Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Seara buna din nou! Ați luat vacanța? :)

 

Ziua de azi a fost mai ușoară, aerul nu a fost atât de umed și cele 32 de grade s-au simțit mai ușor. Smogul s-a ridicat de tot de pe oraș, s-au văzut clădirile de la distanta, am văzut orașul Pt prima data in depărtare. 

 

Am început la Templul Lama, cel mai mare templu budist cu călugări, in afara Tibetului. Înăuntru e amplasată o statuie ce se afla in cartea recordurilor, statuia lui Maitreya, înaltă de 18 m și sculptata intr-un singur trunchi de copac. Nu am avut voie sa fac fotografii statuii...

De acolo am plecat din nou la Templul Cerului, e simbolul Beijingului și am zis ca oricum încape in program și e păcat sa îl ratam. 

A urmat “downtownul” capitalei chineze, care își spune mai exact centrul comercial al Brijjngului. Câțiva zgârie nori care sunt in totala contradicție cu ceea ce înseamnă ideea de comunism. Plus un mall extra super luxos, așa cum nu in multe orașe din lume am văzut, e ceva de genul Harrods. Are inclusiv un patinoar, deschis, te uiți la lume cum patineaza de sus. In schimb numai lucruri super luxoase și super scumpe, de la 4-5 zerouri in sus. 

Ne-am zgâit și noi la vitrine, la clădiri și am plecat in căutarea unuia din cele 10 restaurante cele mai vestite in gătirea ratei de Beijing. Rata asta nu e orice fel de rata, trebuie crescută cu anumită mâncare astfel încât atunci când a ajuns la 65 de zile, când e tăiată Pt aceasta specialitate, sa aibă un anumit procent de grăsime între piele și carne. Este rotisata așa întreaga intr-un anumit fel, ca sa dea frăgezime cărnii și pielea sa fie crocanta. La fragezime și crocanțime își aduce aportul acel strat de grăsime de mai sus, importanta lui este covârșitoare atât Pt una cât și pentru cealaltă. Astea fiind spuse, rata preparata se aduce întreaga la masa și tăiată cu măiestrie de bucătar, aranjata pe farfurie și servita cu sosuri, legume, plus un fel de clătite mici din faina de orez in care se înfășoară carne, piele, legume, se rulează și se îneacă in sosuri. DELICIOS! 

 

Spre seara ne-am mai plimbat pe străzi, am mâncat înghețată de ceai verde și am luat metroul spre casa. 

 

Imi place mult orașul, deși e aglomerat ne-am mai obișnuit. E o oarecare ordine in aglomerația asta, trebuie doar sa o înțelegi, noi am cam ajuns acolo :). Altfel e curățenie, locurile sunt aranjate, lumea e Ok, nimeni nu se leagă de tine, nu se uita urat, eventual mai lung și mai mult copiii mici ca nu văd prea multe femei cu par roșu :). Ești in siguranța peste tot. E plăcut sa simți asta. 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, ce pofta mi ai facut cu ratza!

Am vizitat si eu Beijingul in gand cu tine, foarte interesant. Da, in tarile comuniste ai senzatia asta de siguranta, exista peste tot teama si respect fata de autoritati.

 

Suricatele sunt majoritar in vacanta, cred. Le am mai vazut pe FB cum se distreaza si la ce evenimente sau spectacole sunt sau vor participa ( Mianna [:)]).

 

Anja, nu te am gasit pe FB, da mi un hint daca vrei, sa stiu unde sa caut.

 

Noi tot relax in vacanta. Si rasfat culinar maxim, peste tot mancarea e buuuuna. Mai gatesc si eu, dimineata am facut clatite cu gemuri din fructele din gradina lui taica miu, caise si visine. 

Ne plimbam si jucam aproape zilnic in parcul mega mall ului Palas, e tare frumos. Ne vizitam cu rude si prieteni. Si bineinteles nepotul petrece mult timp cu bunicul.

 

Laura25, s ar putea sa ajungem si prin zona voastra weekendul asta, daca nu ploua, sau in cel urmator. Urmaresc prognoza si negociez traseul cu tata, the designated driver. Eu nu conduc aici, una ca nu conduc manuala si doi nu imi place cum se circula, mai ales la drum lung. 

 

Viviana, in ce stadiu sunteti cu casa? Bafta mare la admitere Silviei.

 

Vacante minunate tuturor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hejsan! Miha, daa, am cam luat iar vacanta...:))) A fost iar un weekend firebinte....Am iesit la balaceala si pescuit iar baietii au venit cu vreo 10 pesti, cod, macron. Ierri am fost la finala de tenis la Båstad, Fognini vs. Gasquest. Si va pun si o poza cu Nicho care a dat cu banul:))). Dupa tenis, am fost cu barca la balaceala... Asa ca dupa o zi intreaga de stat in soare, am venit franti acasa... Copiii au fost cu noi dar, evident ca nu au stat cu noi ci s-au intalnit cu prietenii si s-au distrat fara noi:))) [pk] Asa ca am avut prilej de reflectat cum ni se schimba viata si mai ales cum partenerii trebuie sa invete sa aiba grija si sa se bucure de ei si unul de altul si mai putin de copii....

Miha, spor la colindat... Inca un sfat,  daca ai in plan cumparaturi la Pearl Market, as zice sa renunti.. sunt lucuri de asa proasta calitate... nici nu as pierde vremea sa intru acolo. Mai ales ca iti ia ochii....

Salveaza-te pt cumparaturi in Tokyo... Cauta lucuri facute in Japonia, sunt de calitate excelenta. Eu mi-am luat niste balerini acum multi ani, si ii port mereu, par inca noi!

Merci Michelle de urari!

Fleur, ti-am trimis invitatie:))

 

DitW1P2XkAAIymE.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu mai am saptamana asta si apoi sunt in concediu. concediu... vorba vine, ca il umplu cu vizite la dentist, dermato, si ce o mai fi. ceva plaja. oscilez intre bucuria ca ma trezesc macar cu ceva minute mai tarziu si tristetea ca fug rapid 2 saptamani si când ma intorc la birou e deja trecuta vara. n-a fost un anotimp prea bun, si imi pare rau de tot.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...