Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dragos Bucur a ales homeschooling pentru fiica lui


redactor

Recommended Posts

Legat de calirea din scolile traditionale, dar nu numai... e o iluzie ca ii vom pregati sa dea piept cu realitatile vietii, poate un ceva...dar nicidecum semnificativ. Si te frustreaza al naibii cand altii ordona pt copilul tau pe pielea copilului tau si a ta. Cand ma uit in spate la cum a fost la mine....nu pot sa ma gandesc decat la faptul ca nu mi- a folosit la nimic, au trecut, au consumat mult din energia mea, m- am amarat inutil si prea mult degeaba, am parcurs materii care nu m- au interesat, iar cele placute nu am putut sa le aprofundez precum mi- am dorit, am avut profesori pe care dc ar fi depins de mine cu siguranta nu i- as fi avut :D si in anumite timpuri si colegi pe care nu i- as fi vrut ( ce cauti tu in viata mea? :D ) uel, dc poti sa scoti astfel de lucruri din universurile ce se cheama scoala si copilarie a copilului tau, chiar se merita sa o faci. Basca sa ii poti oferi ocazia sa aprofundeze lucruri care il pasioneaza, i- ai pus o paine in mana. :)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 112
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

In momentul acesta (suntem in clasa a 5-a), pot sa spun ca aceasta minunata experienta a copilariei s-a tradus, pentru fiica-mea, intr-o actiune de calit otelul in fara agresivitatii si nesimtirii colegilor, a conditiilor grele de viata (clasa cu 38 de copii, supraincalzita, mult zgomot), asta doar asa, de suprafata, nu intru in subiectul programa scolara si calitatea profesorilor. Iar fiica-mea e introvertita, nu are nevoie de socializare, nu o intereseaza grupurile (sa va dau un exemplu, nu a participat niciodata intr-un joc in grup, oricat am incurajat-o, nu o intereseaza, o irita cumplit aglomeratia, chiraiala, agitatia).

 

Bineinteles eu o las acolo tocmai ca sa se caleasca, asta e lumea in care va trai, din pacate. Si pentru mine, si pentru taica-su, "sistemul" a fost greu de acceptat, norocul nostru ca, la varsta noastra putem alege cum traim, muncim si cu cate persoane intram in contact, ceea ce-i doresc si ei in viata.

 

Dar hai sa nu preamarim aceasta experienta, care in Romania e deplorabila...

 

Si fie-mea este un copil timid si introvertit. Dar oricat ar afirma ca nu are nevoie de prieteni, o vad cat de fericita este cand intra in discutii amicale cu colegii si se joaca cu ei. Incet, incet, invata cum sa socializeze, nu izoland-o, ci expunand-o, dar in acelasi timp fiind alaturi de ea si sfatuind-o sau ascultand-o. E greu, dar asta e. Ne crestem copiii pt ei insisi, nu pt noi. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Legat de calirea din scolile traditionale, dar nu numai... e o iluzie ca ii vom pregati sa dea piept cu realitatile vietii, poate un ceva...dar nicidecum semnificativ. Si te frustreaza al naibii cand altii ordona pt copilul tau pe pielea copilului tau si a ta. Cand ma uit in spate la cum a fost la mine....nu pot sa ma gandesc decat la faptul ca nu mi- a folosit la nimic, au trecut, au consumat mult din energia mea, m- am amarat inutil si prea mult degeaba, am parcurs materii care nu m- au interesat, iar cele placute nu am putut sa le aprofundez precum mi- am dorit, am avut profesori pe care dc ar fi depins de mine cu siguranta nu i- as fi avut :D si in anumite timpuri si colegi pe care nu i- as fi vrut ( ce cauti tu in viata measa? :D ) uel, dc poti sa scoti astfel de lucruri din universurile ce se cheama scoala si copilarie a copilului tau, chiar se merita sa o faci. Basca sa ii poti oferi ocazia sa aprofundeze lucruri care il pasioneaza, i- ai pus o paine in mana. :)

 

 

Intrebarea e : cum vei scaote toti oamenii neplacuti din viata lor cand vor ajunge adulti ? Cum vor stii ei sa se protejeze de oamenii care ii antipatizeaza ? 

Vrem sa scoatem din ei niste persoane sensibile sau luptatoare ? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea e : cum vei scaote toti oamenii neplacuti din viata lor cand vor ajunge adulti ? Cum vor stii ei sa se protejeze de oamenii care ii antipatizeaza ? 

Vrem sa scoatem din ei niste persoane sensibile sau luptatoare ? 

 

Alizee, nu inteleg de ce esti asa inversunata impotriva HS? [flo2]

 

Cum te protejezi tu de oamenii neplacuti din viata ta? Ii excluzi, nu? Nu stai sa "le faci fata" asa...o vesnicie.

 

Eu de exemplu habar n-am ce vrei tu sa iasa din copilul tau, sunt mii de variante pe langa sensibili si luptatori. Si chiar de-ar fi numai astea doua, de ce e mai bine sa fie o lume de luptatori si nu de sensibili? De unde stim noi cum e mai bine pt copilul altuia? sau de unde stim noi si pt proprii copii cum e mai bine? Vom vedea mai tarziu , nu? Daca deciziile pe care le-am luat pt ei au fost cele mai bune.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

daca as avea resursele materiale - as face asa ceva. 

 

In acelasi timp, mai inteleg ca HS nu inseamna de la 0 ani pana la adanci batraneti (18 ani). Nu inseamna ca fam Bucur daca a declarat ca va face HS o sa se intample pana la liceu. In decursul timpul isi pot schimba alegerea fara nicio obligatie fata de ceilalti privitori/vorbitori.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu toti, cu toti, nu se poate :D dar fiind sub aripa ta macar in problema scolii, ca in rest e la fel...ai control la ce si cat si cand sa afle si multe alte chestii, una e sa ai o varsta cruda, alta e sa fii ceva mai mare pe cand intampini acelasi fel de provocare, basca un cadru familial cu persoane pozitive in jur ( ca se ocupa parintii sau ei aleg pe cine se va ocupa de copil ) cred ca nu il face decat sa se simta iubit, respectat aka incredere in propria persoana...eu nu cad in extreme, nu ma refer la tinut sub un glob de cristal si cocolisit de- aiurea...de fapt nici nu vad HS ca fiind un fel de glob de cristal. Se cearta doi frati intre ei... de gasit pocinoage si provocari/ provocatori se vor gasi :D dc nu e chiar odorul propriu autorul unor neplacute si negustate de altii :D se poate sa te enervezi numai ca ai mers pe strada sau ai fost sa cumperi paine, exista binevoitori care se gandesc cum sa ne caleasca :))

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai degraba, ei NU pot privi dincolo de note, calificative si competitia dintre elevi. Am citit si eu ce a declarat Dana Nalbaru. 

 

Poate copilul este mai lent la invatat; s-o transfere la Waldorf. Acolo, copiii sunt lasati sam invete in ritmul lor si incurajati sa citeasca, sa picteze, sa joace teatru. Nu sunt supusi competitiei si nici criticati.

 

Exista si liceu waldorf.

 

 

maaama, ce afirmatie... sigur, e lenta la invatat si de aia fac homeschooling, dar iaca, daca nu stiati, puteti face scoala si pt cei  "lenti"...

 

eu sunt de acord cu vocile care sustin ca fetita are parinti destepti, preocupati, clar realizati peste medie deci din punctul meu de vedere mult mai calificati sa ia decizia corecta pt copilul lor decat tanti de la coltul blocului care isi da cu parerea.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...