Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

 

 

de acord. da' tot pe site-ul ala, dupa 5 articole care laudau probioticele si te faceau sa crezi ca nu poti trai fara ele, e unul care zice ca cel mai recent studiu n-a demonstrat niciun beneficiu la oamenii sanatosi prin consumul de bauturi probiotice [:)]

 

Pai zice și la sf articolului :). 

 

La fel ca şi probioticele, prebioticele ar trebui să ajungă în organismul tău prin intermediul alimentelor, nu prin suplimente. Printre sursele excelente de prebiotice se numără ceapa, usturoiul, fasolea, cicoarea, dar şi pastele gătite şi răcite, cartofi şi orez. Ce ai de făcut este să introduci o parte dintre ele în dieta ta zilnică.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Pai zice și la sf articolului :). 

 

La fel ca şi probioticele, prebioticele ar trebui să ajungă în organismul tău prin intermediul alimentelor, nu prin suplimente. Printre sursele excelente de prebiotice se numără ceapa, usturoiul, fasolea, cicoarea, dar şi pastele gătite şi răcite, cartofi şi orez. Ce ai de făcut este să introduci o parte dintre ele în dieta ta zilnică.

nu era vorba de suplimente, ci de bauturi ca iaurt, kefir etc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună seara,

 

Anja, felicitări pentru concursurile copiilor! Ref. pateu cu stafide n-am făcut, eu am o rețetă simplă dar n-am mai făcut de ceva ani când am mâncat ficați de mi s-a luat de ei.

 

Miha, te poți conversa cu chat-boți și pe pagini românești (de ex paginile anumitor bănci sau firme de asigurări). Și câteodată am impresia că avem și aici pe DC  [:-)))]  [:-)))] , sunt niște răspunsuri la anumite subiecte de te crucești cum un om normal poate gândi așa. Singura explicație e că mai dă rateuri algoritmul de AI  [:-)))]  [:-)))] .

 

Rox, sănătate multă!

 

Marion, am deschis linkul de la tine dar l-am închis repede  [:D] , ai dreptate să-i trimiți singuri la film de acum încolo.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aici se gasesc la magazin un fel de sucuri de fructe cu probiotice. Cand aveau copiii vomitaturi ne ziceau sa le dam din ala.

Eu totusi cred ca din mancare normala nu poti sa iei toate pre-si pro bioticele. Cata fasole, cicoare, paste reci si alte chestii mancati zilnic. Macar o cura din cand in cand nu strica.  Am inceput sa iau probiotice pt ca ma balonam, si de cand iau, o data pe an, nu mai am probleme. La prebiotice, am vazut ca te pot ajuta cu insomnia. Aici nu pot confirma, doar ce am vazut la TV. Prietena mea, zice ca doarme mai bine de cand ia pre-biotice. Eu am vazut cateva documentare care arata cat de importante sunt bacteriile bune. Asa ca iau din cand in cand si una si alta:)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună seara,

 

Anja, felicitări pentru concursurile copiilor! Ref. pateu cu stafide n-am făcut, eu am o rețetă simplă dar n-am mai făcut de ceva ani când am mâncat ficați de mi s-a luat de ei.

 

Miha, te poți conversa cu chat-boți și pe pagini românești (de ex paginile anumitor bănci sau firme de asigurări). Și câteodată am impresia că avem și aici pe DC  [:-)))]  [:-)))] , sunt niște răspunsuri la anumite subiecte de te crucești cum un om normal poate gândi așa. Singura explicație e că mai dă rateuri algoritmul de AI  [:-)))]  [:-)))] .

 

Merci, merci! Acu' desconspira-i pe chat-botii de pe DC, ca vad ca ma plictisesc in seara asta:))) (Eu iar am pierdut subiectele misto!!!)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

În altă ordine de idei v-o prezint pe Jolie, zisă Porchetta:

 

post-19501-0-00811100-1535400776_thumb.jpg

 

A recuperat-o al meu într-o dimineață din curtea bisericii din față, a plâns toată noaptea, era prinsă într-un gard. A scos-o de unde era și a pus-o într-o grădiniță de lângă, dar bestia a ieșit imediat după al meu. E ca un câine, unde mergem noi, vine și ea  [:)] . Iar al meu mi-a zis să nu-i mai spun Porchetta, dar mie mi se pare că i se potrivește foarte tare  [il] . Am vrut chiar să-i zis Slash, că stă cu capul într-o parte (e ca semnul slash de pe tastatură [:-)))] ), dar iarăși am primit veto de la al meu. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...