Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

la noi se continua cu focurile, 2 zile nu am tinut geamurile deschise ca se simtea fum si era cenusa in aer. de fapt de citeva zile tot cerul e gri, si nu se mai poate vedea orasul la distanta.

am auzit ca au prins unul din cei care au initiat focurille astea. nu pot sa inteleg cum poate sa faca cineva asa ceva.  au murit oameni, au ars si mai ard mii de locuinte...au murit animale....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

william termina prima sapt de scoala, are dans de la 7-10 pm...dar se duc eca sa manince. profesorii sunt buni, pare happy cu toti,dar nu-i place la engleza ca are de scris poezii...mai bine ii pui sa citeasca o carte , sa faca citeva capitole la math...decit sa scrie o poezie de 6 versuri (chiar si fara rima). e inca inhibat cand vede copiii de clasa 12, cica la prinz cand cumpara mancare, isi ia repede ceva si f uge , cam asa fac toti cei de clasa 9-a ….sunt tare speriati de seniori. nu stiu daca v am spus dar in clasele avansate la care e, din 30 studenti, doar 6-7 sunt de clasa 9-a restul sunt toti mai mari, chiar in clasa 12...imi spunea william ca are baieti care au barba, si isi semneaza singuri hirtiile ( care au peste 18 ani).

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La mine ploua...nu stiu juniorul cum o fi in pelerinaj :) M-a sunat aseara (de la focul de tabara cu muzica) si il cam durau picioarele :) S-a voluntariat sa fie traffic coordinator si in loc sa faca cele 12 mile de ieri, a facut 21 de mile pentru ca trebuie sa alerge non-stop intre cele trei grupuri...sa lesin cind am vazut screenshot de la iWatch!!! 

 

Michelle, California este intr-adevar diferita....eu nu am auzit de seniori amestecati cu freshman in afara de clasele de gym. Sophmores, putin posibil iar juniors cu seniors, da, e frecvent mai ales la clase avansate. La noi in CT nici macar daca ai 20 de ani nu ai voie sa iti semnezi hartiile de liceu (note, field trip, graduation, etc)...Am avut un caz in care un copil a avut 20 de ani (a avut probleme medicale) si absolut tot mergea la parinti. In college se schimba lucrurile...si chiar daca esti parinte si platesti facturile, nu ai dreptul sa vezi notele decit daca iti semneaza copilul waiver (ai mei amindoi mi-au dat logins - sa si vad note, si comunicari si sa platesc facturi).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A seara William a avut petrecere de inceput de an, de la 7-10, el a zis ca sta doar pana la 9 . Cand m-an dus sa l iau am crezut ca imi sta inima, erau pompieri si ambulanta si multi copii afara din sala ceea ce stiam ca nu e voie. Anyway l am gasit pe William, mi a spus ca o fata si a rupt piciorul, si I a scos afara ca cica era prea cald in sala si erau prea multi inauntru. Ei, am multumit Domnului ca nu a fost ceva mai grav... Da mi s a parut f ciudat ca sunt amestecati asa in clasa. Are sigur aproxjumatate din clasa, seniors si juniors (11-12a) in clasele de biologie, spaniola, computer. In cele de geometrie si engleza mai multi sophomores(10-a). Mi se pare ciudat ca nu fac si ei geografie, istorie...fizica, chimie. William are doar cateva materii: engleza , geometrie, spaniola,computer/ health si educatie fizica,biologie, 3 /zi.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus pinguini

 

La noi s-a racorit, avem in jur de 20°  [pk]  [pk]  [pk] si ce bine este asa.

 

Ieri am fost la cumparaturi in Germania...apoi am petrecut o dupa-masa+seara faina in Adelboden, la festivalul muzicii populare..e weekend-ul muzicii populare elvetiene acolo (Ländlermusik in germana)...imi place genul asta de muzica, e doar cu instrumente : acordeon, clarinet, contrabas, orga elvetiana (un acordeon mai mic)...au avut insa si tambal si vioara..cumnata mea a moderat, ea modereaza in timpul liber la un post de radio din Berna....au fost 5 formatii la concert, care s-a tinut intr-o biserica evanghelista...micuta si cocheta, rar vezi asa o biserica protestanta (majoritatea sunt mari si atmosfera e rece...lui Marco ii plac mult bisericile din Romania).

Am fost plecati de la 8am la 10pm  [ph34r] drumul la Adelboden e de 2.5h...faina statiunea, vom merge si la anul la festival, dar cred ca vom dormi acolo, ca sa putem sta mai mult...cumnata a plecat dupa miezul noptii de-acolo, dar ea sta aproape.

 

De-abia astept sa vina copila acasa, mi-e dor de ea...are emotii cu scoala, nu stie care-i vor fi colegii...joi si vineri mergem pana la scoala si la job, ca sa-i arat drumul (cu trenul spre scoala si cu tramvaiul spre job).

 

Laura, La multi ani tatalui tau, sa fie sanatos  [flo2]  [flo2]  [flo2]

 

Ant, Marco in tinerete a strabatut Europa in lung si-n lat cu Eurorail pass...acum depinde si ce vreti sa faceti...ei se urcau in tren, coborau unde vroiau, dormeau in gara...aventura in toata regula...dar na, erau tineri si nelinistiti...acum nu ar mai face lucrul asta.

 

Pastele e pe 21 aprilie aici, in Romania pe 28...deci luna martie este ok.

 

O zi faina sa aveti.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am facut un gulas pt zilele care vin, fetelor le fac ciorba de dovlecei  [:D] dupa-masa mergem la restaurantul mexican, am lipsit cam mult de la semnat condica  [:D]

 

La job e nebunie, sefa mea nu a reusit sa se relaxeze in astea 2 saptamani de vacanta...mai are insa una, cand va trebui sa nu citeasca mesajele (asta e politica firmei, tb sa ne luam block leave 2 saptamani la rand si intr-una din ele nu avem voie sa citim mesajele)....daca apare ceva urgent, ii trimit eu sms.

 

Si nu-mi vine sa cred ca mai e putin si vine luna septembrie...acusica vine Craciunul si asa a mai trecut un an. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, nu stiu cum este scoala in Cali insa la noi in liceu vine un program de studii acasa cu un an inainte (deci undeva in aprilie/mai alegem clasele pentru anul scolar care incepe in toamna). Este o carte care listeaza absolut toate ofertele de cursuri in liceu (obligatorii si optionale). Avem cam 1 luna de zile sa dezbatem ce curusri coafeaza princul din punct de vedere al cerintelor (citi ani de mate, engleza, stiinte daca merge in STEM, sau istorie, limba straina, etc) si apoi cam ce ar vrea ei sa isi ia in plus: psihologie, fotografie, design, etc. Cartea arata exact ce directie trebuie luata din punct de vedere al creditelor pentru graduation, descrierea cursului in amanuntime, ce profesori predau, etc. Apoi echipa parinte/copil aleg ce vor si cu lista de ursuri merg la guidance counselor care va incerca sa potriveasca programul. Uneori unele clase sint foarte populare si se umplu repede, sau sint seniors care au nevoie de credit si dau la o parte juniors...e tare complicat intr-un liceu mare sa ii potriveasca pe toti...e un imens puzzle.

 

Ella, noi nu sintem chiar asa tineri dar nelinistiti am cam ramas...mie imi ard calcaiele imediat sa plec...in calatorii nu am nevoie de mult bagaj :) :) Ador sa citesc calatoriile la toata lumea...ma bucur imens sa citesc povestile tuturor...parca plec si eu cu voi. 

 

Pina la urma, am gasit niste bilete uluitor de ieftine cu Delta NY-Paris-NY zboruri directe cu $435 (o POMANA veritabila asa ca nu am rezistat si le-am cumparat pe loc ca aici cresc preturile si de la cateva ore distanta) si acum sintem in discutii daca mergem pe ruta sud de Franta/nord de Italia sau o luam in sus Belgia/Lux/Olanda. Avem catevaluni buna sa ne hotaram :) :) 

 

Azi merg la un baby shower dupa amiaza...imi cam tarasc nitel picioarele insa trebuie sa culeg cu pruncul mic din pelerinaj. Cumnata mea (una din gemene) conduce din PA la NY si ii lasa (pe cealata geamana, care locuieste in CT mai linga noi si pe prunc) la socrii mei care sint relativ aproape de unde este baby shower. Eu as vrea sa plec mai devreme sa merg sa imi fac un mani/pedi dar sa vad cum stau cu treburile pe acasa. Sotul e plecat la un photo shoot de dimineata (o pereche proaspat logodita care vor poze pentru wedding announcement). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...