Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

 

 

In alta ordine de idei, incepem scoala joia viitoare, si avem iar concurs de pian la sf lunii, la Copenhaga. De fapt, ii inscrisesem la unul la Goteborg, si cu master classes, sapt viitoare, dar nu i-am putut convinge sa mearga. Pe de o parte, nici nu era bine programat bine. Era exact cand incepea scoala, trebuia sa ii lipsesc de la scoala, eu sa imi iau liber de la serv, apoi drumul pana la Goteborg, .... Ce sa mai, m-au convins destul de repede sa nu mergem. Mai afectata a fost profa, ea voia sa ii arate acolo la nu stiu ce profesor...

 

 

Oh, si ai mei care se plang si se tanguiesc ca trece timpul atat de repede si vacanta e atat de scurta si acusica (intr-o luna!) incepe iar scoala! 

Mult succes la concursul de pian! 

 

 

 

Roxana, ceva impresii din tabara ? Mandruca ce face singura, nu ii e dor  de frate'su ?

 

Ella, readaptare usoara la viata de om muncitor! 

 

viviana, ce aventuri mai ai? Merge treaba la casa?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neatza la prânz. 

 

Da, am fost dimineața la medic. A zis ca nu e nimic alarmant, ca sunt roșie in gât (???) și ca ma dor și niște mușchi la gât (m-a pipăit, apăsat) dar și tiroida. Am făcut ieri și CRP care e 12, i-am zis ca mereu am avut mai mic decât 3 chiar și când eram răcita, deci ceva este acum. Mi-a luat tensiunea, e mică, dar eu o am in general mică. Acum însă e mai mică decar de obicei. A zis ca poate e din cauza căldurii.

 

Mi-a zis sa refac analizele azi, mi-a mai dat și altele pe lângă, plus TPO. Sa iau 7-10 zile ipren care e antiinflamator, așa ca pe un medicament, de trei ori pe zi. Dacă e ceva alarmant cu analizele ma suna. Dacă revine durerea sa sun eu din nou. 

 

De luni încoace am luat ipren așa, de trei ori pe zi și nu mai am aceleași dureri, am dormit bine nopțile. Dar ma trezesc obosita...

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In alta ordine de idei, e nasol cu caldura la noi. Nimic nu e făcut sa funcționeze la temperaturile astea.

 

Nu este aer condiționat aproape nicăieri. In magazine da, dar in rest...in spital nu este. Mereu a fost suficientă ventilarea cu aer de afara, nu au fost probleme.

 

Apa, iar e problema...ne-au avertizat sa nu mai facem dus mai mult de o data pe zi, sa nu spălam haine, sa nu...dacă se continua consumul asta de apa, in același ritm, la mijloc de Septembrie se opresc pompele, Pt ca nivelul apei ajunge sub ele. Acum scriu ca dacă și azi e nivelul de consum la fel de ridicat, scad presiunea la apa.

 

In restul țării sunt probleme cu trenurile. Din cauza căldurii sunt nevoiți sa oprească anumite trenuri.

 

De când sunt aici, mi-am dorit o vara cu așa temperaturi. Nu m-am gândit niciodată ce ar însemna asta.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Caldura mare, monser! Vad ca si ghetarul e topit ...Nimeni nu mai zice de vreo aventura?

 

vrei aventuri? na, va spun ca la sfarsit de noiembrie merg in Zanzibar [:)]

 

success baietilor la concurs!

 

Mihaela, multa sanatate, sa nu fie ceva grav.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Miha, sa iti treaca repede ce o fi fost. ( eu o problema cu datul de ibuprofen/paracetamol, fara sa stie exact ce este..)Doctorul din casa, ce zice?

 

Zice la fel, ca e o inflamatie ce trece, nimic grav. 

 

Mi-a recomandat ipren Pt ca are efect. Dacă e ceva mai mult, după analize, o sa îmi recomande altceva. 

 

Azi am aflat ca “aerul condiționat” din spital e făcut prin răcirea celui de afara cu apa din mare. Problema e ca apa din mare e calda, deci mai jos de 22-24 de grade nu merge. De sâmbăta se răcește la 20 de grade, abia aștept. 

 

Anja voi aveți aer condiționat acasa? 

 

Am auzit ca sunt aparate de aer condiționat ce merg cu apa. Acum nu mai investesc in ele, dar e bine de știut. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Caldura mare si la noi...si de 2-3 zile fulgera si tuna dar nu ploua. Adica stropeste atit de putin ca nici nu ajunge sa stea ud mai mult de 5 minute. Este o innabuseala oribila, un aer greu de respirat. 

 

Mihaela, sanatate multa. Sper sa ii dai de cap la gargaune. La sfaturi medicale eu sint zero barat!

 

Anja, suna bine cu biblioteca aia. Abia astept sa pui poze. Eu sint intr-o mare foiala mentala sa elimin tot ce nu am nevoie din casa. Mai am rabdare inca un an de zile sa vad unde se stabileste cel mare si dupa ce il vad "aranjat" undeva, arunc absolut tot ce am mai pastrat peste ani ca "o sa trebuiasca cuiva cind se muta in casa noua". Daca ii trebuie, sa isi cumpere ca nu ma vreau depozit.

Cel mic e in proportie de 90% deja mutat si aranjat...mai are hainele de dus.

 

Pe 18 august pleaca cel mare inapoi la facultate si pe 19 se muta cel mic. Revine cel mic pentru un weekend cu mama-sa in Montreal (avem weekend lung la sf. de august si plecam noi  doi sa ne facem de cap 4 zile) si apoi gata,...pe cai cu scoala!!!

 

Eu m-am tot agitat sa gasesc finantate pentru scoala de chef si nu am reusit absolut nimic. Nu am luat nici o bursa, nici un ajutor de nicaieri asa ca am renuntat...pur si simplu nu imi vine sa justific asa o cheltuiala imensa pentru capriciul meu. Imi pare tare rau...dar chiar nu imi vine sa cheltui banii astia. 

 

Azi este ultima zi pentru interni...si m-am trezit pe birou cu un mare borcan de marshamallow fluff (o chestie oribila pentru silueta si pe care ADOR sa o mananc cu lingura direct din borcan) cadou. M-am impresionat singura iar la lacrimi (bocesc din orice in ultimul timp)!!! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, e foarte frumos acolo, Patrick e incantat. Nu mananca mai nimic dar aia e, nu moare de foame. O sa recupereze acasa ;))

 

mianna, super, zanzibar!!!!’

 

mihaela, deci nu iti face eco de tiroida? Sunt curioasa de rezultatele analizelor.

 

ant, imi pare rau ca nu mai faci cursul :(. Asa scump era? (Nu stiu cum poti manca mizeria aia mega dulce!!!! Yuck!!!!!)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...