Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Michelle, ati scapat de incendii? Ce groaznic, ce nenorocire facuta de mana de om din ce inteleg. Ma uimeste de spui de clasele lui Will, cum adica laolalta de varste asa diferite. Eu personal nu mi-as da copilul la clase de gifted in conditiile astea.

 

Fleur, ai dreptate cat de pretioase sunt clipele care le petreci in Romania si pt tine si pt cel mic al tau. la multi ani tatalui tau si sa-i dea Dumnezeu zile multe si voua posibilitatatea sa-l vedeti pe fiecare an.

 

cu focurile nu s-a terminat si nu se va terminat prea curind...nici nu am cuvinte . Napa  zona de vinarie si acum dupa un an e in ruine.

 

am avut citeva zile in care nu am putut descchide geamurile ca se simtea miros si era cenusa in aer….dar acume bine. depinde f mult cum bate vintul. aseara era un pic mai clar dar in departare se vedea ca o banda gri deasupra orasului.

 

cu scoala nu stiu ce sa zic. totul e nou si pt mine.

 

nu e la clase gifted-de fapt nici nu stiu daca sunt la liceu, dar sunt clase avansate, in felul asta  poate sa ia mai multe clase de advanced placement care se cer la colegiu, plus termina liceul mai repede si in clasa 12 poate lua ceva clase de la colegiu-gratis.

 

in zona mea si in orasul invecinat, liceele sunt f aglomerate. ...se construiesc case si condos ca la nebuni, dar scolile au ramas aceleasi...consillierii sunt f ocupati, clasele f agglomerate, la el sunt si 35 student in clasa...cladirile sunt ca niste baraci, nici nu zici ca e scoala. au un gym mare...dar cam atit.

 

anul trecut au avut probleme cu drogurile, si le-a inchis toaletele...a fost si articol in ziar despre asta...toata lumea era revoltata,  erau cozi immense la toaleta.

 

personal sunt cam dezamagita, mai ales cca e scoala 9/10 si am pretentii, deci considerate f buna pe hirtie, f competititva in sports si academic...

 dar vad ca lumea e ok, toti zic ca e aglomarata dar copiii au rezultate bune sunt pregatiti pt facultate. majoritatea profesorilor , directorul...conducerea sunt tot din zona, copiii lor mergla scoala asta...deci am totusi incredere in system.

 

deci asta e...daca nu ne vom muta in texas asta e scoala. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, nu stiu cum este scoala in Cali insa la noi in liceu vine un program de studii acasa cu un an inainte (deci undeva in aprilie/mai alegem clasele pentru anul scolar care incepe in toamna). Este o carte care listeaza absolut toate ofertele de cursuri in liceu (obligatorii si optionale). Avem cam 1 luna de zile sa dezbatem ce curusri coafeaza princul din punct de vedere al cerintelor (citi ani de mate, engleza, stiinte daca merge in STEM, sau istorie, limba straina, etc) si apoi cam ce ar vrea ei sa isi ia in plus: psihologie, fotografie, design, etc. Cartea arata exact ce directie trebuie luata din punct de vedere al creditelor pentru graduation, descrierea cursului in amanuntime, ce profesori predau, etc. Apoi echipa parinte/copil aleg ce vor si cu lista de ursuri merg la guidance counselor care va incerca sa potriveasca programul. Uneori unele clase sint foarte populare si se umplu repede, sau sint seniors care au nevoie de credit si dau la o parte juniors...e tare complicat intr-un liceu mare sa ii potriveasca pe toti...e un imens puzzle.

eu nu stiu cum reusesc sa ii separe pe clase, in sistemul in care se lucreaza.

 

si noi am primit course directory, din februarie clasele pt liceu, dar s-a intimplat ca eram atunci toti bolnavi de gripa, William nu a avut sansa sa intilneasca consilierul….eu am avut la dispozitie doar un weekend sa ii aleg clasele...a fost f aiurea.

 

la liceu nu am putu sa vb cu nimeni nici pana acum, mi-a spus ca poate la sf lui septembrie sa am sanse sa vb cu consilierul.

 

aici nu avem STEM, profesorii nici atit nu stiu cine sunt, dar o sa ma duc la sedinta prin sept. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, scuze...nu te supara, te rog (si nici nu revin...daca insisti, nu ma mai bag oricum)...Napa nu este in ruine absolut deloc. Am fost in Napa la sfarsit de aprilie...e plina ochi de turisti si a revenit in forta. Este absolut splendid...am mers cu masina, am facut tururi, am mers la degustat vin, am vorbit cu localnici. Merg in Napa/Sonoma acum iar pentru harvest season la sfirsit de septembri si inceput de octombrie. Nici vorba de ruina.

 

Asta nu inseamna ca restul zonelor unde arde acum nu este extrem de grav. Nici vorba. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu nu stiu cum reusesc sa ii separe pe clase, in sistemul in care se lucreaza.

 

si noi am primit course directory, din februarie clasele pt liceu, dar s-a intimplat ca eram atunci toti bolnavi de gripa, William nu a avut sansa sa intilneasca consilierul….eu am avut la dispozitie doar un weekend sa ii aleg clasele...a fost f aiurea.

 

la liceu nu am putu sa vb cu nimeni nici pana acum, mi-a spus ca poate la sf lui septembrie sa am sanse sa vb cu consilierul.

 

aici nu avem STEM, profesorii nici atit nu stiu cine sunt, dar o sa ma duc la sedinta prin sept. 

 

 

Da, deci foarte diferit. Am o amica in LA care lucreaza in sistem (este in invatamint). Poate sa o intreb pe ea ce si cum. Baiatul ei (finul meu) este in clasa 11a acum...nu am auzit sa fie foarte diferit in LA fata de unde sintem noi. 

 

La noi este si open house la inceput de an...si ne intilnim cu fiecare profesor in parte. Clasele stiu ca sint normale, honors si mai tarziu AP (in fuctie de nota si recomandarea profesorului)...nu avem gifted in liceu (adica nu exista notiunea de gifted in liceu).

 

Daca stau lucrurile asa de prost a scoala intr-o zona asa de buna si eu m-as muta. La ce sa platesc atitia bani pentru o casa cind nici scoala nu e buna? Eu din NY m-am mutat pentru liceu mai mult...dar i-am mutat mai din timp sa se ajusteze la mediu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara! Azi am fost ff vrednica! Am facut o paine fara framantare, a iesit delicioasa! Cu crusta tare si pufoasa in interior. Apoi apple pie, apoi o placinta cu pui, si o pizza:))

Si la noi a ploua mult si bine, dar acu' vreau vara inapoi:))) S-a dat drumul la gratare, dar pt mine nu e mare scofala, noi nu suntem fani gratar...Dintre multele restrictii din vara asta, nu fa gratar, nu fa dus, nu spala rufele, nu uda iarba, cea mai draguta a fost "nu fa pipi in apa marii", ca cica se fac alge:)))) Sapt trecuta nu era emisiune de stiri fara acesta informatie pretioasa:)))

Despre ce se intampla in Ro, nici nu mai pot scrie... Va admir pe cele care sunteti acolo... Desi imi pare ca e tot suntem la nivel de Don Quixote!

Noi am pierdut stelele cazatoare din cauza norilor. Insa duminica am fost la cafea la un castel. Ferma castelului vindea oua si rosii. Ce mi-a placut era ca nu era nimeni acolo. Doar oualele si rosiile, o cutie pt bani si un numar de telefon unde sa transferi banii cu swish...Vb sotului, nu gasira inca romanii locul... Asta in opozitie cu mama, care plangea azi, ca a fost sa isi culeaga prunele si le-a gasit culese pe toate....

Miha, cum mai esti cu durerea?

Fleur, drum bun! Am vazut poze frumoase pe FB!

Michelle, succes cu descifratul scolii celei noi!

Daniela, spor la treaba!

Kari, welcome back! Cum mai esti?

Rox, Laura - sa va bucurati de soare si zile libere!

Viv, ai rezolvat cu hartogaraia pt casa?

Rall, drum bun nepotului!

Mianna, enjoy seara ta!

Ant, ce piesa ai vazut cu Buflea?

Daca am sarit pe cineva, scuze!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, deci foarte diferit. Am o amica in LA care lucreaza in sistem (este in invatamint). Poate sa o intreb pe ea ce si cum. Baiatul ei (finul meu) este in clasa 11a acum...nu am auzit sa fie foarte diferit in LA fata de unde sintem noi. 

 

La noi este si open house la inceput de an...si ne intilnim cu fiecare profesor in parte. Clasele stiu ca sint normale, honors si mai tarziu AP (in fuctie de nota si recomandarea profesorului)...nu avem gifted in liceu (adica nu exista notiunea de gifted in liceu).

 

Daca stau lucrurile asa de prost a scoala intr-o zona asa de buna si eu m-as muta. La ce sa platesc atitia bani pentru o casa cind nici scoala nu e buna? Eu din NY m-am mutat pentru liceu mai mult...dar i-am mutat mai din timp sa se ajusteze la mediu.

 

deci nu stiu mai mult ce sa spun...sunt un pic contrariata,  asta e prima mea impresie. am mai vorbit cu parinti care chiar daca isi permit scoli private pt copiii lor, ii au totusi la aceasta scoala publica si zic ca "droguri sunt peste tot, nu conteaza aparenta claselor, sau ca ce daca sunt 35 in clasa daca invata".

 

ne-am gindit sa ne mutam in dallas texas- au districte scolare f solide...dar nu e sigur. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anja, sa iti fie de bine painea buna. Ma apucasem si eu intr-un timp dar mancam uluitor de multa paine...nu ma abtineam cind mirosea atit de frumos in casa!!!!!

De cind zic sa ma apuc de starter dar tot nu gasesc o saptamina intreaga cu acelasi program sa fiu constanta in a il "hrani"!

 

Am vazut Kinky Boots pe Broadway cu Buflea (si inca o amica). Muzica este scrisa de CIndy Lauper. Ne-a placut tare mult. Unul dintre actori afost ceva pe la American Idol (cred???, sau America's Got TAlent...unul din ele).

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...