Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Miercurea neagra


Recommended Posts

Grindeanu:

1. Miine vom face de urgenta o sedinta de guvern pentru abrogarea OUG. Abrogarea e termenul folosit de Administartia Prezidentiala cand ne-a cerut. Vom gasi termenul legala ca sa nu intre in vigoare - abrogare, prorogare
2. E nevoie totusi de punerea in concordanta a decizie CCR. Voi demara consultare cu celalalte partide, excluzand pragul de 200.000 de lei, astfel ca dupa un dialog pe care sper sa-l am, in cel mai scurt timp sa trimitem proiect de lege spre Parlament

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 316
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

"

Voi demara consultare cu celalalte partide, excluzand pragul de 200.000 de lei, astfel ca dupa un dialog pe care sper sa-l am

"

era un "poate" acolo: "vom exclude, poate, ...." ,ceva de genul.

 

Oricum, cu domnii acestia la conducere te simti ca in autobuzul 105: cu geanta in fata si ochii largi sa nu te buzunareasca cineva.

---

prorogare -- amanare, un fel de on-hold.

 

De altfel, mie mi se pare ca si-au cumparat timp acum. Drept urmare, ramane cum am stabilit: maine la miting din nou.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"

Voi demara consultare cu celalalte partide, excluzand pragul de 200.000 de lei, astfel ca dupa un dialog pe care sper sa-l am

"

era un "poate" acolo: "vom exclude, poate, ...." ,ceva de genul.

 

Oricum, cu domnii acestia la conducere te simti ca in autobuzul 105: cu geanta in fata si ochii largi sa nu te buzunareasca cineva.

---

prorogare -- amanare, un fel de on-hold.

 

De altfel, mie mi se pare ca si-au cumparat timp acum. Drept urmare, ramane cum am stabilit: maine la miting din nou.

da, am auzit sieu acel " poate" si am aceeasi parere ca tine.  e numai praf in ochi, ei isi vad mai departe de "programul" lor.  l-am ascultat si pe tariceanu,  al doilea om in stat,  va spun sincer ca nu ma exista scapare.

 

abia acum se poate vedea unde duce indiferenta fata de vot. 

 

edit: cand au "procreat" ordonanta asta de ce nu s-au consultat cu partidele?  

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, am auzit sieu acel " poate" si am aceeasi parere ca tine.  e numai praf in ochi, ei isi vad mai departe de "programul" lor.  l-am ascultat si pe tariceanu,  al doilea om in stat,  va spun sincer ca nu ma exista scapare.

 

abia acum se poate vedea unde duce indiferenta fata de vot. 

 

edit: cand au "procreat" ordonanta asta de ce nu s-au consultat cu partidele?  

Actualul ministru este recidivist, a avut de-alungul timpul diferite initiative legislative in Parlament care mai de care mai absurda si dictatoriala.

Una dintre ele ar fi asta:

“Pedepsirea cu inchisoare sau amenda a ziaristilor care fotografiaza vilele demnitarilor,  persoanele care folosesc unele mijloace de interceptare de date, informatii sau imagini de la distanta, fara consimtamantul persoanei vizate, vor fi pedepsite cu inchisoare de la unu la trei ani sau cu amenda""

 

Alta incercare a fost in 2013:

cand facand parte din grupul restrans USL a incercat sa promoveze  legea amnistiei si modificari la Codul Penal care urmau sa acorde super-imunitate demnitarilor si baronilor locali. USL a schimbat definitia "conflictului de interese", a scos parlamentarii si presedintele din randul Functionarilor publici si a micsorat termenul de prescriptie speciala. 

 

si au mai fost si altele.

Toatea astea nu au trecut de Parlament.

 

Si deci pentru Dragnea si Tariceanu era cea mai buna alegere ca ministru al justitiei pentru ca acolo putea face ce il taie capul si Ordonanata de urgenta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...