Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Tragedia din club


ralualexandrei

Recommended Posts

  • Răspunsuri 588
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nu, nu-i deformatie profesionala.

Avem aceleasi meserii, dar eu nu fac ca tine.

Tu esti mai precauta. E posibil ca asta sa te scoata din multe rahaturi vreodata.

 

Sau poate cantitatea de rahat e direct proportionala cu cantiatea de precautie...? Atunci s-ar explica multe....

 

Nu, glumesc, dar sunt la modul propriu infricosata de cat de putin pregatiti suntem sa facem fata unor situatii posibile, si chiar probabile. Toti cei care au pierit si vor mai pieri din cauza asta ar putea fi motoarele unei schimbari. Asta ar mai da un fel ciudat de sens tragediei asteia. Ar trebui sa deschidem ochii, sa nu mai lasam pe nimeni sa se joace cu vietile noastre de dragul unor bani, sa nu mai permitem sa fim pusi in pericol de indolenta si lacomie. Asa, ei ar putea deveni eroi. Altfel raman niste biete victime. Niste numere pe sertarele de la morga. Si asta mi s-ar parea cumplit.........................

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Insa Black sa stii ca vreau sa imi iau extinctor acasa si patura de aia speciala de incendii pe care o sa le tin in bucatarie. Asta pentru ca era sa dau foc casei, am pus un cartof in microunde, care a luat efectiv foc, s-au umplut bucataria de fum negru, am deschis cuptorul din care iesea  foc pur si simplu. Nici acum nu stiu cum de nu am dat foc la casa. M-am speriat tare, am inhalat fumul ala si m-a durut gitul vreo 2 zile. Deja am alarma de fum si de gaz instalat pe perete la iesirea din bucatarie.

 

Dar cind ma duc undeva nu cercetez nimic. Cred ca am sa incep sa o fac.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si daca se blocheaza accesul catre camara la cutremur si tu esti... in dormitor? Ar trebui conserve in fiecare camera?

Nu fac misto de masurile de prevedere, doar ca unele mi se par exagerate.

 

Daca se blocheaza accesul, e o sansa in minus dar momentan e o sansa in plus.

Am si eu un astfel de bagaj, suntem intr-o tara cu risc seismic ridicat, nu mi se pare deloc exagerat.

 

Nu dureaza mai mult de cateva ore sa aduni toate cele necesare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai, se pare ca totusi nici smurdul/ambulanta sau pompierii n-au fost prea vioi.

Incep sa iasa la iveala mai multe?

 

http://www.activenews.ro/stiri-social/PLEACA-Arafat-Destul-Dupa-20-minute-de-la-primul-apel-la-112-la-Club-Colectiv-au-ajuns-doar-doua-ambulante-si-o-masina-de-pompieri-126287#.VjeF9h_dYd0.facebook

 

De aici reactia asistentei respective care se ruga sa fie trimise mai multe salvari...

Eu cred ca asistenta nu stia procedurile si ce trebuia sa faca ea: sa transmita cod ... ce naiba de cod ... si sa se apuce de prim ajutor. Nu sa se vaite sau sa roage dupa salvari.  

 

Am observat de multe ori ca oamenii isi inchipuie ca altii trebuie sa faca ceva. Ei doar sa nu mai poata de cat de mult au muncit/suferit. De cat s-a rugat sa trimita salvari. Trebuia sa pronunte niste cuvinte cheie acolo si aialaltii, din partea cealalata, sa le inteleaga, sa le dea insemnatatea necesara si sa procedeze dupa procedurile de cod ... ce cod or fi astea.

 

dp meu de vedere, asistenta a sarit o etapa esentiala din procedura. O etapa care de fel e ignorata pentru ca nu se intampla des.

 

Deci traininguri periodice sa li se aduca aminte de chestiile astea care se intampla rar si declanseaza alte workflow-uri decat cele cu care lucreaza zilnic. Asistenta nu avea de ce sa "roage" trebuia sa pronunte niste cuvinte clare si bine definite.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta-i deformatie profesionala, lucrezi in constructii, stii la ce sa te uiti si cum.

 

Eu n-am nicio treaba cu constructiile dar mai mult de o ora n-am rezistat in Club A. Cand deja incepuse sa se aglomereze am zis ca e prea mult. Si nu am de gand sa mai calc pe acolo sau alte beciuri din centrul vechi.

 

Bineinteles ca se poate intampla orice, oricand; dar cand riscul e prea mare nu vad de ce sa il accept.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

black [flo2]

 

eu la vila de la eforie care o inchiriam avea aproape 900mp....nu primeam ai mult de 40 de turisti. avea extingtoarein fiecare camera si 2 iesiri.

iar fumatul si gatitul in camera era strict interzis (cata cearta am dus pt astea...cand lumea fumea pe ascuns si imi desconecta detectoarele)

 

am facut toate astea nu ca m-ar fi ccontrolat  primaria...dar pt constiinta mea,din simtul responsabilitatii ,  siguranta familiei mele si a tuturor clientiilor  care imi calcau pragul

 

 

suprafata totala acestui club era de 425mp...parca 350mp destinati pt clienti. cat e de prudent , safe sa intrii intr-un club ca asta ...alaturi de 300-500 persoane??? 

si mai ales intr-un loc unde se fumeaza si se consuma bauturi alcoolice si au loc efecte pirotechnice???

 

aici nu mai se pune intrebare "daca se poate intimpla ceva? ' ci mai de graba"cind?"

 

eu nu as intra intr-un loc ca asta si nici copilul meu minor nu l-as lasa...

 

 

de asta am spus ca parintii treb sa fie prudenti si sa stie unde isi lasa copiii sa mearga....si nimic mai mult.

fiecare isi are grija cum vrea de copilul lui...a fost doar o remarca personala fara intentia de a jigni, da vina pe cineva anume .

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu cind ma duc intr-un loc public in general ma uit unde sunt exiturile , extingtoarele.

 

dar aici nu se trece cu vederea peste astffel de regulatii, permisee. 

 

eu cind mi-am remodelat bucataria(deci la mine acasa) fara sa darim ziduri, construiesc altele...mi-a venit de 2 ori inspector de la primarie sa vada cum decurge lucrarea, daca totul este conform codurilor (numar de prize, distanta intre ele, hota la ce inaltime, aerisire obligatory in baie)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...