Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Alegeri in Franta


Recommended Posts

Cred ca deja vorbim de o moda / trend in a face proteste dupa alegeri.

 

Ca sa le transformam intr-o nota asertiva, sa zicem ca aceste proteste ar trebui sa devina un fel de "hei, ai iesit castigator. asta nu inseamna ca interesele tabarei invinse nu mai conteaza."

Daaa! Vezi protestele din America dupa ce a iesit Trump! [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A, pai si francezii ce protesteaza cred ca sint la fel de indreptatiti! Fiecare cu ce-l doare!

Pai Macron a iesit cu 66% din vot. Cimpanzeul (si asta este o insulta la adresa cimpanzeilor) a pierdut votul popular si tot a iesit. Este o mare diferenta.

 

Dar, va rog...luati-l la voi!!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit ca au fost Proteste masive dupa alegerea lui Macron ,ce reforme vrea sa faca de a dus la aceste Proteste?

N-am auzit ca ar fi fost proteste masive. Au iesit niste sindicalisti in strada pentru ca programul lui pare mai liberal. Adica vrea sa lase in seama intreprinderilor limita de timp de lucru - mai precis, durata saptaminala legala sa ramina de 35 h, dar daca intr-o intreprindere conducerea impreuna cu sindicatele decid sa se lucreze 40 h atunci sa fie posibil. Mai vrea sa plafoneze despagubirile pe care trebuie sa le plateasca o intreprindere in cazul in care pierde procesul cu un salariat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

L-ati ales, e al vostru! Nu incerca sa-l pasezi ca nu tine! Noi avem avem monarhie [:D]

 

Amindoi au iesit democratic, cine nu i-a votat, sa iasa in strada la protest daca poftesc. Nu vad problema. E democratie.

 

Democratie cu puternic parfum (duhoare) kremlineza. Fura mai isteti francezii ca nu l-au lasat pe Putin sa isi faca de cap. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 years later...

E posibil.

Daca la ultimele alegeri avea 33% , acum sare la 48-49%, cat se estimeaza pt turul doi. 
 

A abordat probleme sociale, in principal puterea de cumparare a cetatenilor. In schimb, Macron a fost cam arogant, nu a avut dezbateri directe cu ceilalti candidati. S-a axat pe politica externa, ori aici n-a rezolvat nimic in dicutiile cu p.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...
×
×
  • Adaugă...