Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Pentru Monica, eu sunt mama lui Eric si da, sunt din Iasi, unde petrecem vara asta o vacanta luuunga, compensare pentru 3 ani cand nu am reusit sa ajungem in tara.

 

Palatul Culturii nu mai pare a fi in renovare, eu il stiu si pe dinauntru si pe dinafara. Ma voi interesa si iti spun daca se poate vizita. Daca ajungeti la el, sa nu ratati Muzeul de etnografie si folclor. Iar zona din jur este amenajata superb.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

buna ziua!

 

Viviana, felicitari Silvie! sper sa ii placa noua facultate si sa aiba rezultate bune! 

 

Mihaela, ce frumos povestesti! poze frumoase faci...poti sa-ti faci un blog.

 

Monicabo, multumesc de urari. Iulia si-a serbat ziua de nume. o sa faca 3 ani in decembrie. din septembrie merge la gradinita. Crina intra in clasa a 3-a. in martie face 10 ani. 

 

eu ma bucur ca nu e cald si ca ploua mereu. sper sa nu avem vara adevarata deloc. am suportat 4 zile la mare cu soare si caldura; imi ajunge!

 

maine ma duc cu fetele la o petrecere. sunt invitate la ziua unei prietene a Crinei. inca nu am luat cadou, asa ca trebuie sa iesim deseara. sambata ma duc cu dl sot la intalnirea cu colegii de facultate iar duminica ma intalnesc cu Ella la pranz. asadar am week-end plin.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi place spaniola, e o limba melodioasa pentru urechile mele. E adevarat ca spaniolii si hispanicii, ca si italienii dealtfel, vorbesc repede si pe in ton certaret,  cred ca asta deranjeaza. Stiu ca spaniola vorbita de argentinieni, de ex, difera ca accent de cea vorbita in alte tari hispanice. Spaniolii vorbesc extrem de sasait.

 

Pe locul intai este insa franceza, sunt francofona inraita de la 5 ani, cand am inceput s o invat cu lectii predate acasa de dra Elvira. La Montreal mi se intampla frecvent sa gandesc si chiar sa visez in franceza. E limba mea materna viteega sau adoptiva.

 

Apoi urmeaza engleza, si ea melodioasa si usor de invatat. E singura limba cu origini germanice, saxone, care mi place.

 

Imi plac italiana si portugheza, a doua extrem de melodioasa si cu intonatii apropiate de romana ( sh urile de ex).

 

Nu mi place deloc germana si limbile nordice: suedeza samd. Chiar in timp ce scriam acum a inceput la TVR emisiunea in lb germana si am schimbat imediat canalul.

Nu mi place rusa, desi o gasesc mai suportabila decat germana.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Recomand expoziția ”Cucuteni” (eu iubesc ceramica în stil Cucuteni).

Daca ajungi vreodata in Piatra Neamt, sa nu ratezi muzeul cu ceramica de Cucuteni. E un muzeu intreg dedicat, intr-o cladire istorica frumoasa, chiar in centru, unde e si turnul lui Stefan si Muzeul de Etnografie.

 

http://maecpn.muzeu-neamt.ro/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mie imi place spaniola, mi se pare foarte usor de invatat. pe vremea cand aparusera telenovelele sud-americane la noi la tv, urmarindu-le, am invatat destula spaniola "dupa ureche" incat sa pot intelege binisor spaniola, fara a avea subtitrare in limba romana pe ecran.

 

portugheza mi se pare haioasa. seamana si nu prea cu spaniola, dar au multe in comun. cel putin din cate imi pot da eu seama, dpdv fonetic sau al constructiei frazelor. ehee, de "sclava isaura" va amintiti ?

 

franceza imi suna melodios si elegant (dar mi se pare o limba destul de grea, dpdv al gramaticii, al conjugarilor si al accentelor), am facut franceza 8 ani, dar niciodata nu am putut intelege cap-coada un film sau o emisiune in franceza, mi se pare ca vorbesc prea repede si cu alt accent, alta pronuntie decat ce am invatat eu in scoala.

de fapt, am remarcat diferente si intre spaniola vorbita in spania si cea din tarile latino-americane. spaniolii au o sasaiala in plus, pronunta un pic altfel decat cei de peste ocean.

germana nu cunosc, am facut doar engleza si franceza in scoala si liceu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce ne-a plouat copios ieri si toata noaptea, sparele incearca-incearca sa isi faca loc.

 

Viviana, interesant cu limbile...eu la filme daca ma uit oricum dau mai incet si pun subtitrare (chiar daca e in engleza) pentru ca nu mai aud (asa) de bine. V-am mai povestit, am impresia ca ochii mei sint conectati cumva si la urechi ca fara ochelari parca nu mai aud nimic, nimic!!!

 

Azi imi vine feciorul mic in oras sa luam lunchul impreuna (aveam programat lunch cu o colega si un intern), apoi el se duce in Central Park sa se plimbe pina ies eu...o taiem in Chinatown dupa servici (ca tot mi-a facut pofta de mor Mihaela cu calatoria ei) si bagam o cina si un masaj. 

 

Vineri am program scurt si sper sa bag tare rufe/curatenie...sambata am un graduation party cam departe de mine (vreo 2 ore) si sper ca duminica sa esuez iar ca o foca gratioasa la plaja; adica am in plan sa stau. Sa nu fac nimic. Sa zac....SA FIU LLAMA!!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a sosit acasa cadoul de ziua mea... am avut mari emotii sa comand asa ceva online...ca nu o sa imi ajunga, ca o sa pierd banii (si aia muuulti,multi), ca nu o sa fie ce am comandat, sau ca nu va arata ca in poza. Mai am un hop maine, vreau sa verific ca este chiar ce am cumparat:)))) E ceva ce mi-am dorit de mult...Ati ghicit, nu? Dac avreti va pun poza...

 

Eu la macarea asiatica, de la mama ei spun pas. Aia mai europenizata e oarecum OK. Eu la Tokyo mancam la restaurant frantuzesc sau spaniol:))) Iar la chinezi, imi venea sa vomit numai de la miros...hot pot...nu pt mine:)))

 

Monica, cine a castigat turneul de tenis de la Buc? A jucat si Halep?

Silvia, distractie placuta la petrecere!

Fleur, l-ai dus pe Eric la Creanga sau la manastile faimoase din zona? Eu si acum imi amintesc excursia cu mama, pe cand aveam 5 ani, la manastiri. Cum am gasit un ou de porumbel la Agapia, care mi s-a spart in buzunar cand m-am aplecat sa imi pun papucii pe cand vizitam casa lui Porumbescu, apoi craniile de la Agapia care imi dau si acum cosmaruri, apoi toate celelate manastiri.

 

Despre limbi, franceza, italiana, engleza, suedeza, norvegiana. Dar prefer sa fie sonor la minim si sa citesc:)))

Daniela, Rox, a ploua pana la urma rau?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...