Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ziua de lucru: 6 ore - ce parere aveti?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 78
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Primul spital din Suedia a implementat pt testare acest sistem. Au început cu sala de operații. Succes? Absolut! Lista de așteptare s-a redus ca timp, personalul e mai relaxat, situatia s-a îmbunătățit per total. 

 

Vom vedea ce va mai fi. Ideea se vehiculează de mai bine de 20 de ani siabia acum a început sa fie testata in practica. 

 

La noi oricum se lucrează efectiv 7 ore si acum. Avem doua pauze plătite de fika, de cate 30 min fiecare. Pauza se pranz e si ea de 30 min, dar nu e platita. 

 

Nu stiu insa in cele 6 ore daca e inclusă vreo pauza. Inca la noi nu s-a implementat nicaieri. Pe insula ma refer. Vom vedea. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, cum nu mai sunt liste de asteptare?

Noi la sala operam de la 8 si 15 pana...cand terminam :)))) se poate sa dureze un colecist laparoscopic 2 ore jumate sau jumate de ora. nici nu vreau s ma gandesc ce ar fi daca ar fi programul la sala de  ore :))) nu am mai opera jumate din cazuri ca ar comenta anestezia/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu avem pauze la sala. Singura pauza e cea in care un pacirnt e scos din sala si urmeaza celalalt. In timpul asta noi stam linistiti si ne bem cafeaua. Pauza asta ar fi indiferent de nr de ore, e si in garda cand avem mai multe operatii.

Si in urgente e la fel, daca am pacienti nu fac pauza de masa ca mi-e asa sa ii las sa astepte si eu sa merg sa mananc.

Nu pot citi articolul ca suedeza ma depaseste :)))) dar te intreb pt ca mi se pare interesant. Desi pe mine nu m-ar ajuta cu nimic, ar insemna ca stau mai mult in garda.....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stai ca acum am vazut unul dintre mesaje. Asta merge la spitalele mari unde ai personal mult. Langa noi e un spital de orto unde fac doar operatii planificate, nu au urgennte. Au renovat sala de op si ca sa nu piarda pacientii au adus un container special in care au operat i. 2 ture cum ai spus si tu. Dar nu au fost f incantati :)))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...