Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

cum inregistrez masina?


Recommended Posts

Miriama, e tare complicat cu export/importul masinii, mai ales ca nu e din UE. 

 

Eu voi duce masina mea in tara in iulie, o vand tatalui meu (fabricata in Germania, dar importata in Elvetia in 2004)...mi-a scos peri albi pana am aflat ce si cum.

 

Vama romana nu te ajuta cu nici o informatie, raspunsurile lor au fost : conform art.15, din legea 14...xxxxx.

 

Poti scrie la RAR si la inmatriculari in Bucuresti, sunt ft draguti si iti raspund; aici adresele de e-mail :

 

Intrebari.sisugestii@rarom.ro

inmatriculari.bucuresti@mai.gov.ro

 

Am gasit si o firma care se ocupa de inmatriculari (ei vor face totul in cazul meu, mai putin RAR-ul), ii pot scrie tipului respectiv si el te poate indruma :

 

Sorin Manea 

sorin@austasigurari.ro

Telefon: 0722.673.497

www.inmatriculari-radieri.ro

 

Aici poti calcula emisiile :

http://www.servicii-inmatriculare.ro/emisii-co2-calculator/

 

Site-ul RAR-ului :

http://www.rarom.ro/

 

Etapele premergatoare inmatricularii :

http://www.prefecturabucuresti.ro/?d=serviciu_inmatriculare&sub=etape_premergatoare_inmatricularii_3

 

Si de ce ai nevoie pt inmatriculare : 

Vehicul achiziţionat din afara UE şi care a mai fost înmatriculat

 

Poti sa-mi trimit un PM cu o adresa de e-mail si iti spun mai multe, am toate informatiile salvate.

 

Si ceva distractiv :

https://big.lazyadmin.ro/mica-lectie-inmatriculare-auto-import/

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Comisionarii vamali nu se ocupa de import pt persoane fizice, am incercat eu la mai multi din tara si raspunsul a fost nu....si nici ei nu m-au ajutat cu informatii, tot ce am mentionat mai sus am gasit eu scormonind internetul..unei tipe care lucreaza la unul din comisionari i-am trimis chiar toate informatiile, pt ca vroia sa stie care sunt pasii cand vrei sa importi un automobil din Elvetia  [:)]

 

Daca nu e fabricata in UE, platesti 10% taxe vamale (din valoarea de catalog), plus 20% TVA. Taxa de timbru la autovehiculele noi nu e ft mare, la impozit insa nu stiu (a mea are 12 ani si valoare actuala maxim 1700 euro). Iti trebuie pt taxele vamale o estimare de la un dealer din tara de provenienta; altfel iau eu valoarea de catalog. Pt importul in Romania iti mai trebuie si o factura proforma, in care mentionezi valoarea autovehiculului. Taxa la RAR este cam de 900 lei.  

 

Firma de inmatriculari ia 70 euro (inclusiv traducerea declaratiei vamale; eu facand importul in UE in Austria). 

 

Si inca ceva : importul il poti face in prima tara din UE. Cand faci exportul, trebuie sa mentionezi si la ce vama vrei sa faci importul in Romania. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc, Ella, iau legatura cu ce mi-ai recomandat si in caz de nevoie te contactez. Despre adus in Romania, eu ma gandesc sa o rezolv cu firma care ne va aduce si mobila. Sper sa se ocupe si de masini.... 

 

 

Acum am vazut ca ai editat: taxa de timbru zici ca nu e foarte mare la auto noi. Masina mea e noua, are aproape 2 ani, dar nu e din UE si nu scrie nicaieri norma euro de poluare. Aici ar putea fi o problema. Dar iau totul la puricat si vedem cum e.... 

 

factura proforma de la cine? ca eu am factura cu care am cumparat masina, mai trebuie alta?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miriama, cu multa placere.

 

Scaneaza talonul masinii si trimite-l tipul de la inmatriculari; el iti poate spune exact; undeva pe talon trebuie sa apara si norma de poluare. Sau intreaba-i pe cei de unde ai cumparat-o. 

 

Factura trebuie sa o faci tu, expeditor si destinatar esti tot tu. Trebuie sa vezi insa ce cer cei de la vama cand se face exportul.

Mie imi cer austriecii, pt ca pe baza facturii vor calcula TVA-ul. Factura pe care o voi face dupe ce primesc valoarea actuala a masinii (mi-o vor da cei de unde am cumparat-o). 

A mea e produsa in UE, am primit si o confirmare in sensul asta, de la importatorul din Elvetia. Pt ca daca valoarea e mai mica de 6000 euro, nu e nevoie de certificat EUR1, ci doar o confirmare, cum ca a fost produsa intr-o tara din UE. 

 

Bafta multa ! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...