Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Mihaela, sanatate multa iti doresc in continuare. Sper sa ii dai de capat...tare rau sa ai asa stari de "ameteala" (ceata pe creier). Tin pumnii sa iti revii cit mai repede. 

 

Marion, nu...nu...nu vreau sa miroasa a toamna si a ploaie. Inca nu m-am saturat de vreme calda. Urasc sa vina iarna ca ma dor toate articulatiile si imi trebuie suba, fular, manusi, ciorapi grosi. Ah....urasc dresurile dar sint necesare.

 

Ella, suna bine servici/scoala pentru Marcia. Este un alt sistem e adevarat dar pare ca functioneaza. Ca fapt divers, unul dintre internii mei anul aceasta a fost un tip elvetian (tipul la 30 de ani, foarte neobisnuita varsta pentru interni). Nascut in Elvetia, a locuit cind era mic de tot in Singapore, apoi parintii s-au mutat in Anglia. La 13-14 ani (nu mai tin minte exact), parintii s-au mutat inapoi in Elvetia dar el a ramas in continuare in Anglia la recomandarea headmasterului de la scoala unde era...scoala englezeasca a fost de parerea ca si-ar pierde din potential sa il mute din Anglia in Elvetia. A mers in continuare la Oxford (a facut investment banking) si apoi la 24 de ani s-a mutat inapoi in Elvetia. Este acum la master la o universitate americana de varf. Foarte interesant...S-a adaptat la viata de aici dar era mereu cu intrebarile si s-a atasat de mine ceva de groaza. Colegii mei rideau de minca ca mi-am mai gasit un copil...era ca un catel dupa coada mea cu 1000 de intrebari pe minut. 

 

Fleur, rezonez cu lipsa chefului de munca. Imi sta capul doar la iesiri. Eu am scapat sa merg la cumparaturi de scoala...doar platesc facturile (care au inceput sa curga de ieri - manuale - care la facultate sint scumpe), cel mare s-a inscris in plus la un curs de wilderness (nu ma intrebati de ce - cica este curs de supravietuire plus 16 ore de prim ajutor esential atunci cind un spital e la o ora distanta - daca l-ati cunoaste pe cel mare al meu, v-ati mira...nu are os de wilderness in el, este couch potato), parcarile, etc...Respir adinc si platesc.

 

Plec maine cu barbatul in capitala sa ne dam cu bicicletele pe la monumente (are barbatul in cap niste poze pe timp de noapte). Weekendul viitor cutreier Montrealul cu cel mic. Mi-a picat un chilipr la Delta (probabil dupa ce am cumparat biletele pentru Franta/Italia in martie) si m-am lipit de un zbor gratis (adica cu  mile "cumsecade") la Zurich in Ianuarie (imediat dupa ce se reintorc copiii la scoala pentru semstrul de primavara), asa ca mai ma scot de o iesire a deux cu barbatul din dotare. V-am spus ca imi sta capul doar la vacante, da??? Barbatul a inceput sa intre la idei. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Anja, am gasit plastic din ala lipicios si transparent dar se mai dezlipeste de carte? Cartile trebuiesc returnate la sfarsitul anului scolar.

Aici traditional se imbraca in hartie dar cum al meu e un mare imprastiat prevad ca o sa trebuiasca sa schimb hartia saptamanal.

parca da, daca este coperta lucioasa. Noi dadeam cartile imbracate deja

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anja, am scris intr-un post mai sus ce ma “doare” pe mine din politica. 

Alianta din păcate nu ma avantajează cu scăderea Skatt-ului. Iar de șeful de la moderați nu îmi place deloc. I-am ascultat aici in Almedalen in Iunie, cel mai mult mi-a plăcut de Björklund deși eram fan a lui Annie Lööf :). 

Ti-ai făcut valkompassen? Mie mi-au ieșit Sossarna la riksdag și Lieberalii local :). Sa ascult creierul sau inima? ;)))

 

Despre boala: e o inflamatie produsă de un virus. Care trece de la sine. Tratamentul e împotriva simptomelor. Am testat Ipren care se recomanda Pt cazurile ușoare și m-a ajutat o săptămâna. Recomandarea următoare e cortizonul. Altceva nu exista. 

Am citit pe un forum un tip care povestea ca el a refuzat cortizonul și timp de 6 săptămâni pana a trecut virusul, a ajuns de 7 ori la urgenta. Din cauza simptomelor: aritmii, puls ridicat, senzație de sufocare, dureri mari insuportabile peste noapte, nu putea mânca de durere și a slăbit 10 kg. 

 

Silvi in 10 începe școala anul asta? Da, e luni de fapt. :)

 

ant mersi mult. Ești plimbareata anul asta! :) 

 

Noi am rezervat trei zile in vacanța de toamna a Silviei la un Spa pe continent. Nu putem merge nicăieri iarna Pt ca ea nu vrea sa vina cu noi, iar iarna nu o putem lasa singura acasa. Dar la Spa a zis ca vine :). 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, la Spa vreau si eu :) :) Eu am noroc ca amindoi vor sa calatoreasca cu noi in continuare. I-am intrebat inainte sa rezerv biletele daca vor cu noi sau vor sa mearga cu amicii si amindoi fara ezitare au zis ca vor cu noi in vacanta. Atita timp cit le face placere si au entuziasm, eu sint fericita...o sa fie si vreme cind vor singuri!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi Spa și piscine sunt activitate de iarna, acum cât Silvia nu mai vrea sa vina cu noi și nu o putem lasa încă singura acasa iarna. Altfel avem destule planuri Pt ierni, doar sa fie ea destul de mare sa nu mai aibă nevoie de noi iarna ;). 

 

La vara eu vreau Grecia, insule. Sa cutreierăm pe ele. Planurile sunt sa mergem cu mașina și sa vedem și pe drum Macedonia, Croația, Albania. Poate e un proiect prea lung, o sa vedem când ne apucam de el. Deocamdată e numai in plan, vine iarna lunga și dorul de duca și atunci le punem pe hârtie :). 

Silvia își dorește și vara viitoare sa rămână acasa, își dorește sa lucreze. A fost printre puținii din clasa ei care vara asta nu a lucrat. S-a trezit prea târziu. 

Eu sunt bucuroasa ca vine cele trei zile cu noi la Spa :). Asta e. 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miha, nici mie nu imi pasa de politica, dar principial, am gandire de centru dreapta, ..da, mi-am facut valkompasen, sunt spre liberali, centru, dar ideea mea este ca bataia va fi intre SD, S si M si e pacat sa dau aiurea votul la C sau L. Deci mai bine la M:))) Eu nu am probleme cu skatul, si eu platesc 60% din salariu, atata timp cat e folosit la ce trebuie...educatie, sanatate, cultura, batrani, etc...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Miha, dar de ce zici de skat si moderati? Ca eu vad ca ei sunt pt scaderea skatului?

 

Pe mine nu ma avantajează sa scadă Skatt-ul și apoi eu sa platesc din buzunar multe altele. Vezi tu, eu am salar mic. Cu ce reducere de skatt fac ei, eu rămân la final cu mai putini bani. Inclusiv in 2014 am votat cu Centerpartiet. De asta sunt confuza. Ca nu îi mai vreau pe social-democrați la putere dar in același timp ceilalți ma dezavantajează :). De asta ziceam, sa aleg cu inima sau cu creierul? 

 

Astept dezbaterea finala de la svt, de obicei atunci ma hotărăsc :). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...