Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Oradea, un oraș cum dincolo de Borș mai găsești


Recommended Posts

Da, Marius asa e.

Oradea este un exemplu.

 

Nu am sa inteleg niciodata de ce apar voci care incearca sa persifleze dragostea si mandria ta pentru un oras extraordinar.

 

In loc sa fie incantati ca,  cu putina vointa si buna gospodarire se poate si in Romania, in loc sa faca publice mai departe aceste realitati luand Oradea drept model prefera, ca macar la nivel declarativ, sa   descalifice acest minunat oras aducand-ul la un loc cu alte orase nefericite.

 

Trist.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 89
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Da, Marius asa e. Oradea este un exemplu. Nu am sa inteleg niciodata de ce apar voci care incearca sa persifleze dragostea si mandria ta pentru un oras extraordinar. In loc sa fie incantati ca, cu putina vointa si buna gospodarire se poate si in Romania, in loc sa faca publice mai departe aceste realitati luand Oradea drept model prefera, ca macar la nivel declarativ, sa descalifice acest minunat oras aducand-ul la un loc cu alte orase nefericite. Trist.

 

Nu.i nimic ...daca  nu  ar vorbi cu ton de arivist multi dintre ei 

 

 

Imi amintesc acu cativa  ma speria Romania. ..

Ma speria trecutul  de se parea ca imi pute tot.

 

M.am intors usor usor ,dupa multi ani si cand spun la lume "wooow cate s.au schimbat in bine ",unii se uita la mine blocati .

Dinauntru  nu se vad multe ...dar eu care am tot venit la cateva luni in ultimii  ani descopar  lucruri  bune si ma bucur enorm.

Locuiesc in Timisoara ,un oras superb  cu oameni frumosi si gospodari.

 

Cand e sa ne plimbam  (avem prieteni ) ne ducem ori in sus ,ori jos :) ...Arad ,Oradea  ,Cluj, Sibiu. ..

Poate si varsta ma face  sa iubesc din ce in ce mai mult "acasa"...Romania. 

 

Am colindat multe tari  ...stiti cate bube  in cap au acele tari civilizate  ???!!!!!

Asa ca  .....snobismul  e in floare .

Marius chiar imi doresc sa pastrezi  ritmul  ...si sa mai postezi  ,desi acu sunt in Ro ,si o vad aproape saptamanal.

Dar macar sa vada si sa vina timpul  sa aprecieze  si altii ceea ce faci tu.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar macar sa vada si sa vina timpul  sa aprecieze  si altii ceea ce faci tu.

Am invatat aici in Oradea ca daca vrei sa obtii ceva trebuie sa lupti sa te zbati sa te implici efectiv sa construiesti orice sa smulgi daca nu ai incotro dar sa nu renunti. 

Nu ai cum sa nu obtii rezultate, poate nu cele scontate dar daca nu renunti nu poti pierde  definitiv niciodata.

Singura pierdere iremediabila este cand nu iti pasa.

 

E o vorba:

 

"Nu conteaza atat de mult cu ce viteza mergi atata timp cat nu stai pe loc".

 

Ceea ce fac nu o fac neaparat ca sa aprecieze altii. Ci pentru ca altii merita sa o fac pentru ei. Pentru mine este o onoare sa fac parte din aceasta comunitate urbana. 

 

Insa trebuie sa spun ca am acelasi sentiment si cand scriu despre Maramures, Bucovina, Delta Dunarii, Bucuresti, Iasi, Vama Veche, Timisoara, Ip, Marasesti, Toma Caragiu, Amza Pellea, Jean Constantin si as putea continua la nesfarsit ... pentru ca fac parte din acest univers. 

Desigur acum zambesc pentru ca deja stiu ca o sa apara "cantaretii de serviciu" ceea ce nu ma deranjeaza catusi de putin. Asa e in padure nu sunt doar privighetori .... ceea ce e firesc la urma urmei.  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce primar aveti in Oradea? Este independent?

Ca astia politici, care apartin de un partid anume, sunt slabuti in administratie, mai degraba sunt ocupati sa-si achite "datoriile" fata de pratidul care i-a propulsat. Primarii care sunt independeti sunt cei mai seriosi de obicei. Bine, mai sunt si exceptii, dar sa nu-i preseze partidul cu achitarea "obligatiilor".  [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

https://ro.wikipedia.org/wiki/Ilie_Bolojan

 

 

De cand a venit el a intors Oradea la 180 de grade... si inca nu a terminat. Pe oradeni ii doare'n paispe daca si la ce partid este ...  se uita strict la rezultate.

 

Bolojan e ca Ciolos oarecum. Vorbeste putin si e om de actiune. Ai gresit .... platesti. Are planuri in cap si le indeplineste sistematic. Nu se fereste sa schimbe sau sa dea afara directori sefi angajati daca nu merge cum trebuie in timpul dat la dispozitie. Motiv pentru care este a III-a oara cand a fost reales. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...