Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Alta problema de matematica


Recommended Posts

  • Răspunsuri 121
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mda, deci dupa cum il cunosc eu pe Pepco Jr., pe numele sau Alexandru, este

 

*    PRAGMATICUL  -   nimic  nu  are  valoare  daca  nu  poate  fi  pus  in  practica;  centrat  pe experimente si solutii.

 

si

 

3. Stilul de invatare tactil-kinestezic

 

Chiar scrie pe suprafata biroului sau in aer sau pe alte materiale decat caietul diverse exercitii, solutii, raspunsuri. Am remarcat de vreun an ca cel mai bine se descurca cand inlocuiesc abstractul cu concretul (creioane, carioci, abtibilduri, jucarioare si altele in loc de cifre) si cand desenez si explic asa.

 

Aia cu experimentele si miscarea il caracterizeaza 100%.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

well, bine macar ca ai reusit sa identifici / intelegi care ar fi metodele cele mai potrivite pentru Alex, sa-i vina mai usor cu invatatul.

multi parinti nu inteleg de ce copilul lor pare ca are dificultati in intelegerea unor notiuni simple ca buna-ziua. ei bine, asta poate fi una dintre explicatii, stilul copilului nu se "muleaza" pe stilul de predare al invatatorului/profesorului (sau invers).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pepco, am primit culegerea. are vreo 110 pagini, format jumatate din A4. cum s-ar zice, incap 2 pagini de carte intr-un format A4.

oferta mea este valabila, daca vrei o pot scana si apoi sa ti-o trimit pe mail in format pdf.

mi se pare foarte bine structurata, pe tipuri de probleme ce pot fi rezolvate prin figurativa, sunt si exemple rezolvate, cu explicatii, si probleme propuse spre rezolvare, cu raspuns la finalul culegerii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mda, deci dupa cum il cunosc eu pe Pepco Jr., pe numele sau Alexandru, este

 

*    PRAGMATICUL  -   nimic  nu  are  valoare  daca  nu  poate  fi  pus  in  practica;  centrat  pe experimente si solutii.

 

si

 

3. Stilul de invatare tactil-kinestezic

 

Chiar scrie pe suprafata biroului sau in aer sau pe alte materiale decat caietul diverse exercitii, solutii, raspunsuri. Am remarcat de vreun an ca cel mai bine se descurca cand inlocuiesc abstractul cu concretul (creioane, carioci, abtibilduri, jucarioare si altele in loc de cifre) si cand desenez si explic asa.

 

Aia cu experimentele si miscarea il caracterizeaza 100%.

Mei, nu poti sa-l caracterizezi in felul asta.. Niciun copil la varsta asta nu are gandire abstracta - abia pe la 11-12 incepe sa se dezvolte gandirea abstracta.

Normal ca orice copil pricepe mai bine cand ii arati. De aia s-au inventat betisoarele, numaratoarea, desenele, ratustile, sagetile s tot ce fac ei.

 

Poti sa il inveti metoda grafica folosind servetele de exemplu. In loc sa-i desenezi segmente, ii rupi servetele.

 

Daca chiar are stil de invatat kinestezic da-i sa rontaie sticksuri, pufuleti, in timp ce scrie, daca asta il ajuta sa se concentreze.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...