Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dragos Bucur a ales homeschooling pentru fiica lui


redactor

Recommended Posts

E fix treaba lor cind practica ceva legal...stipulat de lege,cind nu-si se mai face si tam-tam in ziare,ar trebui sa se autosesizeze cine trebuie.

 

Cu conditia ca ei sa aiba dimiciliul in Romania,bineinteles.

 

Din cate am citit, chiar daca nu e legal in Romania, este legal in alte tari, care ii pot da diploma de absolvent de liceu sau facultate. Dar eu nu asta vreau sa punctez, ci faptul ca se joaca cu dezvoltarea emotionala a copilului, retragandu-l din viata sociala, specifica elevilor, doar fiindca ei nu pot face fata stresului provocat de ceea ce inseamna viata de elev. Nu numai in Romania, ci peste tot in lume, unde te lovesti de probleme, mai mereu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 112
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

E fix treaba lor, ca sa te parafrazez, dar eu ma gandesc strict la copil, nu la ei, ca adulti.

 

 

Crezi ca noi trebuie sa me ingrijoram mai mult decat parintii? Ei au ales ce e mai bine pentru copilul lor . Probabil daca vor observa ca ii era mai bine la scoala o vor reinscrie la scoala .

 

In Europa parintii isi retrag copiii cate un an sau doi de la scoala si calatoresc sau se muta intr-un loc total diferit pentru a le oferi copiilor o alta viziune asra lumii . Nu e nimic batut in cuie .

In Romania nu prea putem vorbi de scoala la domiciliu pentru ca lipsesc resursele . Dar majoritatea de aici au joburi la domiciliu sau lucreaza joburi part time si seara cand celalalt parinte este acasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am citit, chiar daca nu e legal in Romania, este legal in alte tari, care ii pot da diploma de absolvent de liceu sau facultate

Aici discutam despre un copil cu domiciliul in Romania,nu despre legislatia din alte tari europene.

 

E o incalcare a legii (repet in cazul in care copilul are domiciliul in Romania)si este propagata ca fiind ceva foarte normal.Acum sigur ,nu cred ca e intimplator,faptul ca parintii sunt ceva vedete(din ce al inteles)si de aici actiunea...insa legea ar trebui sa fie aceasi pentru toti cetatenii romani,aflati pe teritoriul Romaniei.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

N, nu sunt pe teritoriul Romaniei :( Si sunt private. Mai multe nu stiu nici eu...probabil ca trebuiesc echivalari si date examene de admitere de la nivelul de la care se doreste reintroducere in sist de inv romanesc, acolo unde se cer admiterile...liceu, facultate...deci de la un punct tre sa cunoasca anume materii.

Stiu doar ca ccc Coalitia pt Familie cere si introducerea acestui gen de invatamant. Poate si altii cer HS, desi putini adepti, numarul lor este in crestere...si pot sa inteleg de ce. :(

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie cam tot ce e nou îmi atrage atenția, în sensul bun, chiar cu riscurile de a nu cunoaște în ansamblu un fenomen, stiu totuși că orice schimbare vine din necesitatea depășirii unor obstacole ale vechiului sistem. Normal ca apar vicii si in noua forma, dar rămân de văzut, de descoperit, de perfecționat, de dezvoltat....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cel mai corect ar fi sa aflam detaliile chiar din "gura" lui dragos, daca tot spune redactor ca el obisnuieste sa viziteze forumul DC.

daca nu direct, atunci prin intermediari.

asa, putem specula la nesfarsit, ca e legal sau nu, ca e bine sau nu pentru copil, samd.

Adica tu chiar crezi ca va intra si va spune"da...am incalcat legea!!!" [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...