Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Miercurea neagra


Recommended Posts

  • Răspunsuri 316
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Da, datorita acestui articol:

Art. 2 Se graţiază în parte :
a) cu 1/2 pedepsele cu închisoare aplicate persoanelor care au împlinit vârsta de 60 ani, femeilor însărcinate (gravide) sau persoanelor care au întreţinere minori cu vârsta de până la 5 ani;
b) cu 1/2 sau, după caz, cu restul de pedeapsă neexecutat din pedepsele cu închisoare aplicate persoanelor care, conform expertizei medico-legale emisă de instituţiile abilitate sunt diagnosticate cu boli incurabile în faze terminale;

 

Da, e putin probabil dar posibil ca printre cei trecuti de 60 de ani sau printre cei cu boli incurabile sa fie pedofili si li se gratiaza jumate din pedeapsa.

 

Dar sa stii ca in general pedeapsa pentru pedofilie e de 5 ani, maxim legal fiind 7. si atunci astia intra la exceptiile de la art. 1, adica nu ies din puscarie.

Legea trebuie citita si studiata bine si vazute si normele de aplicare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

....Raspunsul primului ministru este elocvent: Avem dreptul legal sa face asta? Da. Punct.

 

 

Avem dreptul legal sa protestam? Avem. Sa il folosim si sa nu ne resemnam.

Daca lumea iese, protesteaza, se face lobby, vor indrazni mai putin decat si-ar dori.

 

Apreciez ca daca ramanem treji, peste 8 ani vor veni cei de dreapta. Daca nu ne-o luam aku' in tot contextul acesta international.

 

Deci, eu una, as vrea sa nu se mai faca lobby cu chestia asta: ca e legal si punct. Multe chestii vin pe langa acest mult invocat "legal". Sa nu adormim caci vor fi tot felul de pomeni bune si gustoase iar somnul e si el dulce/placut.

 

Crezi ca ccc comunistii au ajuns la putere pentru ca daca nu e legal, e punct si s-au oprit? Nu.

 

edit: Recitesc postul si imi pare vehement. Nu am dorit acest lucru. Mersi

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Avem dreptul legal sa protestam? Avem. Sa il folosim si sa nu ne resemnam.

Daca lumea iese, protesteaza, se face lobby, vor indrazni mai putin decat si-ar dori.

 

Apreciez ca daca ramanem treji, peste 8 ani vor veni cei de dreapta. Daca nu ne-o luam aku' in tot contextul acesta international.

 

Deci, eu una, as vrea sa nu se mai faca lobby cu chestia asta: ca e legal si punct. Multe chestii vin pe langa acest mult invocat "legal". Sa nu adormim caci vor fi tot felul de pomeni bune si gustoase iar somnul e si el dulce/placut.

 

Crezi ca ccc comunistii au ajuns la putere pentru ca daca nu e legal, e punct si s-au oprit? Nu.

 

edit: Recitesc postul si imi pare vehement. Nu am dorit acest lucru. Mersi

http://www.presalibera.net/live-proteste-masive-impotriva-mafiei-politice-dna-sa-vina-sa-va-ia_1883057.html

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta este apatia aia de care vorbeam la subiectul cu avocatul poporului, faptul ca masele s-au lasat sedate de pomenile oferite (pomeni care nici macar nu vor putea fii sustinute fara indatorarea si mai mare a tarii). Si revenim la vajnicii "nationalisti" care-l plang pe Ceausescu si viziunea avuta de el cand a platit datoria tarii pe umerii populatiei dar care intr-o orbire selectiva sunt de acord ca tara sa se indatoreze atata timp cat le iese si lor ceva.

 

Eu una am ajuns la concluzia ca parintii ne-au mintit atunci cand ne-au spus ca "furtul e rau" si ca intotdeauna cel care face asta v-a fii prins. Romania arata prin lipsa de reactie ca nu conteaza cat furi, atata timp cat ai imagine buna la public. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...