Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Educația sexuală – Războiul împotriva copilăriei. De la vârste fragede, copiii sunt învățați cum să obțină plăcerea sexuală


Recommended Posts

  • Răspunsuri 338
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

au aceeasi radacina

comprehenisv = care intelege repede (are o minte comprehensiva)

comprehensibil = care se intelege repede, ce poate fi inteles (argument comprehensibil)

 

 

clar, atata doar ca nu sunt sinomine ele intre ele, deci nu sunt sinonime cu explicit amandoua. doar al doilea. 

 

programa comprehensiva = programa care cuprinde multe, dar nu e = cu programa explicita.

 

e interesanat cum fiecare intelegem lucruri diferite din aceleasi cuvinte si citind aceleasi definitii :) 

 

sorry for splitting hairs. gasesc "filozofarile" astea interesante.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si o sa-i vorbiti voi despre asta, sau lasati sa se intimple pur si simplu, ca de intimplat o sa se intimpla, fie ca vrem noi sau nu.

 

Eu am fost recunoscatoare scolii ca i-au dat toate informatiile mura-n gura lui fiu-meu, deja incepuse sa puna intrebari si noi uneori nu eram pregatiti cu un raspuns adecvat. 

 

 

Era vorba de varsta , sunt prea mici pentru a le sugera . Daca se intampla , se intampla , daca cere informatii le poate avea .

La scoala secundara sigur va fi mai complex.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Am citit sumar si mi se pare izbitor de similar cu programa noastra. Acum daca stau sa adun toate informatiile expuse in acel material eu consider ca un copil are foarte, foarte mult de cistigat daca are ghinionul sa se nasca intr-o familie nu asa "perfecta" ca noastra. Sint norme de igiena elementara, recunoasterea abuzurilor, consumul de droguri, alcoolism, boli, paraziti....o multime! Am senzatia ca ne impedicam de o falsa problema pina la urma. Mai e o vorba englezo/americana: "don't throw the baby out with the bathwater".

 

da. Exact parerea mea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, voi ridica si eu problema, la sedinta de la inceputul clasei a IV-a.

 

Am fost mirata cand ai pus link-ul, niciunul din parintii cu care interactionez, avand copii la ciclu primar, nu a amintit vreodata de un astfel de curs. Ca poate la noi era o exceptie :(

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

clar, atata doar ca nu sunt sinomine ele intre ele, deci nu sunt sinonime cu explicit amandoua. doar al doilea. 

 

programa comprehensiva = programa care cuprinde multe, dar nu e = cu programa explicita.

 

e interesanat cum fiecare intelegem lucruri diferite din aceleasi cuvinte si citind aceleasi definitii :) 

 

sorry for splitting hairs. gasesc "filozofarile" astea interesante.

Hai mai Aqai! Intodeauna un cuvant are un inteles de baza si altele secundare, adiacente. In limba romana comprehensiv a ramas cu baza doar:

comprehensiv = care intelege repede si just, inteligent, patrunzator, intelegator, binevoitor.

In limba romana nu mai are ineteles de atotcuprinzator, care contine multe si de toate.

 

Si intelege repede si just pentru ca e exprimat limpede si clar adica e explicit.

 

O programa comprehensiva (e o programa pe intelesul tuturor) are proprietatea de a fi comprehensibila, adica explicita, clara, se intelege usor, e la indemana oricui, nu are proprietatea de a cuprinde multe.

Astea sunt intelesurile de baza ale cuvantului. In niciun dictionar al limbii romane nu sunt alte intelesuri figurative sau adiacente.

 

M-am uitat in dictionarul francez-englez si am inteles de unde apar diferentele

traducerea de baza

comprehensif  = understanding, simpatethic

 

traducere adiacenta

comprehensif (large, inclusif) = comprehensive, all-inclusiv, inclusiv

 

Deci engleza a preluat din franceza numai traducerea adiacenta iar romana a preluat numai traducerea de baza.

 

Cel putin eu asta inteleg.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Multumesc, voi ridica si eu problema, la sedinta de la inceputul clasei a IV-a. Am fost mirata cand ai pus link-ul, niciunul din parintii cu care interactionez, avand copii la ciclu primar, nu a amintit vreodata de un astfel de curs. Ca poate la noi era o exceptie :(

 

cred ca trebuie anul asta. La noi in sedinte se alege optionalul de anul viitor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...