Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ouale Kinder si copiii exploatati din Romania


redactor

Recommended Posts

  • Administrators

Nu stiu daca ati auzit aceasta stire [batcap] : un ziar englez [pk]  spune ca ouale Kinder din ouale de ciocolata sunt asamblate de niste copii chinuiti si exploatati din Romania. In conditii - (cum alfel?) mizere ... [hia]

 

Nu as fi dat crezare a acestei stiri mizerabile - insa ce m-a durut este ca stirea e shared pe Facebook de unele persoane pe care le cunosc. Persoane de alta nationalitate decat romana - dau share la aceasta stire ... 

 

aici despre aceasta stire

 

Evident, nu pot sa imi imaginez ca aceste lucruri se intampla cu aceste oua. Dar ma intreb - de ce aceste stiri infame mereu?

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Factory boss Marcel Bront said: “We are not giving toy parts to anyone outside the factory. Those toys must be from somewhere else.”

Adontradenet received a £200,000 EU grant to boost fledgling manufacturing businesses in Romania last year.

Owner Adi Nemes said last night: “The toys were not from my factory. Other factories in the area must be the source.”

 

Tipic, ai putea zice.

 

Dar sa citim si comentariile de aici: https://www.thesun.co.uk/news/2234193/kinder-egg-slaves-aged-just-six-are-being-paid-22p-an-hour-for-13-hour-shifts-making-the-toys-hidden-inside-chocolate-treats/

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu refuz sa cred ca acele capsule cu jucarii sunt asamblate in conditii mizere, pe cuvertura, cu mainile goale. capsulele ajung in interiorul oului de ciocolata, deci musai trebuie manevrate in conditii de igiena, nu asa, de oricine si oricum.

dealtfel, cei de la ferrero au dat o dezmintire prin care spun ca jucariile sunt introduse in capsule, in conditii controlate de mediu, nu se dau persoanelor fizice pentru a fi montate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, a ajuns si in Germania stirea, e in mai multe ziare. Unul dintre ele, cu poza http://www.bild.de/news/inland/ferrero/kinder-arbeit-bei-kinder-ueberraschung-48903416.bild.html

 

Mai scrie ca Ferrero confirma colaborarea cu firmele romanesti Prolegis si Romexa SA, dar spune c-a aflat abia acum.

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...