Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cele mai ridicole nume date de romani copiilor


Recommended Posts

  • Administrators

Nici macar in gluma nu vrau sa ma identific cu aceasta etnie. Pentru mine sunt romi, tigani sau cum vreti voi sa le mai spuneti, dar nu romani.

 

Calm down, nimeni nu ti-a cerut asta. Nici macar niste stiri nu puteti citi calm? Toleranta incepe cu fiecare dintre noi. [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Sunt nume de familie. Dar uneori apar răutăți gratuite, am o cunoștință pe nume Putică, și toată lumea intreba dacă e cumva Puțică, deși era om in toată firea , oamenii se amuzau pe seama asemenarii literelor, desi nu era cu ț, era cu t.... Așa că e posibil că unele să fie intenționat menționate greșit....

M-am gindit si eu la asta. Dar cit de inconstient poti fi ca sa nu-l schimbi?!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am gindit si eu la asta. Dar cit de inconstient poti fi ca sa nu-l schimbi?!

Poate unii si-l shimba, altii nu, poate unii habar nu au ca se poate schimba. Poate toata chestia asta cu schimbatul e anevoioasa si nu merita.

Poate unora putin le pasa.

Fii-mea are un coleg de grupa pe care il cheama Pãsãricã. De ce sa-si schimbe numele? Pentru ca unii nu se gandesc la pasaricile care zboara ci la organul genital feminin?

Honni soit qui mal y pense - cum ar zice francezul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut o colega la facultate pe care o cheamă Găină. Are și un frate, pe părinții ei tot așa ii cheamă. E un nume, la urma urmei te obișnuiești. Noi ne distram împreuna cu ea de numele ei de familie, râdeam când ne gândeam la domnul Găina :)), râdea și ea. Dar era numele ei și nu l-a schimbat :). E nemăritată :). 

 

Eu am avut ca nume de familie, unul foarte rar. Atât de rar încât in zona in care locuiam eu era unic. Recunosc ca trebuia sa repet absolut de fiecare data când ma întrebau cum ma cheamă. Dar acela era numele meu. Mai primeam și întrebarea "ce nume e asta?" Pai e numele meu, ce nume sa fie?

L-as fi păstrat dacă soțul meu ar fi vrut sa îl ia sau dacă pe vremea aceea se putea păstra numele chiar și după căsătorie (știu ca acum se poate, am in familia extinsă rude ce și-au păstrat numele de familie de fata după căsătorie).

 

 Și in Suedia numele de familie sunt unele comice, mai radem și noi când le vedem dar asta e :). 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Honni soit qui mal y pense - cum ar zice francezul.

Ador fraza asta. Si am fost tare mirata sa o descopar la Castelul Windsor, de fapt era deviza lui Henry VIII. Scuze de off-topic.

 

In Franta, in orasul Chartres, e un bulevard Nu-mai-stiu-cum Cochon (porc). Cica era o familie bogata din urbea respectiva si Cochon Tatal a infaptuit ceva important de au numit un bulevard dupa el. Se zice ca unul din fiii lui, care nu mai suporta numele de familie, s-a hotarit sa-l schimbe. Iar tatal, ofticat ca a indraznit, l-a dezmostenit.

 

Apropo, si numele meu românesc de familie e exotic, n-am cunoscut pe nimeni in afara de familia noastra care sa-l aibe. De-abia acuma, de cind cu Facebook-ul, am descoperit ca mai sint si altii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...