Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce ii face pe copii sa devina mai inteligenti?


Recommended Posts

  • Administrators

Va doriti un mic Einstein in casa?

 

Nu exista o reteta unica si de succes garantat, dar studiile au dovedit ca pastrarea televizorului departe de atentia copilului, sensibilizarea laturii muzicale, alaptatul, o biblioteca mare si reducerea dulciurilor sunt cateva metode de a mari sansele ca un copil sa isi dezvolte inteligenta... citeste mai departe aici

 

http://www.desprecopii.com/Images/SitePages/copii-inteligenti-51-2018.jpg

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 37
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cred ca e o intrebare pusa incorect. Inteligenta ori o ai ori nu o ai, mai inteligent nu prea poti deveni ci doar sa iti maresti baza de informatii detinute. 

 

Pentru copiii sunt foarte interesante muzeele de stiinta aplicata si in general experimentele. Insa fiecare copil are alte interese. Pentru imbogatirea propriilor cunostinte acumulate trebuie gasite exact zonele de interes ale copiilor.

 

Inca o data, nu cred ca ii putem face copii mai inteligenti.. acestia ori sunt ori nu sunt.

 

 

cristina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca e o intrebare pusa incorect. Inteligenta ori o ai ori nu o ai, mai inteligent nu prea poti deveni ci doar sa iti maresti baza de informatii detinute. 

 

Pentru copiii sunt foarte interesante muzeele de stiinta aplicata si in general experimentele. Insa fiecare copil are alte interese. Pentru imbogatirea propriilor cunostinte acumulate trebuie gasite exact zonele de interes ale copiilor.

 

Inca o data, nu cred ca ii putem face copii mai inteligenti.. acestia ori sunt ori nu sunt.

 

 

cristina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Copiii trebuie stimulati, pusi in diferite situatii,astfel incat sa faca noi conexiuni neuronale.

 

Exista desigur o componenta nativa, insa cred ca inteligenta, capacitatea de a rezolva probleme, de a gasi solutii, de a se informa si invata, se poate dezvolta in timp. Si sa nu uitam ca exista diferite tipuri de inteligenta, emotionala, motrice, etc.n

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Si eu cred ca si FLeur  - e de datoria parintor sa ii ajutam sa isi puna sinapsele in miscare si conexiune. 

Nu e OK sa credem ca natura si genele sunt de vina.

Am vazut cazuri cu copiii gemeni identici - care au crescut in medii diferite - unul intr-un orfelinat iar altul - adoptat - intr-o familie care i-a oferit dragoste. 
 

Unul era dependent de droguri, trist, deprimat, far job - celalalt cercetator de renume - o persoana fericita si implinita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...