Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Buna,

 

Am revenit de doua zile in campul muncii, dar am fost prinsa cu treaba multa!

 

Concediul a fost odihnitor, mi-a placut mult zona de la Cazanele Dunarii. Am fost si la cascada Bigar.

 

Singurul eveniment care ne-a umbrit concediul a fost moartea varului sotului. Cand am fost noi in Constanta, el doar ce se internase....in 10 zile a murit a avut fibroza...sau ceva de genul la plamani. Inca nu ne vine sa credem ca vorbim de el la trecut ....avea 56 de ani.

 

Sper ca toata lumea este bine, ma duc sa citesc din urma.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Pocnesc de nervi, simt cum imi crapa neuronii si radacina parului.

 

1. Cand a plecat mama in USA a vrut sa nu mai imi lase mie de plata abonamentul tv, telefon, internet ca nu-l foloseste nimeni. De desfiintat nu se poate ca era in perioada contractuala si erau penalizaari. Asa ca a platit 70 de lei ca sa-l supende, ATENTIE pe 6 luni, ca mai mult nu se poate.

Na, ca au trecut cele 6 luni, si acuma SUNT OBLIGATA sa platesc un serviciu pe care nu il foloseste nimeni.

Asta nu-i nimic. Mi-a iesit din cap chestia asta, tu-i mama ei de treaba si s-a adunat abonamentul pe 3 luni, iunie, iulie, august - vreo 390 lei.

Dar... nici asta nu-i nimic - primesc amenintari cu societati de recuperare.

 

Am sunat la ei, nu se poate face nimic. Le zic: eu inteleg ca exista pe lumea asta rau platnici, dar sa amenintati asa pe oricine cu recuperatorii dupa numai 2 luni de neplata mi se pare de cea mai joasa speta.

 

Trebuie sa fac reclamatie. Azi nu am timp. 

 

2. Primesc mesaj de la Raiffeissen ca daca nu ma duc sa imi innoiesc datele (pe  care oicum le-am innoit anul trecut) imi blocheaza contul. Ce spui Frantz? Nu ti-e rusine sa ma ameninti cu blocarea contului, ai muncit tu pentru banii aia, sunt ai tai?

Nu poti frumusel sa imi dai mesaj si sa ma rogi sa trec pe la banca? Ma ameninti din start? Cu o ilegalitate?

 

Si astora am sa le fac reclamatie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

viv, nu are rost sa te amarasti in legatura cu raiffeisenul, nici lor nu le convine chestia asta cu actualizarea datelor personale, bnr impune aceste norme si se lasa cu amenzi usturatoare daca nu se conformeaza. in plus a aparut si chestiunea cu gdpr-ul...

daca ai sti cat timp si bani se irosesc cu notificarile trimise clientilor, si cat de multi dintre ei nu vin pentru ca nu le pasa sau nu mai locuiesc la acea adresa sau nu mai au numarul de telefon valabil, etc.

daca nu ai timp de luni pana vineri in timpul programului, poti merge intr-o agentie tip mall, care are program de lucru cu publicul si in week-end, pana la ore tarzii, si rezolvi, pentru ca iti poti face actualizarea datelor la orice agentie vrei tu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, nu ma intereseaza ca nu le convine. Sunt clientul lor si trebuie sa se poarte respectuos. Eu le fac un favor ca imi tin acolo banii, nu ei mie. 

Notificarea a venit prin SMS, sunt platiti sa le trimita si trebuiau doar sa ma invite acolo asa cum au facut ING si BCR - presupun ca se supun acelorlasi reguli, nu? - nu sa imi spuna ca trebuie sa vin si in caz contrar imi blocheaza contul. Comisioane stiu sa imi ia. Obraznici sunt.

 

Cat despre dusul la banca nu am semnalat nicio problema. Agentia e la parterul blocului in care locuiesc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aaa, acum am inteles. continutul mesajului a fost cel care te-a suparat.

ai dreptate si te inteleg, nu degeaba se spune tonul face muzica.

 

profita de drumul pe care il vei face la banca pentru actualizarea datelor si completeaza un formular de reclamatii, in care sa semnalezi problema si sa soliciti modificarea textului mesajului de notificare. reclamatia va fi incarcata in baza de date si este posibil sa aiba efect. in ultima perioada vad ca se pune accent pe imaginea publica a bancii, pe campanii de responsabilizare, sunt mai receptivi la reclamatii, etc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viv, sunt total de acord cu tine... Toate mesajele astea sunt asa de agresive...eu am primit "somatie de plata" (nici macar nu intarziasem la plata) pt asigurarile sociale pe care nu tb sa le platesc. Grseala lor ca nu s-au uitat la actele mele. Cumnatu' s-a speria si s-a grabit sa plateasca... Cand am fost in Buc am incercat sa recuperez banii... A fost o piesa absurda...in care m-au plimbat prin toate birourile de cate 2 ori si apoi m-au trimis la o coada imensa la care nu am stat...deci am pierdut banii...

Ma scuzati daca generalizez, dar de cate ori ajung in Ro, ma izbeste agresivitatea oamenilor...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, mai exista o agresivitate a unora in tara, in exprimare si in modul de adresare.

 

Exemple: intr un H&M in Iasi, cautam cabina de proba, ma iau dupa niste sageti ce o indicau. Nu am observat ca iesisem din raionul femei si eram la barbati. Un nene de la security, in varsta, ma ia in primire: da' la femei n ati vazut cabinele? ( subtext: esti chioara, ce cauti la barbati?). 

 

La farmacie, cumparasem un fleac, sa platesc: aveti card? ( al magazinului). Nu, zic. Pauza. Se uita prin mine. Astept. A, credeam ca va cautati cardul. Nu, v am zis ca n am. Costa 5 lei 30. Ii dau 5,50. Imi da 50 bani inapoi: imi aduceti dvs altadata 30 de bani. Eu, care s cam surda am inteles altceva, ca trebuia sa i mai dau inca 30 de bani. Ii dau 1 leu. Se stropseste: daca nu v am retinut 50 de bani, credeti ca va retin 1 leu?

 

Agresivitate inutila in exprimare si mai ales in ton, ca ei in fond si la urma urmei m au ajutat in felul lor, dar stropsitul asta la client il detest.

 

Si m am mai enervat ca in ditamai mallul cu vreo 7 nivele, nu am gasit ce cautam.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de agresivitatea asta verbala, n-o sa uit niciodată, facem mișto cu soțul de câte ori putem, ca am rămas amândoi masca atunci. 

Mai de câțiva ani, după ce a murit socrul și al meu a trecut apartamentul pe numele lui, trebuia sa schimbe contractul la gaze. Și sa le închidă, ca nu le folosea nimeni. Pe site-ul lor nu a găsit ce acte trebuiau duse, a dus el ce a crezut ca ar fi necesare, ce au cerut și altundeva. Și când se uita nenea ăla prin acte...lipsea unul ce era necesar la dosarul lor. Și zice: pai bine domnule, așa veniți? Nepregătit? 

Pe noi doi ne punea rasul. Așa ne-am dus, nepregătiți, ce mai! 

 

La banca am pățit și eu deși acum 10 ani, la un an după ce am plecat din țara și nu îmi închisesem contul in care îmi intra salarul, dar rămăsese nefolosit. M-au plimbat între birouri cu declarații peste declarații și sume de plătit încercând sa ma convingă ca ma costa mai mult sa închid contul decât sa îl țin deschis. Degeaba le explicam ca nu mai am nevoie, ca nu vreau sa le mai platesc bani degeaba, ca nu mai am nevoie de contul acela...așa ca m-au plimbat prin banca probabil de ciuda :). 

 

Azi am fost tare suparata. Am vrut sa fac baie in mare. Dar nu se poate, apa e atât de calda cum nu a fost aici niciodată, 26-28 de grade, dar e plină de alge. Nu plante, ci e așa ca o cafea groasa. E scârboasă, nu te poți baga in ea. 

Am citit totuși ca sunt zone pe partea cealaltă a insulei unde e clară apa, mai citesc mâine cum e. Dacă nu, ori piscina ori la un lac. 

 

Iar caldura e cumplita. E foarte cald in casa, sigur ca nu avem nici măcar un ventilator și nici nu am cumpărat nici azi, ca cică se răcorește de mâine după-masa ceva. Azi noapte am dormit cu geamul deschis, dar nu s-a răcorit deloc. Nu bate vânt, nu adie nimic. Toate dormitoarele sunt la mansarda. 

Am stat toată ziua pe terasa, e mai bine ca in casa, am intrat acum la 10 seara. Niciodată nu am stat așa. Mereu mi-am dorit sa fie cald, sa pot face baie in mare fata sa tremur...dar s-a împlinit numai partea cu caldura...

 

Somn ușor! 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am venit de la intalneala. A fost tare fain.

In sfarsit am reusit sa ma relaxez. Si sa ma distrez.

Ella, multumesc, esti o persoana foarte calda si m-am simtit excelent.

 

si una de la Vivi nastrusnica lui Black.

Plecam impreuna, Black cu bebelusul in brate si cu scoica bebelususlui in mana, eu cu genti, cadouri. Le las jos si ii spun lui Black, in gluma, care dorea sa deschida masina: ori imi dai mie sa tin bebelusul, ori il pui pe capota.

Si Vivi ingrozita: nu pe capota ca se strica copilul! [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...