Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Redactor, sa fie cu noroc si sa va distrati bine!

 

Eu nu m-am hotarit. E mai complicat pentru ca nu avem masina. Apoi, as prefera Sulina, ca e totusi oras. Ca noi nu prea mincam peste si mi-e frica sa nu nimeresc pe o insula sau intr-un sat unde sa-mi serveasca bors pescaresc si la micul dejun.

 

Eu cu sotul si 2 prieteni am ajuns in Sulina acu vreo 15 ani, era o atmosfera, cum sa spun, de sfirsit de lume sau de secol trecut. Ne-a agatat un nene cind a ajuns vaporul si am mers la gazda. Voiam la bloc, ca sa avem macar apa de spalat. Prietenii nostri au pus cortul in curtea unei scoli invadata de ciini vagabonzi. Dusul era la butoi suspendat. Asa-zisele latrine putzeau de se simtea de la ucrainieni. Dar plaja era spendida, mare, larga, cu nisip fin si pustieeee, daca erau vreo 30 persoane. Cred ca nici macar un chiosc sa iei o cola nu exista. Dar nici manelele dragi anilor 2000. Intrarea in apa foarte lina, ca la Mamaia. Si apa curata, nu ca la Mamaia.  Mai nasol era ca plaja e la 2.5 km de oras, exista un fel de maxi-taxi, costa 20 lei/pers (parca), nu se stia orarul de trecere, dar se oprea daca aveai norocul sa-l intilnesti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Redactor, noi am luat vaporul din Tulcea. La dus am fost cu nava semi-rapida si la intors cu cea lenta. La dus ne-am dat jos pe la mijloc, nu mai stiu unde si un pescar ne-a propus o excursie de 4 ore pe canale. La un moment dat a oprit pe un grind (asa se spune?) si am mincat. Dupa ce am terminat excursia am asteptat vaporul urmator care ne-a dus la Sulina. Acuma nu stiu daca as mai face schema asta, habar n-am de preturi si ne tepuieste cine vrea. Atunci eram cu prietena mea din Tulcea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ach Delta..frumos. Frumoasa destinatie!

 

Redactor, la pensiunea la care ai rezervat, a  fost Helbi anu trecut. Fata a scris parca pe Ghetar cum fu, numai de bine parca.

 

io am fost tot  anu trecut la Puflene. E ok complexul, e chiar misto pt copii. io am fost la o nunta, deci grup mare, ideea  buna pt copii. spatiu inchis.

Complexul ok, mancare buna. noi am stat la vile, care nu-s  chiar 4 stele, dar sunt apartament.

 

avand in vedere ca noi nu ajungeam cu copii prea curand in delta (sau mai stii) nu am luat oferta resortului la barca. Mi m-au parut rigizi: nu stia tipa de la receptie, nici traseul, nici daca ma duce pe canale etc etc..

asa ca am apelat la un chelner si mi-a recomandat pe cineva. si chiar a fost perfect ca omu avea barca buna si ne-a dus inclusiv la Letea.

am fost o zi doar io cu copii pe lacuri, ne-a invartit cum am vrut noi, am vazut pelicani, nuferi, a aprit omu la fiecare pom dorit de la ora dorita pana la ora dorita.

 

a organizat excursia catre Letea, in alta zi.

imi pare rau ca nu am ajuns la Gurile de varsare si nici la Padurea Caraiman.

 

io am fost in delta si in 1996. Era mai multa natura, mai putin turism. atunci am fost in nord.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daaa, trebuie sa ajungeti si in Jurilovca, e un sat cu veche traditie a rusilor lipoveni, superba zona, oamenii minunati! Noi am fost de acolo la Gura Portitei, merita din plin plimbarea! 

Am vizitat cetatea Argamum si cele 3 locuinte din lut de la Capul Dolosman, cetatea Enisala etc.

Pentru o plimbare cu vaporasul - de fapt, o barca mai mare, cu motor, pe lacul Razlem, daca aveti nevoie, va pot recomanda pe cineva care ne-a dus si la Gura Portitei - am pastrat nr. de telefon. 

Am stat la Pensiunea Milica, aproape de port, un apartament modern si curat cu living, bucatarie si 3 dormitoare. Mancarea extraordinar de buna, la cerere! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Pentru ca suntem 3 familii - dintre care 2 de americani :) si sunt sigura ca se vor indragosti de Delta si vor sa vada cat mai multe, non stop - am inchiarat o barca - nu e chiar barca ci e mai mare - non-stop. Barca ne duce 24 din 24 ude vrem noi si ne gateste lunch-ul pe barca.

 

Fiind trei familii, impartind banii in 3 suma nu e chiar foarte mare. 

Asa ca mergem unde vrem noi - toate sugestiile voastre sunt binevenite!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...