Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Alegeri Presedintele Romaniei - turul 2


Recommended Posts

Am stat si eu si m-am gandit, cred ca totusi Johannins trebuie sa aiba o dezbatere - chit ca va trebui sa accepte ineptiile si gogosile ei.

Insa dezbaterea trbuie sa fie foarte bine moderata si sa nu o lase pe tuta sa strige, sa planga si sa se victimizeze.

si da si nu

 

Pro:

Refuzul lui va oferi munitie Vioricai pentru campania turului II. Va sari pe oportunitatea de a se da in stamba  si de a croi minciuna dupa minciuna in defavoarea lui secondata fiind de grobienele partidului, Olguta si Gabriela. Greu de contracarat mitocaniile unor astfel de individe de catre orice om educat.

 

Slaba prezenta la vot, campanie anemica. Oamenii trebuie sa stie pentru ce si cine lupta, pentru ce si impotriva cui lupta, trebuie motivati. Binele si raul, ignoranta si educatia trebuie puse fata in fata. Trebuie sa starneasca un interes, sa trezeasca votantul din lehamite, altfel prezenta la vot va fi sub asteptari.

 

E ultima noastra  sansa. O irosim sau nu? O iroseste Presedintele sau nu? Ne risipesc PNL si Iohannis, noua cetatenilor (nu lor), sperantele?

 

Asta sunt intrebarile pe care mi le pun.

 

Contra:

Dupa tampeniile ce au aparut azi prin ziare, Iohannis in fusta, dancila in costum barbatesc, iohannis ascuns mort de frica viorelei, Iohannis papagal las, tot ce spun tzatzele Olgutza si Firea, daca as fi Iohannis in veci nu as accepta dezbaterea - ar trada semn de slabiciune, ar pierde imediat ce a intrat pe usa aulei.

Propaganda PSD tot va spune ca a cedat  de frica vioricii - si asta va fi si mai rau, il va arata slab, indoindu-se sub presiunile mediatice facute de niste suburbane.

 

Deci per total NU.

 

Sa mearga sa vobeasca singura idioata.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 123
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

si inca ceva:

Daca cu foarte greu as putea fii convinsa candva sa votez PSD, NICIODATA nu as putea fii convinsa sa pun stampila pe Dancila.

NU exista argumente in favoarea ei.

NU exista nimic care sa o recomande pentru cea mai inalta functie in stat.

 

Cu toate ca nu sunt de acord cu campaniile duse in zone gri, sper din tot sufletul ca ministrul de interne sa  reuseasca saptamana asta sa desecretizeze dosarul 10 august.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Barna nu s-a adresat niciodata segmentului cu studii elementare/primarre. Cei cu studii elementare/primare sunt ai Vioricii.

eu nu l-am vazut arogant, am vazut numai o strategie de campanie paguboasa cu un mesaj care pe mine nu m-a convins indeajuns de mult incat sa-l votez. Nici fii-mea, nici prietenii ei exponenti ai segmentului de varsta majoritar pro Barna nu l-au votat.

 

A doua chestiunne este capacitatea candidatului de a-si scoate electoratul la vot si de-ai convinge ca fiecare vot e important.

eu nu barna vorbeam ci de cel care refuza o dezbatere cu cineva care candideaza la aceeasi pozitie pe care sta acum.  asta se numeste aroganta, adica nu ma cobor atat de jos, dar totusi sunt atatia oameni pe care ii conduci de 5 ani care traiesc deja mai jos de atat , pentru ca , nu-i asa, a lasat ca functia pe care o reprezinta sa nu mai ai aiba nicio putere. 

 

ma scuzi, dar eu una mi-am schimbat parerea despre "domnul" presedinte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pepco, presedintele e numai o institutie si e cam singur, ce faci cu guvernul, parlamentul, primarii, baronii locali,nepotismele si pilele psd ului, etc?

 

Personal totusi ma surpinde ca nu exista dezbateri

(au dat si la euronews stirea asta ).

O mare bila neagra. Pai nu il facea el la ultimele alegeri pe Ponta arogant ?

ba il facea, asta inseamna dubla masura.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Probabil o fi zis si omul ca femeia aia e prea proasta sa-si piarda timpul cu ea [:-)))]

 

Lasand gluma la o parte, da teoretic era necesara o dezbatere, chiar si in primul tur era bine (macar cu candidatii bine clasati, sa zicem primii 4-5), cu atat mai mult acum, intre 2 candidati.

Oricum eu nu m-as putea uita la o eventuala dezbatere, intrucat nu o pot asculta pe proasta asta. Chiar e proasta, nu stiu, chiar nu are nimic in cap, nu o pot asculta cum vorbeste, parca mi-e rusine s-o ascult.... decat ea, mai bine ascult niste manele Guta, Salam, Parizer s.a Cred ca as suporta mai usor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

ca sa nu il mai criticati pe Joha - faceti un exercitiu pe pielea voastra. Mergeti in piata la taraba de leustean si intrebati-o ce crede despre NATO si deficitul monetar. Si apoi sa o intrebati ce prefera - o pensie cu 100 de lei mai mare sau UE?

Daca reusiti sa inregistrati video, ar fi super,

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ca sa nu il mai criticati pe Joha - faceti un exercitiu pe pielea voastra. Mergeti in piata la taraba de leustean si intrebati-o ce crede despre NATO si deficitul monetar. Si apoi sa o intrebati ce prefera - o pensie cu 100 de lei mai mare sau UE?

Daca reusiti sa inregistrati video, ar fi super,

cea de la taraba de leustean nu a fost votata pentru a intra in turul 2 la pozitia de presedinte, hai sa nu mai facem astfel de exercitii de "imagine" si sa recunoastem ca a gresit prin alegerea de a se adresa doar cetatenilor.  oare cum se adreseaza celor din diaspora, pe facebook?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cea de la taraba de leustean nu a fost votata pentru a intra in turul 2 la pozitia de presedinte, hai sa nu mai facem astfel de exercitii de "imagine" si sa recunoastem ca a gresit prin alegerea de a se adresa doar cetatenilor.  oare cum se adreseaza celor din diaspora, pe facebook?

Nu prin FB. Prin mijloacele de comunicare in masa, presa, televiziune, interviiuri, posturi de radio sau prin prezenta in diferite tari.

 

Ca astea nu s-au sfarsit o data cu refuzul dezbaterii. De parca nu isi poate face cunoscut programul decat in seara dezbaterii si numai cu ocazia asta.

 

da, dar ai dreptate oamenii sunt suparati ca vor sa vada balacareala si dat la gioale.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

„În general, electoratul lui Klaus Iohannis este un electorat fidelizat. Dezbaterea este exact inversul viziunii politice a lui Klaus Iohannis. Nu sunt printre cei care susțin că dezbaterea este democratică. Nu cred că este democratică sau a fost vreodată democratică. Poate deveni democratică doar dacă climatul este democratic.

 

 

Nu poți să porți un dialog, ceea ce e altceva decât o dezbatere, decât cu cineva care are același tip de idei, valori cu tine. Altfel, este o discuție a surzilor. În cazul nostru, despre așa ceva vorbim, despre o discuție a surzilor, și ar fi, dincolo de explicațiile președintelui, foarte greu de realizat o dezbatere. Dezbaterea de dragul dezbaterii, așa cum o cer unii acum pe motiv că ar fi democratică, este contraproductivă.

 

De ce nu este democratică? Este un model capitalist, ține de viziunea capitalistă și concurențială a politicii, ori democrația nu este concurențială. Democrația presupune recunoașterea egalității și stabilirea consensului.

Poți să faci faci o dezbatere consensuală – ea este plictisitoare însă, pentru că oamenii aceia chiar au ceva în comun. Am văzut dezbateri de genul acesta de mai multe ori.

 

 

Dezbaterea înseamnă, prin însăși formularea pe care o are, o confruntare, o altercație, o controversă. Cei care vin acum vin și spun că avem nevoie de o dezbatere, spun că au nevoie de o explicație, ori campania face exact acest lucru și pentru doamna Dăncilă și electoratul său, și pentru Iohannis și electoratul său. 

 

Pe de altă parte, președintele Iohannis avea nevoie acum 5 ani de o dezbatere, acum nu are nevoie de această dezbatere pentru că este favorit. O dezbatere ar avea sens în măsura în care cei doi candidați sunt foarte apropiați și dezbaterea poate să schimbe ceva. Dezbaterea, în loc să ajute la lămurire, ea tulbură în foarte mare măsură”, a declarat politologul Cristian Pîrvulescu.

 

https://psnews.ro/cr...cratica-324869/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...