Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Miercurea neagra


Recommended Posts

  • Răspunsuri 316
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

L-am vazut pe Becali. E tare furios si in vehementa lui a zis niste lucruri logice.

 

Ce am inteles eu din ce a zis el ca face spume la gura.

cum sa ceri sa plateasca prejudiciul in decurs de 1 an dupa gratiere? Asta inseamna ca daca nu il platesti iiarasi, judecator, iarasi judecata, iarasi bani publici, aiurea. Sa  plateasac la iesirea din puscarie nu a pplatit sa ramana acoloo.  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai asta e din pacate slabiciunea statului roman: nu poate sa-si recupereze prejudiciile. Si gaura din buget tot noi o platim. 

Daca statul ar putea sa recupereze toate sumele - sau macar o parte importanta - am fi boieri. Asta daca nu ii fura altii....

 

Legea asta cu gratierea si amnistia este clar ca e cu dedicatie.

Se tot prevaleaza de Cedo.... dar nu rezolvi nimic asa... trebuie realizat un plan, nu se poate sa lasi infractori liberi ca nu ai locuri... trebuie facute locuri, daca avem asa de multi oameni certati cu legea.

Si oricum nu numai in penitenciare e problema ci si in spitale, camine de batrani, centre pt oameni cu boli mintale etc.

S-au agatat de problema penistenciarelor doar ca pretext, sa-si treaca ei legile, ordonantele, in forma dorita de ei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt total nemultumita de dezbatere. Cat am urmarit, nu am auzit pe unul sa intrebe de ce s-a pus limita de furat de 200.000 lei pentru a considera o infractiune.

 

ma oftic si mai mult ca ministrul, respective Dragnea, va trambita ca au facut si dezbarere publica si vor considera ca s-a bifat acest punct.

 

de aceea, mi-e teama ca da, vor adopta aceasta ordonanta si modificarea codului penal fix cum este acum. [batcap]

 

edit: cat de trist este cum se aseaza pe putere [:'(]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite aici din dezbatere, merita de citit tot. 

Majoritatea a cerut efectiv ca legea sa treaca prin Parlament si dezbatere publica cel putin 30 zile si sa fie scoase  articolele dubioase.

 

Spicuri:

 

Întrebat de una dintre persoanele care au participat la dezbaterea publică a celor două OUG dacă de acestea vor beneficia fostul preşedinte Ion Iliescu, fostul premier Petre Roman şi Gelu Voican Voiculescu, toţi acuzaţi în dosarul Mineriadei, ministrul Justiţiei a răspuns: “Nu”.

 

 

Un alt participant la dezbatere l-a întrebat pe ministrul Justiţiei dacă preşedintele PSD, Liviu Dragnea, va fi “avantajat” de cele două ordonanţe de urgenţă privind graţierea şi modificarea codurilor penale, răspunsul lui Iordache fiind acelaşi: “Nu”.

 

Întrebat dacă iese Dan Voiculescu din penitenciar în baza OUG privind graţierea, Iordache a răspuns: "Treceti mai departe”.
 

 Reprezentantul Transparency Romania i-a solicitat ministrului Justiţiei să ţină cont de amendamentele organizaţiei. “Nu dorim o asumare a răspunderii Guvernului, ci aprobarea în Parlament. (…) Dacă le veţi respinge (amendamentele, n.r.), vă rog să ne motivaţi în scris”.

 

Gelu Trandafir, de la Freedom House, a arătat că organizaţia susţine retragerea celor două OUG şi discutarea în Parlament a proiectelor privind graţierea şi modificarea codurilor penale, după ce vor fi făcute studii de impact. El a precizat că graţierea este folosita “contra scopului”, pentru că se pot lua decizii individuale, arătând că mai înţelept ar fi să se mearga pe analiza individuală, la 40 de penitenciare nefiind nicio problemă să fie analizate 60 de cazuri sociale.

“Când ai 100.0000 de oameni în stradă, clar că nu ai pace socială”, i-a spus Gelu Trandafir ministrului Justiţiei.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hmmm ... deci nu. nimeni nu a pronuntat aceste cifre, faptul ca abia furaciunile peste 200.000 lei sunt considerate infractiuni.

 

Caca se pronuntau aceste cuvine, ele ar ramane inscrise si se vor putea citi de generatiile urmatoare. Cati ar avea rabdarea si curiozitatea in viitor sa citeasca aceste modificari direct in lege? Asa, un articol care nareaza ce s-a spus la dezbatere are mai multe sanse sa fie citit mai tarziu de mult mai multi oameni.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...