Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce ii face pe copii sa devina mai inteligenti?


Recommended Posts

Si eu cred ca si FLeur  - e de datoria parintor sa ii ajutam sa isi puna sinapsele in miscare si conexiune. 

Nu e OK sa credem ca natura si genele sunt de vina.

Am vazut cazuri cu copiii gemeni identici - care au crescut in medii diferite - unul intr-un orfelinat iar altul - adoptat - intr-o familie care i-a oferit dragoste. 

 

Unul era dependent de droguri, trist, deprimat, far job - celalalt cercetator de renume - o persoana fericita si implinita.

dragostea primita dupa nastere a facut diferenta dintre sinapsele gemenilor.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 37
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

cred ca intentionat ai dat exempul acestor gemeni.  unul fara job si altul cercetator , o persoana fericita si implinita.  

 

poti fi fericit si implinit fara a fi neaparat cercetatator, cum ar fi ca toti sa fim cercetatori?! 

 

impingerea astea pentru a fi ceva in societate mi se pare chiar mai tragic decat o boala. toti avem un rost si un loc.   

 

de fapt ne nastem fericiti numai ca uitam in drumul nostru de a-i implini pe altii. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

cred ca intentionat ai dat exempul acestor gemeni. unul fara job si altul cercetator , o persoana fericita si implinita. poti fi fericit si implinit fara a fi neaparat cercetatator, cum ar fi ca toti sa fim cercetatori?! impingerea astea pentru a fi ceva in societate mi se pare chiar mai tragic decat o boala. toti avem un rost si un loc. de fapt ne nastem fericiti numai ca uitam in drumul nostru de a-i implini pe altii.

 

Unde si cum ai ajuns la concluzia ca ne nastem fericiti? Nici vorba. Fericirea depinde strict de dragostea primita si de nivelul de dezvoltare castigat/invatat.

Un copil nascut si abandonat nu e fericit la un an, la doi... adica in mica copilarie mult preaslavita in citate si alte ineptii.... copilul depinde aproape total de un adult care sa il ingrijeasca, si de lumea din jur ca sa il invete. Altfel ramane la nivelul de fericire al lupilor.

Copiii "lupi" descoperiti in salbaticie care au supravietuit fizic nu s-au adaptat niciodata lumii, mancatului cu furculita sau vorbitului , au ramas la un stadiu de semisalbaticie. 

Viata in natura, in jungla sa zicem e o mare fericire?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Un astfel de copil intelept, dupa cum spui, nu ar trebui sa aiba nevoie de nimic, doar e intelept... nici nu ar face greseli, doar e intelept, ar intelege lumea din jur fara sa fie nevoie de povestea de seara. 

Ce e intelept in a tipa cand alt copil ii ia jucaria, sau si mai si, ce e intelept in a dori jucaria altuia?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Un astfel de copil intelept, dupa cum spui, nu ar trebui sa aiba nevoie de nimic, doar e intelept... nici nu ar face greseli, doar e intelept, ar intelege lumea din jur fara sa fie nevoie de povestea de seara. 

Ce e intelept in a tipa cand alt copil ii ia jucaria, sau si mai si, ce e intelept in a dori jucaria altuia?

pai asa se nasc copiii. fericiti. ce se inatmpla dupa aia depinde doar parintii care l-au adus pe lume.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Unde si cum ai ajuns la concluzia ca ne nastem fericiti? Nici vorba. Fericirea depinde strict de dragostea primita si de nivelul de dezvoltare castigat/invatat.

Un copil nascut si abandonat nu e fericit la un an, la doi... adica in mica copilarie mult preaslavita in citate si alte ineptii.... copilul depinde aproape total de un adult care sa il ingrijeasca, si de lumea din jur ca sa il invete. Altfel ramane la nivelul de fericire al lupilor.

Copiii "lupi" descoperiti in salbaticie care au supravietuit fizic nu s-au adaptat niciodata lumii, mancatului cu furculita sau vorbitului , au ramas la un stadiu de semisalbaticie. 

Viata in natura, in jungla sa zicem e o mare fericire?

eu vorbeam de viata in societate si tu mi-ai expus viata in salbaticie. ce legatura are una cu alta?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Era o intrebare . Arica ne nastem fericiti si am putea pastra fericirea daca nu am intra in contact cu oameni care sa ne-o strice? In salbaticie de ex?

daca parintii nostri ar sti sa nu urmeze indoctrinarile  pe care le-au invatat si ei la randul lor si tot asa.   . asta nu inseamna salbaticie ci intelepciunea de a intelege ce aduce un copil in lume.   dar cand te crezi deja prea destept nu mai poti sa vezi realitatea.   majoritatea dintre noi traiesc inca in  trecut , a trai in prezent inseamna a te trezi .

in slabaticie nu exista cuvinte, acolo traiesti doar dupa ce transmiti, pentru ca orice gand emite vibratii, orice sentiment emite vibratii , pentru ca inima transmite vibratii.   creierul are doar sinapse.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...