Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Alegeri in Franta


Recommended Posts

Nu va castiga Le Pen in Franta. SUnt sigura ca francezii se vor ralia pro Macron. Francezii sunt europeni pur sange.

Nici eu nu cred ca va cistiga. Insa miza nu e Europa, francezului de rind i se cam filfîie. Ca si in 2002, cind s-au infruntat Chirac si Le Pen tatal, alegatorului lambda si politicienilor li se pare important sa nu cistige extrema dreapta, cu tot ce inseamna asta, xenofobie, rasism, etc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Nu conteaza diferenta de varsta dintre ei. Eu cred ca sunt legati intelectual iar daca el o iubeste si o respecta asta e tot ce conteaza.

E insa o mare direfenta fata de nevasta lui Sarcozy sau de amantele dupa care actualul presedinte al Frantei umbla cu motoreta prin Paris.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Administrators

Am urmarit aseara dezbaterea dintre Macron si madame le Pen.

WOw ce frumos si convingator vorbeste Macron. Si ce ii vin cuvintele. Madama era mereu cu foile si cauta printre niste caiete - el vorbeste cursiv si cu o pronuntie de profesor de franceza/

Mi-a placut cand ii spune foarte transant ca spune prostii...

 

Sper sa castige Macron.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da,am vazut si eu secvente de la confruntarea celor doi.

 

Mi-a placut Macron,charismatic,charmant(ca figura),cu alura de presedinte.Ca da bine ca sticla ca presedinte al frantujilor! [:)]

 

Insa cam atit...adica se inscrie in trendul actual al politicienilor,vorbe frumoase,PC ,hai sa dam mina cu mina ...si cam atit.

 

Le Pen are un plan,o ideologie,are un drum.Sigur nimeni nu spune ca asta e ceea ce trebuie facut si nici ca daca iese Le Pen,a doua zi problemele Frantei vor fi sub control.

 

Macron arata doar cu degetul(parerea mea de telespectator si netraitor on Franta)si spune ca nu e asta durmul.Ok,dar care?Care e drumul,care e directia propusa?Care e directia pentru a extermina terorismul,care e directia pentru a eradica emigratia ilegala,care e drumul pentru a micsora somajul,pentru securizarea granitelor---etc

 

M-a surprins o acuzatie a lui Macron...cum ca Le Pen urmareste sa trezeasca sentimentele nationaliste ale francezilor,acum stiu ce conottatie negativa are acest "nationalist"insa ...de ce tine cu orice pret sa se distruga acest nationalism(nu ma refer doar la cel francez) si se baga pe git identitatea euripeana in detrimemtul celei nationale.

 

Eu vreau s avad o replica concreta si viabila la nationalismul aratat cu degetul.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...
×
×
  • Adaugă...