Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

imi/ne lipseste ceva...


Recommended Posts

Din pacate omul de langa tine are si defecte. Depinde de tine daca alegi sa le acccepti sau nu. Si depinde de el daca vrea sa le "pastreze" sau nu.

Nimeni nu schimba pe nimeni...

Dar, avea aceste defecte si inainte de casatorie? Si înainte de a avea tu fetita? Sau nu le bagai de seama?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 295
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Lea s eimplica mult prea mult in viata copiilor din prima lui casatorie.(Lea sotul tau este roman?)

 

Si nu e ok,nu e ok pentru ca acei copii au o mama in primul rind(nu inteleg de ce trebuie sa te duci tu la scoala atita timp cit mama este casnica,nu ma intelege gresit ca te trag de urechi...insa nu e normal ,nici sa te oferi tu ,nici scoala sa te solicite pe tine).

 

Perintele vitreg trebuie sa fie acolo...si atit!

 

Nu stiu sa explic foarte,foarte bine in cuvinte (sigur vor fi unii care vor spune pai traieste sub acoperisul meu,trebuie sa faca cum vreau eu,sa traiasca pe modelul meu-nu vorbim aici de reguli)insa parintele vitreg trebuie sa sustina parintele natural...si atit!

 

Parintele vitreg nu face educatie(iar a nu s eintelege ca nu trebuie sa se implice atunci cind situatia o cere...de ex.nu ti-ai dus farfuria in bucatarie-regula casei,e dreptul lui al parintelui vitreg, sa-i atraga atentia),nu el e cel ce trebuie sa educe copilul,eventualele diferente le discuta cu parintele natural,copilul in definitiv va urma o regula stabilita de parinti de comun acord.

 

Sotul meu -de exemplu,l-a supravegheat pe baiatul meu de la distanta...nu s-a implicat direct,neintrebat,neconsultat,a deschis gura(sa spun asa)doar cind fii mio i-a cerut,in anumite situatii.Pe mine intotdeauna m-a ponderat(eu fiind aia mai rea din familie [:D] )si mi-a spus ca fii mio face exact ce trebuie si cum trebuie.Insa atunci cind l-am rugat sa insiste pe linga copil in vreo problema,care credeam eu ca e "nelamurita" a facut-o in stilul lui.Observatiile facute d epairntele natural sunt mai usor digerate de copii,decit observatiile facute de parintele vitreg.

 

E adevarat ca eu nu am avut probleme,cu scoala sau cu anturajul,chiar am avut (si am )un copil cuminte,nu stiu ce s-ar fi intimplat,cum s-ar fi implicat atunci sotul meu ,insa nu cred ca ar fi facut altceva diferit fata de ce a facut pina acum.

 

Rezultatul este o prietenie foarte frumoasa intre ei doi si desi copilul stie ca are un tata natural...sentimentele lui si respectul ,sunt spre sotul meu indreptate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sotul meu nu e roman.

Am mers la doctor si la scoala pt ca sotul nu putea iar pt mama nu era ziua ei si deci, nu intra in atributiile ei. Teme nu (mai) fac cu ei de multa vreme dar am stat cu ei de cate ori fosta a avut nevoie (pe perioada concediului de maternitate si timp de un an cand am lucrat juma de norma) si cand sunt zilele noastre si sotul are mai mult de lucru sau vreo iesire cu prietenii. Merg cu ei la activitati cu scoala pt ca ma roaga; de fapt ii zic lui taica'su si el ii trimite la mine. la fotbal la fel, si sotul ma roaga sa fiu cu ei si mai pune bot ca nu ma intereseaza ce fac ei.

Nu le cer baietilor altceva decat sa stranga dupa ei, sa participe la treburile casei; cand suntem doar noi intervin si ii separ cand se bat, doar nu i-oi lasa sa-si sparga capetele. Intervin si cand isi vorbesc urat, nu suport asta. N-as interveni cand isi strica lucrurile asa de fun dar costa si aici intervin si finantele mele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu ma deranjeaza ca le cumpara bascheti. Ma deranjeaza ca-mi spui ca n-ai bani de lapte si pampersi, dar la 3zile te prezinti cu 2 perechi de bascheti care da, nu erau necesari la mom respectiv pt ca, *copiii aveau incaltari iar tu nu aveai bani. Nu tin sa ma implic in educatia lor; le cer doar respect si sa se implice in treburile casei ca nici eu nu sunt boy-ul lor. Nu vrea tata'su sa-i implice, sa gateasca si serveasca el masa. Sau jumi-juma dar nu doar eu ca el e obosit. Si nici nu-mi cere sa particip financiar la tot cand n-am un cuvant de spus; sau il am in vorbe dar realitatea e cu totul alta

 

Respect si implicare in treburile casei o sa fie probleme care vor aparea si cu fata ta ... daca sotul tau nu ia atitudine in aceste privinte, nu o va face nici fata de fata ta.

Ce vreau sa spun cu asta este, ca tu si sotul sunteti diferiti ca mentalitate ... tie ti se pare normal ca el sa te ajute la treburile casei, lui i se pare firesc sa se fofileze ... daca el o face, nici copiilor nu le cere, fie ca sunt primii doi, sau cel cu tine.

 

Faptul ca el a cumparat adidasi baietilor nu inseamna neaparat ca a avut bani ... poate nu a avut, dar i-a cumparat datorita imprejurarilor  ...erau la mall, baietii l-au rugat, i-au placut si lui. Adica nu a fost ceva premeditat si impotriva copilului vostru. Acelai lucru se va intampla si cu fata, cand vor pleca undeva impreuna ...se intampla oricarui parinte si mai ales tatii cedeaza la rugamintile copiilor si cumpara tot felul de prostii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in hartii suntem la comun, in realitate fiecare dintre noi are un cont separat. tacit contribuim impreuna la tot; el rata la casa si utilitati, asig lui si pensia copiilor; dupa care gata, nu mai are bani. Eu platesc tot ce e legat de apart, cresa si cheltuielile fetei (haine, incaltari, tot). haine si incaltari cumpar si pt baieti (trebuie si tata'su nu mai are bani); + mancarea familiei, + iesirile, + asig mele si ale fetei. De sarb si aniversari, cumparam amandoi jumi-juma.; mai plateste si el un restaurant pt noi 2 (mai rar in ultima vreme :-)) )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sotul meu nu e roman. Am mers la doctor si la scoala pt ca sotul nu putea iar pt mama nu era ziua ei si deci, nu intra in atributiile ei. Teme nu (mai) fac cu ei de multa vreme dar am stat cu ei de cate ori fosta a avut nevoie (pe perioada concediului de maternitate si timp de un an cand am lucrat juma de norma) si cand sunt zilele noastre si sotul are mai mult de lucru sau vreo iesire cu prietenii. Merg cu ei la activitati cu scoala pt ca ma roaga; de fapt ii zic lui taica'su si el ii trimite la mine. la fotbal la fel, si sotul ma roaga sa fiu cu ei si mai pune bot ca nu ma intereseaza ce fac ei. Nu le cer baietilor altceva decat sa stranga dupa ei, sa participe la treburile casei; cand suntem doar noi intervin si ii separ cand se bat, doar nu i-oi lasa sa-si sparga capetele. Intervin si cand isi vorbesc urat, nu suport asta. N-as interveni cand isi strica lucrurile asa de fun dar costa si aici intervin si finantele mele.

 

Aici mi se pare mie ca trebuie sa pui niste bariere ...vis a vis de baieti esti doar un babysitter care intamplator are o relatie cu tatal lor. Nu ai nici o responsabilitate si trebuie sa te impotrivesti tendintei sotului de a face copiii aia SI responsabilitatea ta.

 

Baietii sunt ai sotului si al primei neveste. Daca el nu poate sa faca ceva, atunci urmatoarea pe lista este mama baietilor, chiar daca nu e ziua ei. Inteleg ca ai serviciu, si tu esti la fel de ocupata ca si el ...

 

Cand sunt zilele sotului sa tina baietii, nu trebuie sa existe "iesire cu prietenii" sau "mai mult de lucru" ...sau daca exista, atunci astea trebuie spuse mamei si mama sa suplineasca prezenta tatalui.

 

Separati-va banii, procentual, pentru ca el are mai multe cheltuieli adiacente decat tine, la care trebuie sa participe el si prima sotie.

 

Daca tot sunteti in pragul despartirii, mi se pare foarte fair sa ii pui toate aceste conditii, inainte de a-ti face bagajele. Le pui si te tii de ele. Daca iti spune ca nu poate maine sa ia copiii de la scoala, ii spui ca oh, mvai, ce ghinion, ce rau iti pare, dar nici tu nu poti pleca de la serviciu si sa o suna pe prima sotie, sau sa aranjeze cu altcineva. Adica nu trebuie facuta schimbarea de pe pozitii de forta, dar usor, usor trebuie sa inteleaga ca nu se poate baza pe tine in ceea ce priveste copiii ... o sa mai puna bot, dar asta este.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in hartii suntem la comun, in realitate fiecare dintre noi are un cont separat. tacit contribuim impreuna la tot; el rata la casa si utilitati, asig lui si pensia copiilor; dupa care gata, nu mai are bani. Eu platesc tot ce e legat de apart, cresa si cheltuielile fetei (haine, incaltari, tot). haine si incaltari cumpar si pt baieti (trebuie si tata'su nu mai are bani); + mancarea familiei, + iesirile, + asig mele si ale fetei. De sarb si aniversari, cumparam amandoi jumi-juma.; mai plateste si el un restaurant pt noi 2 (mai rar in ultima vreme :-)) )

 

Nu mai cumpara nimic pentru baieti decat la ocazii speciale - zilele lor, Craciun ...daca parintii lor nu mai au bani de ghiozdan nou, atunci baietii se vor duce cu geanta rupta.

 

La activitati te duci NUMAI daca vine si sotul tau si daca ai timp, scoti si fata in aer liber ...chestii din astea. La meciuri, in tribune trebuie sa fie parintii naturali si nu cei prin alianta.

 

Ce vreau sa spun este ca ceea ce faci tu pentru baieti trebuie sa fie "din placere" si nu "din obligatie" ... si sunt sigura ca sunt niste copiii nevinovati, pe care ii iubesti si sunt o gramada de chestii pe care le poti face penru ei, pentru ca iti vine ...

Problema ta este, ca in timp, anumite activitati au devenit o obligatie, fie din cauza sotului care incearca sa suplineasca prezenta mamei lor cu tine, fie poate si din cauza ta, ca te-ai implicat prea mult. De aceea esti frustrata ...

 

Detaseaza-ta de baieti, emotional, financiar, social. Familia ta are numai 3 persoane si ocazional 2 baieti pe care doar ii respecti si iubesti pentru ca au venit la pachet cu sotul tau.

 

Ah ...si in final, nu astepta nici un fel de recunostinta pentru eforturile pe care le faci ... nici de la baieti, nici de la sot, nici de la mama naturala ...si nici macar de la fata ta. Asa cum spunea Rufus, multumirile vor veni la batranete, cand tu, cea frustrata de azi, aproape o sa uiti cat de greu a fost.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Baietii nu erau cu el cand a cumparat baschetii, a fost singur. Si atentie, nu i-am facut remarca de fata cu copiii, nu-s nebuna si inumana. Si da, m-a deranjat gestul. Eu cand spun ca nu am bani, nu am. Si nu-i cerusem sa-mi cumpere mie un parfum sau ciocolata, ci lapte si pampersi; si nu cred ca a facut-o contra copilei ci doar ca altele ii sunt prioritatile. Si daca el are alte prioritati, eu de ce nu am acelasi drept? De cand merge fii'mea la cresa, o data nu a platit o factura; l-am rugat o singura data sa o faca caci eram in pana de bani si mi-a facut un gat de numa. Si vara'mea se ocupa si de copiii lui, dus adus de la scoala, stat cu ei cand noi suntem la lucru sau fosta are nevoie de babysitting. Dar tot "datoria" mea e sa o platesc, el nu beneficiaza de servicii.

Oricum, tocmai ce am avut o discutie; iarasi. Punem clar pe hartie cheltuielile si impartim in functie de obligatii. Iar pt gatit si strans, e tura lui de joi pana sambata inclusiv. Duminica sunt dragalasa si voi gati eu; am si eu dreptul sa fiu servita. Si daca tot zice ca nu fac nimic, apai chiar nu mai fac, macar sa fie asa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lea tu i-ai dat un deget si el a luat toata mana. Iar fosta profita si ea de tine si de verisoara ta. Apropo, cum va multumeste mama lor pentru baby-sitingul cand ii arde buza?

 

Cu tatii si cumparaturile eu atat pot sa spun ca daca sotul meu a plecat la cumparaturi cu o fata garantat vine cu minim ceva in plus fata de lista. El spune ca nu le poate refuza daca ii cer diverse si el are bani. Cum sa nu le faca pe plac daca poate. Copii cu cat cresc cu atat invata sa ceara. Am observat pe aici la copii care locuiesc ba cu mama ba cu tatal ca au mai multe haine, accesorii. Pentru ca pe aici se practica sa locuiasca o saptamana la mama una la tata. Si daca au uitat ceva in cealalta casa nu mereu se poate merge sa ia de acolo ce a uitat. Si uite asa au duplicate si haine/incaltari mai multe.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...