Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Structura anului scolar 2016-2017


Recommended Posts

  • Răspunsuri 63
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Interesant subiectul. Am incercat sa citesc cat mai mult din el. Eu sunt pentru o vacanta de vara mai mare, asa cum este ea acum. Sunt putini parinti care reclama faptul ca nu au cu cine lasa copiii in vacanta. Am vazut la TV ca incepand de anul acesta, unele gradinite ofera un program de vara. Asa se poate rezolva si cu cei din scoli. Dar acest lucru este valabil doar pentru copiii mici (probabil clasele 0-4). Acest lucru nu mai este dorit de la o anumita varsta. Nu putem lua decizii pentru toti doar pentru ca anul acesta nu am cu cine lasa copilul. In plus, exista in scoli o perioada in care se dau examen nationale si nu se poate intra. Altceva: analizam aceasta vacanta doar din punctual de vedere al copiilor mici, dar ganditi-va si la cei de clasa a 8-a. Ei de-abia la sfarsitul lui iulie afla unde au intrat la liceu si pe urma trebuie depuse actele, daca nu pierd locul. Practic, lor le mai ramane o luna de vacanta fara griji.

In ceea ce priveste caldura in clase este o mare problema in majoritatea scolilor. Sa stai 6-7 ore in clasa, la o temperature insuportabila, sa te concentrezi si sa traiesti cu o sticluta de apa, nu cred ca va surade. Sunt convinsa ca multi dintre parinti lucreaza in companii cu aer conditionat si pot iesi sa-si cumpere cata apa au nevoie, dar copiii nu pot. Ganditi-va mai intai la conditiile lor, in care ei stau zi de zi.

Copiii mei de-abia acum, dupa o saptamana, simt ca sunt in vacanta.

Concluzie: putem gasi solutii la probleme, dar nu putem ca unele probleme sa influenteze viata tuturor.

Acel inceput de an, ciudat de altfel, are un iz de "amintiri" cand scoala incepea pe 15 septembrie si pentru ca nu au stiut ce sa faca cu restul zilelor, au gasit o ciudatenie.

Nu are rost sa ne uitam la alte tari. Cine stie putina pedagogie, a aflat ca in functie de specificul fiecarei tari, vacantele sunt altfel aranjate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca nu am vazut subiectul din timp, puteam sa-mi trimit opinia la minister.

 

Nu m-ar deranja daca scoala ar fi cum a fost anul acesta si mai lung, 1 iulie, daca:

 

-o zi pe saptamana s-ar face sport organizat, dupa scoala sau in timpul scolii (Ungaria, Franta, Cehia)-au sport obligatoriu organizat si nu neaparat in scoala(separat, atentie de cele 2 ore pe care pe au si ai nostri). In Ungaria de la clasa 1 pana in clasa a 8 a, o data pe saptamana au 2 ore de inot. Dus copiii si adus de la bazin cu autobuze. Cehia la fel, bacaluarea dat la inot (daca pici proba de sport-nu te incardezi in timpii dati- nu e nicio problema bac-ul il iei, dar este proba obligatorie)

 

- montarea de AC, in scoli, dar nu pe banii parintiilor in totalitate, cum se procedeaza acum si nu in clase cu aparate independente cum avem noi acasa ci un sistem centralizat unde sa ai aceeasi temperatura in  bai, holuri, sali de clasa, sala de sport, cancelarie (ciller cred ca se cheama).

 

-saptamana altfel ar fi cea mai mare prostie sa o mute la inceputul scolii, nu ai  cum sa aduni acordul parintilor, nu ai cum sa organizezi nimic fara acordul consiliului profesoral, asta cere timp. Cel putin o saptamana de alergat si cautat oferte si anuntat parinti si ce mai trebuie facut. Ca platim noi, nu e asa o problema, dar sunt destule familii care nu isi permit. Nimeni nu ia asta in calcul, poate  ceilalti parinti care, de regula, suplimenteaza financiar, pentru  ca copilul  x, care are o situatie speciala sa poata merge cu ei, implicit intregrat in clasa.

 

S-ar putea organiza la inceptul scolii (in niciun caz de anul acesta), daca in luna iunie, s-ar organiza toate activitatile pentru inceputul lunii septembrie.

 

-cand muzica, desenul s-ar nota cu calificative, religia (cine vrea sa faca) , implicit nu s-ar lua in calcul la media pentru admitere.

 

-atunci cand copiilor, le se va putea organiza ca pranzul sa fie luat la scoala, macar pentru cei de la gimnzaziu care stau de la 8 la 14 la scoala. si nu porcariile de magazinase din scoli, unde se vand la suprapret, orice, dar numai mancare nu.

 

-cea mai mare mizerie pe care o vad in programul majoritatii scolilor in a invata de dupa-masa, de la 13-19 , copil de clasa a 5-a, aprox 11 ani.

 

Cum sa scoti un copil de casa la ora 12,30 sa-l trimiti la scoala, in plina canicula, sa-l pui in clasa neracita si sa vrei si competitie de la el????

 

Ca sa nu mai spun de iarna, cand e crunt?

 

Noi ne cramponam de vacante, dar nu vedem ca esenta schimbarii este in cu totul alta parte.

O sa spunem ca si noi am invatat la fel, de fapt, in conditii mai grele, dar nu trebuie sa fie si pentru ei la fel.

 

Nu exista dulapuri, sunt f putine scoli, unde elevii isi pot lasa sa spunem intrumentele pentru desen, eventual pantofii pentru sport, un dictionar pt limbile straine, orice le-ar fi de folos la scoala, sa nu trebusca sa care kg inutile. In zilele cand copila mea are sport, desen romana si mate, este imposibil sa nu trebuiasca sa fie ajutata la bagaje (punga pt desen, punga echipament sport, ghiozdan cu 3,4 culegeri, manuale, caiete clasa, teme).

 

- 2 culegeri pt mate si romana (noi), ca tema de vacanta, de terminat caietul special la franceza (la clasa nu l-au terminat-nu a fost timp destul???), lista de lecturi la literatura romana, plus fise pentru fiecare lectura in parte.

 

Si in aceste conditii tragem de ei si incercam sa-i punem pe linie buna, sa ne dorim o vacanta lunga si fara griji. Care vacanta? cea de 2 luni jumate din care va trebui cel putin o luna jumate de lucru zi de zi cel putin 2 ore?

Raman aprox 30 de zile, 4 eventual 5 saptamani, daca copilul lucreaza bine tema de vacanta si sustinut, sa termine.

O saptamana cu noi la mare, una in tabara, una poate la munte, una poate la bunici si cam asta e tot.

Si surpriza incepe scoala.

Pai in conditii astea, ca astea sunt, vreau vacanta pentru copiii mei o  luna. Atat! Dar fara teme de niciun fel. Sa aiba timp sa stea cu ochii in tavan!

Ce vacanta au copilasii de clasa a 8a anul acesta? August, atat! Pentru ca din oras, doar daca sunt bine organizati parintii ii pot trimite, pt ca trebuie sa fie la verificarea mediilor, la inscriere, etc. Deci o luna!

La fel cu cei absolventi de clasa a 12a, norocul lor ca incep la 1 octombrie cursurile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

noutati : structura anului scolar 2016-2017 a ramas la fel cu cea de anul acesta (2015-2016).

scoala incepe pe 12 sept, primele 3 zile sunt gen "scoala altfel" pentru acomodare (e bine ca prezenta nu este obligatorie in aceste 3 zile), festivitatea de deschidere a anului scolar va avea loc pe 15 sept, iar scoala se va termina oficial pe 23 iunie 2017.

 

" Structura anului școlar 2016-2017 a fost modificată, iar 15 septembrie, dată rezervată festivităților de deschidere a anului școlar, tinde să devină istorie. Anul acesta, cursurile vor începe mai devreme.

După îndelungi dezbateri, structura anului școlar 2016-2017 s-a modificat. Astfel, potrivit proiectului de ordin de ministru, școala va începe pe 12 septembrie și se va încheia pe 23 iunie. Mai mult, ”Școala Altfel” se va extinde pe o perioadă de 8 zile, față de 5 anul trecut, iar olimpiadele și concursurile naționale vor fi organizate în vacanța de primăvară.

”Școala Altfel”, în două etape

Potrivit Ministerului Educaţiei, programul „Şcoala Altfel”, care va dura 8 zile, va avea două etape distincte: trei zile la începutul şcolii, între 12 şi 14 septembrie, iar restul de cinci zile în interiorul anului şcolar. Prima etapă este destinată acomodării elevilor şi profesorilor cu programul şcolar şi procesul de învăţare-predare. Prezenţa elevilor la clase în această perioadă nu este obligatorie. Etapa a doua, săptămâna clasică „Şcoala Altfel”, va fi organizată în urma unei planificări ce rămâne la decizia unităţilor de învăţământ.

 

 

Spre deosebire de anii trecutți, perioada programului naţional ”Şcoala Altfel” va fi flexibilă, şcolile fiind cele care o vor alege pentru desfăşurarea activităţilo. ”Să nu mai existe situaţii în care toată lumea plecă în excursie, toată lumea plecă la muzeu şi îşi făceau programări cine ştie de când, toată lumea la Casa experimentelor şi aşa mai departe”, a explicat Secretarul de Stat din MENSC, Monica Cristina Anisie.

În aceste condiții, unităţile de învăţământ au la dispoziţie următoarele intervale pentru a desfăşura Săptămâna „Şcoala Altfel”: pentru învăţământul preşcolar şi primar sunt alocate perioadele 21 noiembrie 2016 – 2 decembrie 2016, 27 februarie 2017 – 31 martie 2017, 15 mai 2017 – 9 iunie 2017. Unităţile din învăţământul gimnazial, liceal, profesional şi postliceal vor organiza activităţi extraşcolare în una din perioadele 17 octombrie 2016 – 2 decembrie 2016, 27 februarie 2017 – 31 martie 2017 sau 15 mai 2017 – 9 iunie 2017.

Olimpiadele şi concursurile şcolare naţionale vor fi organizate în perioada vacanţei de primăvară. În felul acesta, olimpicii pot participa şi ei la activităţi.

Structura anului şcolar 2016-2017. 35 de săptămâni de cursuri

Anul şcolar 2016-2017 are 35 de săptămâni de cursuri, însumând 169 de zile lucrătoare.

Semestrul I are 18 săptămâni dispuse în perioada 12 septembrie 2016 – 3 februarie 2017.

Elevii vor veni la clase pe 12 septembrie pentru a participa la activităţile din prima parte a programului „Şcoala Altfel”, urmând ca pe 15 septembrie să aibă loc festivităţile de deschidere.

Vacanţa de iarnă va avea 3 săptămâni, între 17 decembrie 2016 – 8 ianuarie 2017, iar vacanţa intersemestrială va fi între 4 – 12 februarie 2017. Clasele şi grupele din învăţământul primar mai au o vacanţă între 29 octormbrie 2016 – 6 noiembrie 2016.

Semestrul II are 17 săptămâni dispuse în perioada 13 februarie – 23 iunie 2017. Vacanţa de primăvară este programată între 19-30 aprilie 2017, iar elevii vor lua vacanţa mare pe 23 iunie şi vor reveni la şcoală pe 11 septembrie 2017.

Clasele terminale din învăţământul liceal vor încheia cursurile pe 2 iunie 2017, iar cei de clasa a VIII-a pe 16 iunie."

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cine isi imagineaza ca in timpul vacantei de vara de 3 luni parintii chiar se pot ocupa corespunzator de copii, ori sunt mame casnice, ori sunt cei ce pot lucra de acasa. Concediul de ingrijire a copilului este doar de 2 ani.

Deci, copilul va ramane nesupravegheat pe perioada cat parintele este la serviciu. 

 

Programul scolii de vara ar trebui sa existe si sa fie optional. 6 saptamani de vacanta ar fi suficiente. Restul problemelor tin doar de infrastructura (aer conditionat, etc). 

 

Dar asta intr o alta viata...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Copii mei Inca sunt in Scoala si teste . Si peste 30 de grade. Si parintii nici nu au voie sa instaleze aer conditionat!

Daca peste zi sunt peste 30 de grade, nu au teme . Dar testele , tezele raman .

Acu 2 ani, Pt ca nu erau 3 Zile consecutive peste 30 de grade au avut non stop teme.

Dar nu am Auzit unul sa se planga, doar invatstoarea era suparata foc pe birocratii care nu aproba aerele conditionate si ii invita in clasa langa copii. Si nici geamurile largi deschise nu au voie, ca le e frica ca sare unul pe geam. Pe 28.07 luam vacanta si pe 12.09 suntem pe baricade. Sapt altfel se organizezeaza pe banii scolii stransi La Schulfest DIN vanzare de prajituri donate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Copii mei Inca sunt in Scoala si teste . Si peste 30 de grade. Si parintii nici nu au voie sa instaleze aer conditionat! Daca peste zi sunt peste 30 de grade, nu au teme . Dar testele , tezele raman . Acu 2 ani, Pt ca nu erau 3 Zile consecutive peste 30 de grade au avut non stop teme. Dar nu am Auzit unul sa se planga, doar invatstoarea era suparata foc pe birocratii care nu aproba aerele conditionate si ii invita in clasa langa copii. Si nici geamurile largi deschise nu au voie, ca le e frica ca sare unul pe geam. Pe 28.07 luam vacanta si pe 12.09 suntem pe baricade. Sapt altfel se organizezeaza pe banii scolii stransi La Schulfest DIN vanzare de prajituri donate.

Sa-i invatam de mici cu greul si sa-si tina si gura, daca se poate? Mi se pare foarte trist. As invita parintii sa stea in conditiile respective macar 1 zi, o fi stiind invatatoarea ce spune cand crede ca ar fi necesar aer conditionat.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Din ce am citit recent, se pare ca scoala incepe pe 12 septembrie cu festivitatea de deschidere si apoi, ca in ceilalti ani, incep cursurile. Scoala se va termina pe 16 iunie.

Cuiva i-a venit mintea la cap. Poate revizuieste si nebunia cu suplimentarea orelor la gimnaziu si chiar vor crea un "cadru mai aerisit" ca suna bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...