Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Când alege cezariana, mama se gândeşte la ea, nu la copil


Recommended Posts

  • Răspunsuri 55
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

E o problema pentru ca situatia este considerata o problema din start.

 

De exemplu, a crescut numarul de cezariene -- acesta este un fapt, nu ar trebui sa fie o invinuire si sa sara lumea pe cei in cauza. Poate cresterea de numere inseamna ca s-a ajuns la rata normala de cezariene cu plusuri si minusuri, in conditiile de Romania.

 

O statistica pe numere si diverse criterii ar fi mai ajutatoare decat vorbe si insinuari.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Caesarean_section

 

Peste tot in lume a crescut numarul cezarienelor, nu numai la noi.

 

Eu cred ca titlul acestui post trebuie schimbat. Poate avea implicatii foarte serioase (sa nu spun catastrofale) asupra unei mamici, mai ales in cele 40 de zile post-partum cand hormonii o iau razna.

 

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Caesarean_section

 

Peste tot in lume a crescut numarul cezarienelor, nu numai la noi.

 

Eu cred ca titlul acestui post trebuie schimbat. Poate avea implicatii foarte serioase (sa nu spun catastrofale) asupra unei mamici, mai ales in cele 40 de zile post-partum cand hormonii o iau razna.

 

Titlul este foarte bine ales. 

Imi pare rau pentru "implicatiile catastrofale" pe care le poate avea asupra unei proaspete mamici, insa atunci cand o mama alege sa faca cezariana din alte motive decat cele medicale, trebuie s-o faca in cunostinta de cauaza, implicit sa-si asume si acest adevar.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si nu e oricum nicio problema, eu am dreptul sa aleg pentru mine, in calitate de fiinta umana, nu  cred ca cineva trebuie sa se scuze. Este suficient sa isi asume toata situatia.

Eu asa am procedat, dr mi-a expus toate variantele, cu recomandarea de cezariana, si am ales operatia, programata, nu de urgenta. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Titlul este foarte bine ales. Imi pare rau pentru "implicatiile catastrofale" pe care le poate avea asupra unei proaspete mamici, insa atunci cand o mama alege sa faca cezariana din alte motive decat cele medicale, trebuie s-o faca in cunostinta de cauaza, implicit sa-si asume si acest adevar.

 

Nu vad rostul ghilimelelor.

 

Si nici nu cred ca vreo mama care a nascut prin cezariana  se simte mai putin mama decat cea care a nascut natural. 

 

Eu am vorbit din punctul meu de vedere. 

Titlul mi se pare un pic cam brutal.Stiu ca se vrea sa se traga un semnal de alarma, dar poate nu e vina numai a lor. 

 

Exemplu: O femeie tanara,la primul copil, dupa cateva ore dupa ce a nascut, care nu stie nici macar sa tina copilul la san ca lumea, a mai nascut si prin cezariana din x si y motive, mai citeste si titlul asta...

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...