le pot impune fara , sa zicem, o organizatie care sa faca pushing in mod constant. Ce pot face insa cei multi care au alte griji zilnice (masa, casa, etc.)? Ei pot amenda pe cel care a ajuns sa fie pus/ales in fruntea gv, tarii, ministerului ... pe sefi in general. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 Poanta spune ca România este pe locul 1 la creștere economică, unde se vede ,cum poți sa fii atât de naiv sa crezi așa ceva? In țara aia nu au mai construit nimic, de 25 de ani se tot chinuie cu 2 autostrăzi de zici ca unește România cu Australia. 

 

 

 

 

Nu o spune Ponta, o spune statistica si o spun cifrele.  Nu stiu daca e nr. 1 (nr 1 dintre care/cate tari?).  Cresterea economica nu vine numai din constructii de autostrazi.  E adevarat ca statul a sistat aproape investitiile (eu cred ca de teama DNA-ului, nu mai pot fura si atunci nu mai face nimeni proiecte, nu se mai fac licitatii) , dar o parte importanta din economia romaneasca este data de agricultura, de industria auto, de exportul firmelor de textile de exemplu, de firmele de IT. Domenii in care guvernul nu prea are contributii, dar care merg. 

 

"Comisia Nationala de Prognoza (CNP) a revizuit in sus prognoza privind cresterea economica a Romaniei in 2015 si 2016, la 3,3% si, respectiv 3,4%, potrivit Prognozei pe termen mediu 2015 - 2018 - varianta de primavara.

Anterior, in prognoza din iarna, CNP previziona un avans al PIB de 2,8% pentru 2015.

Potrivit sursei citate, Produsul Intern Brut se va ridica in 2015 la 701 miliarde de lei, iar in 2016 la 742 miliarde de lei. Pentru 2017, CNP prevede o crestere economica de 3,7%, iar pentru 2018 de 4%.

Banca Mondiala, optimista: Romania va devansa alte economii europene in urmatorii ani

Pe de alta parte, Comisia Nationala de Prognoza estimeaza ca, in acest an, consumul final va creste cu 3,1%, iar in 2016 cu 3,3%, consumul individual al gospodariilor se va majora cu 3,2%, respectiv cu 3,4%, iar cel colectiv efectiv al administratiei publice cu 1,4% si, respectiv cu 3%.

Potrivit datelor publicate pe 13 mai de Institutul National de Statistica, Produsul Intern Brut a fost mai mare cu 1,6% in termeni reali in primul trimestru din acest an fata de trimestrul IV din 2014, iar comparativ cu perioada similara a anului trecut a inregistrat o crestere cu 4,3% pe seria bruta si cu 4,2% pe seria ajustata sezonier.

Fondul Monetar International a revizuit in crestere la 2,7% estimarile referitoare la avansul Produsului Intern Brut al Romaniei in acest an, potrivit raportului World Economic Outlook publicat, in 14 aprilie, de institutia financiara internationala."

(sursa : http://www.ziare.com/articole/romania+crestere+economica+2015 )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Comisia Nationala de Statistica revizuieste cum vrea muschiul ei. La fel cum Grecia a intrat in uniunea monetara cu statistici masluite asa le fac si ai nostrii din condei ascunzandu-se dupa metodologie.

 

eu nu cred ca cineva crede ca o tara poate progresa economic fara investitii pe termen lung oricare ar fi ele.

Industria auto o tin francezii care se plang mereu ca ar vrea si ei o autostrada sa le vina mai usor piesele si sa exporte mai usor masinile.

Agricultura e sustinuta de mama  naibii stie dar sigur nu de stat ca nu am mai auzit de o instalatie de irigatie de la Ceausescu incoace.

Fabrici de textile poate in lohn asa ca nu prea se intoarce mult din investitie in romania, macar au oamenii un loc de munca e drept.

Eu nu vad nicaieri ceva construit de Ponta...doar inconstienta si larghete de mana in prag de alegeri.

 

In plus suntem sigur mandrii ca suntem romani cand toata presa duduie ca PM-ul romaniei taman ce a fost inculpat pt coruptie, in timp ce el zambeste sfidator. Taman zambetul asta sfidator l-a facut sa piarda alegerile prezidentiale prin vot popular, dar nici aia nu a contat ca nu era vot pt PM, oamenii il vor PM nu presedinte.

Sper sa castige alegerie PSD, ca studiu de caz sunt curioasa cum mentin ei 4-5 ani boom-ul asta economic extraordinar.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...