Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

 

 

[:)] Da! si pe mine m-au intrebat 2 bucate de pinguini cine este X - dupa, emoticonul s-a latit intr-un zambet.

Cum mai, nu ma recunoaste lumea?  [fal]

Cred ca numai fetele de la vederiada ma stiu. Imi pare rau, dar nu am avut timp sa scriu mesaje de averizare  [:)]

 

La Iasi e innorat, sta sa ploua. E placut ca e racoare. De cand am emigrat, n am mai fost in tara in perioada asta a anului, veneam in mai sau iunie. Ce vara ploioasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neata de la un espresso pe terasa! Azi lucrez de acasa...Este liniste toatala la serv, mai toata lumea e in vacanta...deci profit. Nici treaba prea multa nu am acasa, ca depind de sot sa lase barca si sa se apuce de treburi gospodaresti. Dar el nu are nici-o tragere de inima...

M-am imbujorat toata de la atatea aprecieri de tort...jur ca nu e nimic sofisticat...mai mult dureaza aranjatul capsunelor (sau capsunilor, ca tocmai am avut dezbatere lingvistica cu mama cum e corect:))))

Fleur, merci de urari. Eu nu te stiu pe FB... tu m-ai gasit pe mine?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata buna si de la noi.

 

Nu prea am mai stat pe forum in ultima vreme, dar parca ziceati ceva de o intalnire prin Bucureşti vara asta. Noi plecam in tara peste 4 zile, nu stiu prin ce colt de tara vom fi cand va vedeti voi, dar daca voi fi prin zona, mi-ar place sa beau o bere cu voi. Asa ca cine se ocupa de organizat, ii pot lasa nr meu de mobil in privat, banuiesc ca o sa fie activ si in tara, iar daca nu e activ am Whatsup setat pe el, banuiesc ca net voi avea vreodata :).

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Un roman din Suedia si-a inmatriculat masina Audi in Suedia platind pentru un numar preferential.

Numarul este: MUIEPSD.

 

El a venit in Ro, cu masina lui si politia il tot opreste. 

Au vorbit de asta la stiri de ma-u innebunit.

 

altii sunt si mai inventivi:

https://ziuadecj.realitatea.net/eveniment/poza-zilei-cel-ai-mai-mare-m-psd-a-aparut-la-cluj-mesajul-poate-fi-citit-din-avion--176084.html

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai e putin si incepe aventura  [pk] de-abia astept s-o intind.

 

Voi sunteti cu piei si jocuri, eu cu concerte Kpop  [:-)))]

 

La mijlocul lui septembrie este concert Kpop in Berlin si vine si Exo (pt prima data in Europa [ph34r])...astazi am stat cu Marcia pe baricade (vorbeam pe whatsapp), ca sa luam bilete (nu poate merge singura decat de la 16 ani, asa ca tb sa ma sacrific  [:D])...am reusit sa luam, s-au vandut in cateva minute...hotel rezervasem, asa ca am luat doar biletele de avion...urmatoarele concerte vor fi in Seoul undeva prin noiembrie, va tb sa ma sacrific iar  [:D] si as mai merge si in Tailanda la anul, mi-a placut mult la concert...m-am prostit la batranete  [:-)))] ii numim pe Exo : frumuseii nostri  [il] parca ma vad peste vreo 10 ani bunica de pui jumate coreean  [ph34r]

La concert vin multe prietene de-ale Marciei, care sunt fani Exo...una din ele vine din Romania, alta din Elvetia (e la studii aici, dar ea e din Malaezia), una din Germania si tot asa.

 

Marcia are piercing si in buric, am fost de acord...mama denaturata ce sunt  [:D]

 

Astept sa-mi vina jumatatea, ca sa bagam bagajele in masina..dupa fac mancare indiana...trezirea e la 2.30am  [zirea]

 

Sa ne reauzim cu bine. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gata încă o zi super extraordinar de caniculară. E așa o umiditate cum n-am mai întâlnit...asta face ca aerul e irespirabil și transpiram non stop, trebuie sa bem apa multă. 

Azi smogul s-a mai ridicat, ceata probabil, s-au văzut și norii, soarele era puțin mai clar și vizibilitatea mai buna. Dar soarele ardea cu mai mare putere. 

 

Totuși prima parte a zilei a fost mai acceptabil, am fost in cel mai mare și vestit parc chinezesc, Beihai. E frumos, mi-a plăcut cel mai mult pas acum. 

Apoi am fost după ora 16 in piața Tiananmen, a fost cumplit, cumplit de cald.

O piața imensa, gigantica, comunista. Portretul lui Mao pe un zid imens și tribune unde stau mai marii sa vadă paradele. In piața se intra numai cu legitimație/pasaport, plus control al genții ca in aeroport. 

Mausoleul unde e expus Mao era închis, nu am aflat de ce. 

Al treilea obiectiv a fost Templul Cerului, dar înainte am descoperit un centru comercial și am intrat acolo, am găsit și un Starbucks și am stat sa ne răcorim. Așa ca pe când am intrat in parcul unde e Templul Cerului (cu plata) era deja închis. La ieșire însă am dat de niște femei care făceau un fel de yoga (ceva chinezesc, gimnastica pe muzica) și apoi peste un loc unde se aduna lume sa danseze pe muzica chinezeasca. 

 

Maine mergem la zid, plus mormintele dinastiei Ding, plus shopping de mătase și Jad. 

 

M-a impresionat tare mult metroul, este foarte modern, toate stațiile au închise liniile de tren, nu se văd liniile, au uși care se deschid deodată cu ușile metroului (așa se oprește încât ușile metroului se aliniază perfect cu ușile peretelui de sticla. Trenurile circula foarte des, n-am stat mai mult de 2 min deși abia plecase trenul de sub nasul nostru. 

 

Tocmai citea al meu ca Beijing are 21 milioane de locuitori, cu suburbiile 34. Și ca nu e cel mai populat oraș, Shanghai are 24 de milioane. 

 

Nu pot spune ca e un oraș frumos, dar e o experiența fără doar și poate. E aranjat și curat, relativ civilizat, ne-am înțeles cu ei prin semne la restaurante ca am mâncat prin locuri unde nu aveau meniu in engleză. Am vrut sa încercam google translate, avem un android de la hotel sa îl folosim cât suntem aici, are net inclus. Dar n-am îndrăznit :). 

 

Azi am făcut numai 15 km. Vai de picioarele noastre! :) 

 

Eu va spun noapte buna, va las doua poze din Tiananmen. 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...