Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dilema.V-ati confruntat cu asa ceva?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 200
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Iti multumesc mult de tot,Velvet.

De data asta nu mai iert nimic.

Imi permit sa te incurajez sa nu iti pierzi speranta,iti doresc ca intr-o zi cat mai apropiata sa poti sa te bucuri de copilasul pe care ti-l doresti. [flo2]  [flo2]  [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Faina matza, Hope! 

 

Si eu iti doresc succes, si putere. Si incredere. Cand ti se pare ca le pierzi, noi suntem aici, macar cu un umar virtual pentru plans.

 

Este minunat ca ai decis sa nu te complaci in ipostaza de victima, si cred ca daca esti atenta si ai incredere in sfaturile profesionistilor, vei avea succes in a rupe cercul asta mitocanesc care te inconjoara.

 

Cat despre copii...? Ei simt, si vad si analizeaza, si trag concluzii. Sa nu cazi in capcana de a-i vorbi de rau in fata lor. Lasa-le sa ajunga singure la concluzie, si ai incredere ca o vor face. Fii onesta si recunoaste in fata lor ce te doare, cand te doare, nu ridica un zid al tacerii in privinta acestui subiect, dar fa-o in asa fel incat sa nu arunci cu noroi in cei care te ranesc. Ele vor aprecia asta. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hope, o data spui ca e de treaba, o data ca nu e.

 

Pana acum am intekes ca ea e singura cu care poti discuta normal, ca fostul partener nu prea pare sa fie capabil sa relationeze.

In primul rand voi de 4 ani nu mai sunteti impreuna. Ar trebui sa incepi de aici. Prin urmare relatia lui cu alte femei nu mai trebuie sa te intereseze. Iar partenera lui de acum se piarta frumos cu fetele si asta ar trebui sa te bucure. Nu ti le va fura, tu esti mama lor si asa vei ramane, nu trebuie sa porti nici un razboi cu ea.

 

La serbare poate sa vina si va veni, decat sa te agiti aiurea cu chestia asta mai bine calmeaza te, ca nu ii poti interzice si din moment ce si ea are grija de copii mi se pare normal sa faca parte din viata lor si in astfel de momente, ca nu ai ce sa ii spui si cu cat te vei inversuna cu atat mai multe sanse ai sa iti faca in ciuda.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hope, o data spui ca e de treaba, o data ca nu e.

 

Pana acum am intekes ca ea e singura cu care poti discuta normal, ca fostul partener nu prea pare sa fie capabil sa relationeze.

In primul rand voi de 4 ani nu mai sunteti impreuna. Ar trebui sa incepi de aici. Prin urmare relatia lui cu alte femei nu mai trebuie sa te intereseze. Iar partenera lui de acum se piarta frumos cu fetele si asta ar trebui sa te bucure. Nu ti le va fura, tu esti mama lor si asa vei ramane, nu trebuie sa porti nici un razboi cu ea.

 

La serbare poate sa vina si va veni, decat sa te agiti aiurea cu chestia asta mai bine calmeaza te, ca nu ii poti interzice si din moment ce si ea are grija de copii mi se pare normal sa faca parte din viata lor si in astfel de momente, ca nu ai ce sa ii spui si cu cat te vei inversuna cu atat mai multe sanse ai sa iti faca in ciuda.

 

XIO, vreau sa zic doar un lucru. In teorie ai dreptate cu tot ce scrii. Dar atunci cand esti direct implicat intr-o chestie de genul asta, granitele intre "pot" si "nu pot", intre "vreau" si "nu vreau" tind sa se estompeze pana la disparitie.

 

E o situatie ingrata aceea de a fi legat de cineva care te-a ranit ingrozitor prin cele mai dragi fire din lume, copiii tai. E o situatie ingrata aceea de a avea ca singura posibilitate de a trage cu ochiul in partea cealalta pe aceea care a castigat o lupta pe care tu ai pierdut-o. E o situatie ingrata sa vrei sa uiti de "tot" si sa ti se aminteasca in fiecare zi ca "totul" este real.

 

Timpul scurs de la o despartire isi pierde si el sensul, daca despartirea a insemnat o lupta pierduta. Unii trec peste dupa doua saptamani. Altii dupa 2 ani. Altii dupa 10. Altii niciodata.

 

Noi din afara putem sari cu sfaturi si dojeni, dar ea, dinauntru... ea trebuie sa le infrunte toate cele. Nu avem toti puterea de a analiza o situatie fierbinte la rece. Nu toti ne putem detasa de ceea ce simtim, si sa folosim strict rationamentul care ne va aduce alinarea intr-un final. Multi sovaim, multi ne impiedicam, unii din noi ne oprim undeva pe drum... Parerea mea e ca la nivel teoretic, Hope stie tot manualul. Si cred ca subiectul ei e deschis cu scopul de a-si incarca rezervoarele cu combustibil pentru drum, ca sa se asigure ca ajunge la capat. [:)] Eu personal ii respect sinceritatea, gelozia ei e autentica, reala si profunda. Decat sa se ascunda dupa deget, stiind ca nu asta ar trebui sa simta, ea recunoaste cinstit ca se teme de reactia ei insasi in cazul in care fetele ei ar sari pe noua partenera la serbare. Si ca decat sa treaca prin asta, ar prefera ca aceasta sa nu vina deloc. E foarte onest din partea ei sa accepte ce simte. Macar nu se minte singura ca una si ca ailalta. Stii? Eu cred ca e ca la calculatoare, daca datele de input sunt corecte, si rezultatul va fi corect, daca datele de input sunt partiale, deformate sau gresite, nici rezultatul nu poate fi corect... Deci consider ok ca ea isi introduce datele corect. Si rezultatele vor fi, astfel, pe masura.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am invatat un lucru pana la anii mei si traind niste lucruri nu tocmai frumoase,ca sa nu zic groaznice-cat timp nu esti in locul cuiva,ce usor e sa treci peste,sa fii puternic,sa mergi inainte,sa faci si sa dregi!totul din gura.cand esti pus in cam aceleasi situatii,hopa!cam nasol! te cam pierzi si zici-ce bun eram sa dau sfaturi odata!

 

o admir pe Hope pt ca e sincera.dupa o astfel de durere,cum sa fie?ce-ar trebui sa simta?da,a gresit c-a pastrat legatura,de frica,cu cocina aia de femeie.dar,na,nu toti suntem puternici.si facem lucruri de frica,mai ales vizavi de copii.

 

eu sper ca va vorbi cu asa-zisul tata si vor ajunge la un compromis.daca nu,sa ia fraiele in maini si sa faca totul ,legal,logic,ca ea si fetele sa fie bine!nu conteaza nimeni altcineva.decat ele 3.si stiu ca va fi puternica pana la capat!pt ca nimeni si nimic nu e mai important decat copiii tai!mai ales un mizerabil care i-a facut atata rau!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apreciez mult ce ai scris mai sus BlackCat4evr,ma recunosc in tot ce ai scris.

Asa sunt eu,cand gresesc sunt prima care recunosc,dar si cand am dreptate nu am liniste pana cand nu mi se face.

Cred ca nu stiu cum sa descriu bine ceea ce simt pentru aceasta femeie.

Apreciez ca se poarta bine cu fetitele,am recunoscut si fata de ea asta,dar totusi mi-a ramas ceva in suflet,in gand,in mine,o ciuda cred,nu stiu cum sa zic,ca tocmai ea care mi-a facut atata rau iese bine intotdeauna,a castigat,iar eu ma simt mereu ca o fraiera,o proasta si amaraciunea ca el nu reuseste sa vada cum e ea in realitate.

Omul asta m-a facut sa am autostima 0 si ea la fel.

Nu am stiut sa fiu niciodata drastica,pentru mine el ramane important,e tatal fetitelor mele,asta nu voi putea schimba niciodata,dar de ce sa accept cu bucurie una care mi-a facut atata rau,nu pot sa uit,pur si simplu nu pot sa uit.Am suferit prea mult.

Au fost luni de zile cand mie imi era frica sa ies din casa,sa duc fetitele la gradinita si sa le iau,intorceam capul peste tot,mergeam cu o vecina.

Nu o cunosteam in perioada aia,nu stiam cum arata si ma amenintase ca o sa platesc pentru toata viata,ca o sa imi toarne acid pe mine,de o sa imi amintesc cat voi trai de ea.

Intelegeti un pic prin ce am trecut eu?

Iar acum nu e schimbata catusi de putin,are aceeasi idei razbunatoare in cap,dar nu indreptate spre mine(cel putin asa cred),insa mi-a confesat ca dupa ce a batut-o pe ex-a lui saptamana trecuta,acum vrea sa se puna in contact cu persoane periculoase pe care ea le cunoste si sa ii dea foc la masina si sa ii toarne femeii acid sulfuric,asa ea se spala pe maini,ca nu o vor gasi in vecii vecilor vinovata.

Va dati seama cu cine am de-a face?

Va dati seama cu cine stateau fetitele mele,ca acum nu cred ca le vor mai lua o buna parte de vreme,dupa cum il cunosc eu pe el?

Daca avertizez femeia respectiva e vai de capul meu dupa aceea.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hope tot tu sa platesti? nu ea? [smulgpar] stai linistita,ca nu-i va merge la infinit.va avea si ea aceeasi soarta,poate mai rau,pt tot ce ti-a facut.desi,da,el e prinicipalul vinovat.pt ca daca el te iubea si te respecta,ea n-ar fi existat niciodata.sa se spele cu ea pe cap!tu vezi-ti de tine si de fetitele tale!el...nu mai exista!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hope, faptul ca fata aia este in asa o incordare incat arunca cu astfel de amenintari nu inseamna, dupa mine, decat ca-i e greu. Langa el. Eu cred ca simte ca el nu e chiar cu totul al ei. Acum pot sa-mi dau cu presupusul, ori calca stramb, ori va pomeneste pe voi ex-ele in fata ei (greseala fatala dupa parerea mea, de neacceptat...) eventual facand diverse comaparatii - altfel nici nu ar fi avut de unde sa stie de cealalta, hai, tu ca tu, ca impartiti fetele, dar cealalta ex? De unde pana unde? Ori o umileste spunandu-i ca nu e destul de buna in varii momente... Si ce vina aveti voi, ex-ele? Sa platiti pentru ce? De ce ar trebui s-o tineti minte toata viata? Ceva se intampla.

 

Nu te comporti ca o fiara decat daca ai fost abrutizat, si o astfel de conduita din partea ei nu inseamna decat ca a trecut si ea prin multe. Poate inca mai trece.

 

Asta NU inseamna ca treaba ta este sa ii faci terapie ei. Ci doar sa accepti ca poate nici ei nu-i este sau nu i-a fost comod. [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...