Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

 

 

AM gasit la un magazin moldo-rusesc surimi umpluti cu pasta de somon si pasta de branza cu ceapa.

 

Mamaaa, cum suna!  [yum]  [pofticios]

 

Mie imi plac si fructele de mare si pestele (orice fel de peste) . De la creveti ma bat cu fii'miu, fiica'mea si barbatul nu pun gura. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Dacă tot vorbiți de mâncare, sa va spun experiențele coreene.

 

Mâncarea lor pot spune ca e Bleac. Nu îmi place deloc. Sa nu mint, am mâncat o supa care a fost Ok și azi am mâncat corean barbecue care a fost Ok dar dau oricând asta pe un grill de al nostru. In afara de hot pot-ul care cică e de origine coreană dar aici nu l-am găsit așa ca in Beijing, ăla a fost excelent! 

 

Asadar azi am experimentat un Bulgogi hot-pot e un yajiniku japonez dar eu l-am primit ca hot pot, făcut de ei. Hot pot-ul in Beijing îl faci tu singur, asta e ideea. Japonezii au preluat yakiniku de la coreeni in timpul ocupației. N-a fost rău dar nici printre favorite. L-am ales doar Pt ca era singurul!!! fel de mâncare neiute. 

Al meu a luat un bibimbap de țipar, adică un amestec de toate: țipar, orez, legume. 

Toate astea vin mereu cu 4-5 feluri de “Sides” dintre care știu doar kimchi. Varza murata dar data intr-o zeama de chili de te trec toate sudorile. 

 

In fine, Coreea e mult sub standardele Hong Kong și ale Beijing in ceea ce privește mâncarea. Și ca și calitate(foarte multe chichinete, lumea mănâncă pe strada , numai in Thailanda am văzut așa ceva) și ca si calitate. 

Am căutat azi un restaurant fancy de ne-a ieșit foamea pe urechi și nu am găsit...și eram in centru, in buricul târgului. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, ma dezamagesti cu mancarea...eu iubesc mancarea coreeana. Mi se pare mult mai rafinata ca mancarea chinezeasca sau thai. Are un flavor profile diferit...iar multimea aia de nperitive (ban chan) ma incanta de fiecare data. Am un fel preferat: japchae. as manca pina nu am aer!!! Bibimbop in castron fierbinte de piatra....yum-yum! Cred ca azi merg la coreeni la lunch de foame ce mi s-a facut!

 

Si eu sint amatoare de fructe de mare...eu sint si tare rasfatata la capitolul asta pentru ca unde stau am pescarii bune si bine aprovizionate cu chestii proaspete (direct de pe barca).

 

S-a pus pe ploaie aici...maruntel, maruntel ca in Bacovia (doar ca e sufocant de cald...parca ploua cu ceai - nu de prune, ca as fi stat afara cu gura deschisa).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In alta ordine de idei, azi am fost la DMZ, zona demilitarizată între Coreea de Sud și cea de Nord. E impresionant. Încerc sa va povestesc. 

 

Mergand încolo vedem pe drum un fluviu. Han se numeste. Autostrada trece exact pe lângă el. Între autostarada și fluviu gard de sarma ghimpata, dublu, plus paza cu sodați. Km întregi. Primim explicația de la ghid: acum câțiva ani, intr-o iarna, când apa îngheață, coreeni din nord au ajuns pe acest fluviu, venind pe gheata, au fost prinși la câtva km de casa președintelui sud corean. Atunci au ridicat acest gard, sa nu poată trece nord-coreenii in Seul venind pe apa. 

In zona demilitarizată sunt sud coreeni. Se intra numai cu pasaport. De-a lungul anilor de separare, sud coreenii au găsit 4 tuneluri de 80-100 km pana la Seul, construite de nord coreeni. Care au negat. Au spus ca e propaganda. Unul din tuneluri se vizitează, tunelul al treilea. Înăuntru se văd găuri in care au pus dinamita, găurile sunt din direcția nord coreană. 

Exista un punct de observare de unde te poti uita cu binoclu din acela cu bani, la Coreea de Nord. Granița e foarte aproape. Fosta capitala coreană dinainte de dezmembrare se vede. Totul e pustiu, nu se vede nicio mișcare. Sud coreenii spun ca e fake, nu locuiește nimeni acolo. Sud coreenii au pus un catarg cu steagul lor la granița. Nord coreenii au pus unul mai înalt. Sud coreenii au înălțat catargul, nord coreenii și ei, mai sus. Au deținut pana de curând recordul Guiness Pt cel mai înalt catarg din lume. 

 

Ultima stație e la...statia de tren Dorasan. A fost o vreme când sudcoreenii chiar credeau in unificare. S-au semnat tratate, sudcoreenii își doreau deschidere prin Coreea de Nord spre China și Rusia. Au făcut cale ferată, gări, au legat Seul de Pyongyang și au circulat câteva trenuri de marfa din sud in nord, între 2008-2013, cu întreruperi din partea nordcoreenilor. Numai marfa și numai înspre nord. Apoi gata. Gara e mare, frumoasa, folosită doar de forma, ajung trenuri din Seul de doua ori pe zi, ca sa fie folosită. Se poate cumpara bilet la Pyongyang. E atât de trist...

 

Au mai avut și alte tratate care vizau un loc de vacanța in munți in Coreea de nord care și acela a picat. Sunt sud-coreeni care au rude in Coreea de nord. Nu se pot întâlni...

Anual dezertează in jur de 1000 de nord coreeni. Se spune ca familia rămasă acasa e ori închisă ori împușcată. Cei care dezertează fug in China și apoi Thailanda, vin in Coreea de sud după ce au trecut probe ca nu sunt spioni. Apoi primesc un îndrumător, ca sa ii învețe sa se descurce aici, Pt ca nu știu...

 

Stagiul militar in Coreea de nord începe la 16 ani și e obligatoriu atât la fete cât și la băieți. Băieții fac stagiul militar...14 ani!!! Iar fetele...10!!! Cumplit! 

 

Știați ca cel mai mare stadion din lume nu mai e Maracana? Ci un stadion din Pyongyang? 

 

Poze am pus pe FB, aici e tare greu sa pun 

Daca vrea cineva special, o sa pun una-doua și aici. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sorry Antmil, nu îmi place deloc...am și acum gust in gura de la ce am mâncat acum 3 ore și îl urăsc! Pute pe strada peste tot a ce gătesc ei...îmi întoarce stomacul pe dos. Plus ca totul e iute, nu găsesc mai nimic sa nu fie iute, eu nu pot mânca iute, nu îmi place. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sorry Antmil, nu îmi place deloc...am și acum gust in gura de la ce am mâncat acum 3 ore și îl urăsc! Pute pe strada peste tot a ce gătesc ei...îmi întoarce stomacul pe dos. Plus ca totul e iute, nu găsesc mai nimic sa nu fie iute, eu nu pot mânca iute, nu îmi place. 

 

Sa nu iti para rau, nu ma intelege gresit...ma gandesc daca ajung acolo poate o sa fiu dezamagita...stii cum e; poate mancarea coreeana de aici din State e facuta pentru papila mai "normala" (sa nu zic plicticoasa)  a americanului. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, asta gandeam si eu. Mie imi place mancarea chinezeasca de mor si m-a dus soru-mea la cel mai stilat restaurant chinezesc din Anneheim, unde am stat si in asteptare dupa o masa 30 de minute.

 

Ce dezamagita am fost! Nu am regasit gusturile de aici din Ro acolo.

 

Mancare Thai nu mi-a placut. Dar nici nu am aprofundat-o. Am mancat doar supa de ou si ceva noodles.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...