Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

VSH mare, in crestere


Adriana mica

Recommended Posts

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Update: am fost la medicul pediatru.

 

Ii vom recolta pt exudat si, in functie de rezultat, va stabili schema de tratament (Ospen + 3-4 doze de Retarpen / Moldamin daca va fi pozitiv, sau doar Retarpen daca va fi negativ).

 

Nu se poate sti cu siguranta care e probabilitatea sa apara complicatii, ne recomanda Retarpen sau Moldamin ca masura de precautie. Nu a avut o atitudine categorica (exista si varianta in care se rezolva de la sine), insa sfatul ei era sa nu riscam.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of, Viviana, sper ca va fi bine.

 

Macar mi-am scos din cap ideea ca suntem presati de timp, ca e musai sa incepem repede tratamentul (care poate fi de durata). Medicul pediatru era calm, nu parea sa considere situatia noastra ca fiind o urgenta si nici nu a luat deocamdata in calcul varianta unui tratament de durata (crede ca sunt suficiente 3-4 doze, si astea doar ca masura de precautie). 

 

Mai ramane sa vedem cum il convingem pe copil. Desi intelege logic care sunt riscurile, ii este atat de teama incat nici macar nu vrea sa auda de asta :(

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lavi, ai dreptate, as ase procedeaza atunci cand exudatul iese pozitiv. E drept ca unii medici prefera sa mearga de la inceput pe combinatia Ospen + Moldamin, nici medicul meu nu este de acord cu asta

 

Insa, in cazul nostru, au trecut cam 8 luni de cand copilul are ASLO si VSH peste limita. Nici macar nu stim sigur cand a avut primul contact cu streptococul (eu banuiesc ca anul trecut, in mai). Medicul le-a tot urmarit, asteptand sa vada o scadere, apoi in septembrie a devenit activ in gat, am facut tratament homeopatic si iar am asteptat sa scada. Vazand insa ca evolutia e tot in sus, se banuieste ca a inceput un proces inflamator, existand riscul unei inflamatii arteriale sau miocardice. In situatia asta, majoritatea medicilor recomanda Moldamin. Este adevarat ca Moldaminul nu are actiune directa asupra cauzei insa, din pacate, este singura optiune (s-a constat clinic ca ajuta sa se tina inflamatia sub control). Ori cel putin, asa mi-a explicat mie medicul situatia.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ciudat e ca, in tot timpul asta, el a fost purtator sanatos. De asta nu am inceput tratament alopat mai devreme, in cazul unui purtator sanatos erau mari sanse sa fie suficient (asa mi s-a spus). Cum lucrurile nu evolueaza in directia asteptata iar riscurile sunt din ce in ce mai evidente, e clar ca trebuie sa facem ceva.

 

Multumesc pt urari!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Update:

 

Pana la urma, medicul pediatru ne-a recomandat sa luam 10 zile Ospen, apoi pauza, si paoi sa incepem Moldamin. Dupa 2 doza (adica saptamana viitoare) trebuie sa refacem analizele, sa vedem daca este cazul sa mai cntinuam sau nu.

 

Am o MARE rugaminte: daca puteti sa-mi recomandati o clinica (respectiv un nume de asistenta) la care sa mergem (daca va mai fi cazul) pt Moldamin. Din pacate. clinica la care am facut primele 2 doze a luat decizia sa nu mai administreze Moldamin in regim ambulatoriu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...