Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Din păcate azi noapte nu am dormit aproape deloc din cauza durerilor ce ai revenit, nu a fost Ok sa scad doza. Azi am crescut-o iar și ca atare stau acasa. M-am hotărât sa nu merg deloc săptămâna asta la job, e mai ușor așa Pt ei sa reorganizeze in avans, aveam ture de după-masa și sâmbăta care trebuie acum sa le completeze alții. 

 

Efecte secundare sunt, ceata aia de pe creier a revenit dacă am crescut doza, amețeli și lipsa puterii de concentrare, de a face efort fizic și intelectual. Sunt ca o leguma, plimb câinele și stau in pat, aranjez  fotografii. 

 

Nu vreau sa va mai plictisesc cu boala mea. 

 

A început și Silvia școala, sunt curioasa de primele impresii. 

 

O săptămâna frumoasa și plină de lucruri bune va doresc! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

Mianna, ce de aventuri ai si tu! Bine ca nu a intrat nimeni in casa! Cum a iesit gazpacho`pe ritmuri folk?

gazpacho a iesit bun-bun, il mananc cu atata pofta incat cel tarziu maine tre' sa mai fac o portie [:)]

 

am si io o crasma acceptabila in zona mea (fara nume ciudat - ma rog, o cheama Britannia, sper ca se incadreaza la nume normale [:-)))] ) si aia inchide la 11 seara. in parc nu erau bauturi alcoolice (de fapt nu erau bauturi de niciun fel), asa ca dupa concert am mers la o bere cu prietena mea; am apucat sa bem doar cate doua de caciula, ca ne-au anuntat ca e ultima comanda. din fericire era si o nunta, asa ca nu ne-au dat afara, ne-au lasat sa lalaim cat vrem ultima bere.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mihaela, si sotul meu a luat o perioada prednison, pentru o boala autoimuna. dupa o perioada, medicul i-a recomandat sa scada treptat doza zilnica, dar nu i-a dat o schema anume. ne-am gandit sa incepem cu micsorarea dozei zilnice cu o jumatate de pastila (lua 2 sau 3 pastilute pe zi), timp de o saptamana, apoi a redus si cealalta jumatate, tot pentru o saptamana, apoi cand ajunsese la doza zilnica de 1 pastila, lua jumatate dimineata, jumatate seara, a trecut la o pastila luata la doua zile, apoi o pastila luata la trei zile, pana cand a renuntat de tot.

cred ca la tine a fost prea mare diferenta de ajustare a dozei, poate ca trebuia sa renunti doar la o jumatate de pastila pentru inceput, nu direct la una intreaga ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ovi nu s-a băgat, el a zis sa îmi ascult doctorul.

 

Care a zis așa: sa încep cu 4 pastile a 5 mg, doua trei zile pana când simt ca inflamația și restul simptomelor de la boala au cedat. Și sa trec pe trei tablete pe zi pana ma văd cu medicul. Urma sa ma văd cu el vinerea, săptămâna asta și sa îmi refac analizele de tiroida și de inflamare. Și in funcție de rezultatele astea, sa hotărască medicul cum urmez doza. 

 

EU Pt ca m-am simțit așa de rău de la prednison, iar simptomele bolii au scăzut imediat și s-au redus de tot după doua zile, am trecut pe trei tablete. Dar Pt ca efectele adverse erau așa nasoale, am tot citit pe net recomandări de tratament. Majoritatea spune așa cum am primit și eu recomandare de la medic. Dar am găsit și o recomandare ca se poate scădea doza încet dacă simptomele bolii dispar. Iar in caz de reapariție a simptomelor, care înseamnă ca s-a redus prea devreme doza, sa se treacă înapoi pe doza la care nu au mai fost simptome. Așa am făcut. 

 

Recunosc ca nu era cazul. Dar voiam sa merg la job, sa fiu sănătoasă. Nu se poate, așa ca sunt cuminte, merg in continuare pe trei tablete cum a zis medicul. 

 

Corina Dani, aici recomandarea e sa se ia toate tabletele o data, dimineața, nu am citit nicăieri de jumătăți de tablete, doar de una. Poate depinde de doza de cortison din tableta, eu iau de 5 mg. Problema a fost ca nu trebuia sa reduc încă, inflamația nu a cedat și doar cortisonul o tine in frâu. 

Tratamentul recomandat Pt ce am eu e 4-6 săptămâni cu reducerea dozei in funcție de rezultatele analizelor de inflamatie. 

 

M-am hazardat eu. Sigur Mianna ca nu recomand nici eu sa facă ce am făcut eu :). Dar am făcut acum și asta e. O sa vb miercuri cu medicul și ii voi spune cât sunt de inventiva :). 

 

Viviana mersi, da, ajuta. Eu sunt prima data in situația asta...

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu e bizar, reacționam diferit la medicamente.

 

Efectele adverse pe care le am, sunt trecute la efecte adverse foarte rare. Nu ma așteptam la așa efecte nici eu, dar nu am avut niciun tratament serios pana acum, in afara de antibiotice la care reactionez normal. 

 

Ah îmi amintesc in facultate, eu și colega mea de camera am reacționat atât de diferit la anticoncepționale. Eu am luat ani de zile fără probleme, ea după doua săptămâni a fost nevoita sa le întrerupă. A avut efectele adverse cele mai puțin întâlnite. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu la 20 mg pe zi eram ca o leguma. Am fost la job in prima zi și pluteam. Știam ce am de făcut dar ma pierdeam, uitam, noroc ca îmi dădeam seama. A fost un efort imens sa fiu la job, dar nu am vrut sa renunț. Pe la mijlocul zilei am realizat ca nu are rost sa ma forțez și ca e mai bine sa stau acasa, am intrat in medical. 

 

Apoi a urmat ce am scris mai sus. Nu am răbdare sa fiu bolnava :(

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...