Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Franţa a interzis tuturor copiilor sub 15 ani să folosească telefonele în incinta şcolii


Recommended Posts

  • Răspunsuri 47
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu am fost la colegiu la sedinta in care directorul ne-a informat ca se va modifica regulamentul pentru interzicerea mobilului in scoala. Deja, asa cum s-a spus, era posibila utilizarea lui doar in recreatii. Sedinat era restrinsa, citiva profesori si 2 parinti. Ei bine, nu parintii au fost cei care au comentat mai mult. Profesorul de istorie-geografie a spus chiar ca el personal nu va confisca telefonul in recreatie, pentru ca prefera un copil linistit cu telefonul decit unul turbulent fara. Chiar si directorul a spus ca daca-l interzic in curte, copiii se vor ascunde in toalete. Ei, ca profesori, ziceau ca in recreatie copiii nu stau mult pe telefoane, cel mult isi arata unul altuia cite ceva si nu intotdeauna sint aceeasi cu telefonul in mina. S-a votat sa se mentioneze interzicerea telefoanelor in incinta colegiului, dar votul era de forma pt ca oricum, legea fiind data nu incapea discutie.

Concluzie: acum citeva minute mi-a trimis fii'mea, din prima zi de scoala, un scurt SMS (de unde l-o fi trimis [fri] [soricel] ? ) sa-mi spuna ca are acelasi profesor de spaniola (cu alte cuvinte e super-mega incintata).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si in Elvetia tot asa este, fiica-mea nu a avut voie cu telefonul in incinta scolii in clasele 1-9....daca sunt prinsi, li se confisca telefonul. 

Eu sunt de acord, atata timp cat sunt la scoala, nu au de ce sa foloseasca telefonul. In caz de urgenta, aici ne sunau de la scoala, au toate datele noastre. 

 

 

Ce inseamna in incinta scolii. Pentru ca eu nu cred ca pana in clasa a 9a copiii nu au telefoane. 

La noi e urmatoarea regula, Pana la clasa a6a , inclusiv,adica 11 ani, pot veni cu telefon la scoala cu acordul scris al parintilor, telefoanele se colecteaza dimineata si le primesc la 3:30 cand pleaca. 

La scoala Secundara , 11-16 ani , pot veni cu telefoane fara sa fie necesar acordul parintilor , telefoanele nu se colecteaza ci fiecare elev il pastreaza in locker , care de obicei e in afara clasei , pe hol . Tel trebuie sa fie inchis .

In timpul pauzei e interzisa folosirea , daca sunt prinsi se confisca si se recupereaza la sfarsitul zilei de la office.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred că punerea în aplicare în Romania este foarte complicată, poate în unele școli va fi posibil, în altele nu...

Oricum, dacă elevii au telefoane la ei in timpul orelor, nu mai sunt atenți la nimic.

Eu m-am ingrozit de cate accidente stupide au fost vara asta din cauza că pietonii erau cu nasul in telefon și nu au mai fost atenți la....nimic :(

Deci o limitare pentru captarea atenției spre altceva este benefica. Ca idee.... Însă nu cred că se va aplica in toate scolile

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...