Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Miercurea neagra


Recommended Posts

  • Răspunsuri 316
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Prejudiciul minim de 200.000 de lei stabilit în cazul abuzului în serviciu, aşa cum apare în proiectul de modificare a Codului penal şi a celui de Procedură Penală iniţiat de Ministerul Justiţiei, deschide calea unor noi ilegalităţi in multe domenii economice.

Pentru a usura numararea banior, BNR ar trebui sa regandeasca bancnotele.

 

post-3916-0-61974900-1486072695_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragnea inteleg ca nu scapa, cu ordonanta. 

Se stinge procesul de abuz in serviciu, pt care prejudiciul este sub pragul de 200.000 (vreo 108.000), dar ramane acuzatia de fals intelectual.

 

Ceillati, de care s-a tot scris: ca Udrea, Mazare, Constantinescu (CJ CT), Gabriel Oprea, Varanul Voiculescu s.a scapa - toti erau acuzati de abuz in serviciu, si prejudiciul este sub prag? Sau ar intra si sub legea privind gratierea, daca va fi adoptata si aia (am inteles ca au finalizat proiectul si il trimit in parlament)?

Sau e alta smecherie cu ei?  [:-)))]

In proiectul cu gratierea, au bagat si amnistia? Ca la inceput s-a vorbit de gratiere & amnistie - sunt lucruri diferite -, acum numai de gratiere... au renuntat la aministie? Cum e pana la urma?

 

Nu ma pricep deloc la justitie, nu-s de specialitate si nu am timp sa caut pe net si sa citesc legile din scoarta in scoarta (si cand le citesc, le uit [:-)))] trebuie sa am foile in fata daca trebuie sa-mi amintesc ceva.... am imbatranit, alte chestii le pot tine minte, dar din astea nu......)

 

SI care e diferenta intre codul penal si codul de procedura penala? Codul penal e cel cu faptele care se pedepsesc + pedepsele aferente, si codul de procedura penala implica procedurile, care sunt pasii dupa inceperea urmaririi penale?

Asa e regula,in general, unul din ele (nu mai stiu care) isi produce efectele dupa 10 zile? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragnea inteleg ca nu scapa, cu ordonanta. 

Se stinge procesul de abuz in serviciu, pt care prejudiciul este sub pragul de 200.000 (vreo 108.000), dar ramane acuzatia de fals intelectual.

 

Ceillati, de care s-a tot scris: ca Udrea, Mazare, Constantinescu (CJ CT), Gabriel Oprea, Varanul Voiculescu s.a scapa - toti erau acuzati de abuz in serviciu, si prejudiciul este sub prag? Sau ar intra si sub legea privind gratierea, daca va fi adoptata si aia (am inteles ca au finalizat proiectul si il trimit in parlament)?

Sau e alta smecherie cu ei?  [:-)))]

In proiectul cu gratierea, au bagat si amnistia? Ca la inceput s-a vorbit de gratiere & amnistie - sunt lucruri diferite -, acum numai de gratiere... au renuntat la aministie? Cum e pana la urma?

 

Nu ma pricep deloc la justitie, nu-s de specialitate si nu am timp sa caut pe net si sa citesc legile din scoarta in scoarta (si cand le citesc, le uit [:-)))] trebuie sa am foile in fata daca trebuie sa-mi amintesc ceva.... am imbatranit, alte chestii le pot tine minte, dar din astea nu......)

 

SI care e diferenta intre codul penal si codul de procedura penala? Codul penal e cel cu faptele care se pedepsesc + pedepsele aferente, si codul de procedura penala implica procedurile, care sunt pasii dupa inceperea urmaririi penale?

Asa e regula,in general, unul din ele (nu mai stiu care) isi produce efectele dupa 10 zile? 

Ce usor va pacaleste.... Falsul intelectual este in legatura cu abuzul de serviciu. Daca nu exista temei pentru abuz prin efectul ordonantei pe cale de consecinta nu mai exista nici fals intelectual care se refera la abuz.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...