Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Buna seara,

tocmai ce a fost un fulger fooooarte luminos si foarte aproape, urmat imediat de un tunet asurzitor care a clatinat geamurile si s-a stins incetisor in multe secunde.

Prima oara cand aud asa ceva, m-am speriat destul de tare.

 

Michelle, am niste prieteni la Dallas, sunt acolo din anii 1990. au 4 copii. Daca nu au simtit nevoia sa se mute inseamna ca e ok cu clima, cu joburle, cu casa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu plec la plaja. După o săptămâna in care au anunțat doar ploi și furtuni in weekend, este o vreme superba. Am făcut vinete umplute (imam bayildi) pentru trupe și am tăiat-o la un pic de relaxare cu o carte (biografie “I Love Lucy”...relația tumultoasa a celor doi). 

 

Raportez canapeaua cumpărată. O montează mâine :) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 Michelle, merci, am inteles foarte bine motivatiile voastre de a va reloca. Clima e cea mai mare problema la noi, ne am resemnat cu ea, in rest traim intr o metropola universitara cu multe oportunitati de studii si joburi. Sa va lumineze Cel de sus sa luati decizia cea mai buna pt voi...nu poti sti decat pe termen lung.
multumesc mult. 
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

. Michelle, am niste prieteni la Dallas, sunt acolo din anii 1990. au 4 copii. Daca nu au simtit nevoia sa se mute inseamna ca e ok cu clima, cu joburle, cu casa.
sunt Romani? Daca esti in contact cu ei  te rog, poti sa ii intrebi daca ar vrea sa ii contactez si sa ii intreb despre viata se acolo. Daca nu vor, nu e o problema.... inteleg.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna! 

 

Suntem pe bus cu wifi, postarea am început-o dimineața dar am terminat-o acum. Ii dau copy-paste din jurnalul zilnic. 

 

Buna dimineața! 

 

Aseara nu am mai apucat sa scriu, am ajuns târziu acasa și ne-am culcat, azi ne/am trezit mai devreme sa mergem la Fuji. Am încercat și ieri, ne-am învârtit o jumate de zi între stații și ce loc sa mergem la Fuji, încât a fost prea târziu și am amânat pe azi. Unii prefera sa vadă Fuji de departe, noi vrem sa mergem pe el și sunt doar câteva autobuze ce fac asta o perioada scurta din an, Iulie și August. In rest e zăpada și nu se trafichează. Am găsit și bilete, așteptam sa plece busul. 

 

Ziua de ieri, după încâlceala cu Fuji, a fost foarte Ok. Am ajuns din nou in Shibuya și am văzut statuia lui Hachiko (va amintiți filmul, nu? Eu am plâns aproape tot filmul și nu pot sa îl mai văd încă o data). Ei bine in vremea când a trăit Hachiko, in anii 20-30, Shibuya era un orășel lângă Tokyo, azi e un cartier al lui. Atunci era un tren cu care stăpânul lui făcea naveta, acum este metrou. Iar Shibuya e Time Square-ul Tokyo. 

 

Mai departe am fost in Parcul Ueno la singurul muzeu ce doream sa îl vizitam, cel de științe naturale. Am văzut in perioada cat fetele erau mici astfel de muzee in multe locuri in lume, a fost cam plictisitor mai ales ca era aproape tot numai in japoneza. 

La ieșire am luat un ghid și am văzut unde era hachiko, e împăiat in acest muzeu. L-am ratat din pacate, era ora închiderii și nu am mai ajuns la el...

Ueno e un parc mare si are o alee plină cu cireși japonezi, unde primăvara se duce lumea la sakura. Am trecut pe alee, mi-am imaginat totul roz, roz! 

In drum spre statia de metrou ne-a atras muzica, era un bâlci cu mâncare și băutura, plus muzica și dans. Lume multă, muți îmbrăcați in portul lor popular, in special femeile. Aflam la ieșire ca fusese săptămâna Edo in Tokyo, tocmai se încheia. 

Seara am vrut sa ne-o petrecem in Tokyo Skytree, al doilea cel mai înalt turn din lume după Burj al arab. Știam ca e Festivalul anual al artificiilor pe răul Sumida, voiam sa le vedem de sus. Dar...același gând l-au avut mulți alții astfel încât turnul era închis pe perioada artificiilor. Totuși se putea sta la baza lui, am găsit in tunel pietonal din sticla unde am stat timp de o ora jumate sa vedem cele mai lungi Pt noi și cele mai frumoase artificii de pana acum. Cina am luat-o la un restaurant din turn. Apoi acasa sa dormim! 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce mai faceti pinguini si suricate?

 

Am avut asa o zi de cacao. A venit usa de la garaj Si surpriza, e mai mica decat trebuia sa fie!

Aduce alta saptamana viitoare, in aceeasi bani. 

Am aflat ca nu pot vopsi casa ca ploua. Daca nu ploua si se fac peste 30 de grade, iar nu se poate vopsi ca e prea cald si crapa vopseaua.

Cada pe care au adus-o si e si montata e zgariata rau intr-un loc. Instalatorii care au montat-o au montat-o invelita in protectii. Acuma umblu dupa furnizor sa o schimbe, dupa instalatori sa o demonteze si sa o monteze pe urmatoarea.

 

Am ajuns acasa si am facut si musaca de vinete. Musaca ce s-a umflat si din care a curs ulei in cuptor si s-a facut un mare fum in sufragerie. Si am ranit pacla aia de uei de ma dor degetele si am nervi pe mine si pe cuptor, si pe musaca.

 

In lipsa mea, la petrecere, o prietena a fii-mii a fortat geamul termopan, chiar i-a infipt un colt in tavan, nu se mai inchide, a facut burta, i-a iesit o balama.

Maine stau sa vina unii sa-l repare.

 

Sunt singura acasa acuma si ma bucur de orele astea de liniste chiar daca aud motociclete si claxoane.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, te cred ca e frustrant la santier...mai ales cind te vezi asa aproape si cu chestii relativ minore si care nu ar fi trebuit sa se intimple. Bafta sa ai temperatura potrivita sa vopsesti casa! 

 

Eu sint la servici cu niste nervi cit carul de mari. Dupa ce m-am ostenit sa aliniez 12 persoane (cu un program incredibil de dificil si de incarcat) pentru o conferinta saptamina viitoare, la 30 de secunde dupa ce am trimis invitatia (la care muncesc de o saptamina si care a insemnat o groaza de coordinare, de prelucrat prezentari in PP, de rezervat camera de conferinta, si alte 1000 de chestii) seful meu imi trimite email ca el si-a luat bilet de avion pentru ziua aia...acuma, acu 5 minute a pus in cos biletul. Imi vine sa il strang de git prin telefon...la naiba, era blocat calendarul pentru ziua aia. Asa ca i-am spus ca il voi tine la curent prin email cu outcome-ul conferintei. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza la mine! 

 

Azi zburam spre casa, n-am mai apucat sa scriu despre ultimele doua zile de concediu, am ajuns tot târziu la hotel. 

 

Doar va spun ca Tokyo merita din plin! Vrem sa venim peste câțiva ani, sa stam in Japonia mai mult, n-am apucat sa facem tot in Tokyo (o parte n-am apucat, am ratat, a fost vreme nefavorabila) și ne-a deschis apetitul Pt mai mult decât Tokyo. 

 

D-nul Fuji si-a arătat doar vârful abia aseară spre apusul soarelui când eram in Tokyo Skytree. In rest a stat ascuns in nori, nu l-am văzut deloc...Ieri am urcat in a doua clădire ca înălțime din lume, după Burj al arab, Tokyo Skytree. Și record de înălțime unde am ajuns intr-in turn, la 450 m! 

 

A fost frumos totul, a fost un concediu foarte condensat dar asta e stilul nostru. 

 

Cu bine, ne reauzim de pe pamânturi scandinave! 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...