Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Diaspora - dragilor, mergeti la vot


Recommended Posts

Ba da, conteaza. Am stat de 2 ori internata in viata mea - de fiecare data in maternitate de stat, cand am adus pe lume copiii.

Am stat intr-un salon cu 4 paturi, am mancat ce mi s-a dat la sala de mese, atunci cand am avut nevoie de asistentele medicale m-am dus si le-am cautat. Nu am primit vizite in spital cu exceptia tatalui copilului cxare a venit in intervalul de vizita, nu s-a strecurat, nu a dat spaga nicaieri. Nu fac mofturi, cer politicos ceea ce am nevoie, nu mi s-a parut chiar asa un calvar interactiunea cu spitalul si sistemul de sanatate.  Cand a fost baiatul operat de polipi - spital de stat - la fel, oamenii de pe sectie politicosi, noi am asteptat frumos la rand, cand ne-au strigat ne-am dus... 

Ofer si primesc respect, in general. Chiar nu pot sa zic ca tara asta este praf, sincer.

 

Ioana, spui asta ca nu ai cu ce compara. Mie mi s-a parut horor sistemul de sanatate din Ro atunci cand era soacra-mea bolnava. Horor. A fost operata pe creier de 2 ori la Cluj. Chirurg de exceptie, dar fiecare operatie i-a adus 1000€ in buzunar. Era asta sau nimic ... inoperabil altfel. Curat in salon, frumos, dar fiecare schimvare de pampers costa 5 lei. Nu iti cerea nimeni, dar daca nu dadeai erau ocupate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 111
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 


dar. apare un copil, sigur, poti naste la privat, daca iti permiti, dar documentatia necesara indemnizatiei de crestere a copilului o depui "la stat", asta inseamna drumuri si asteptat, apare asteptarea ca dosarul sa iti fie procesat intr-un interval de timp rezonabil.

 

apare o nunta, din nou, chiar daca tu platesti costurile, actele necesare depind de medicul de familie si de o institutie a statului - starea civila.

 

apare un deces, aici e cel mai crunt cu actele si drumurile si asteptatul si institutiile statului care lucreaza de la 8 la 11 marti si joi, dar numai ca sa depui actele, ca sa ridici rezultatul vii miercuri peste 2 saptamani, de la 12 la 2. ce inseamna asta, inseamna sa existe o persoana disponibila pentru alergatura, si nu poate fi orice persoana, ca persoana care plateste sicriul este persoana care ridica ajutorul de inmormantare - obligatoriu. etc. etc. etc.

 

Poate nu sunt aşa organizaţi cei de la Evidenţa Populaţiei din oraşul tău? Din experienţa mea în alte oraşe e mult mai bine decât povesteşti că se întâmplă la voi.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aaa,ioana, eu n-am avut privilegiul asta. eu a trebuit sa strang peste 400 milioane in 7 luni sa pot face 2 proceduri FIV. si a trebuit sa strang 20 mil sa stau internata la privat in urma laparoscopiei,etc...vorbim din prisme diferite si tabere, la fel.

 

ca sa numai spun de sistemul in care functionez de atatia ani.ti-e si scarba cate se pot intampla unui om care munceste cu adevarat,care e facut pt asta,pt care nu e meserie,e vocatie...

 

eu am oferit respect si ajutor si am primit-mizerie!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ba da, conteaza. Am stat de 2 ori internata in viata mea - de fiecare data in maternitate de stat, cand am adus pe lume copiii. Am stat intr-un salon cu 4 paturi, am mancat ce mi s-a dat la sala de mese, atunci cand am avut nevoie de asistentele medicale m-am dus si le-am cautat. Nu am primit vizite in spital cu exceptia tatalui copilului cxare a venit in intervalul de vizita, nu s-a strecurat, nu a dat spaga nicaieri. Nu fac mofturi, cer politicos ceea ce am nevoie, nu mi s-a parut chiar asa un calvar interactiunea cu spitalul si sistemul de sanatate. Cand a fost baiatul operat de polipi - spital de stat - la fel, oamenii de pe sectie politicosi, noi am asteptat frumos la rand, cand ne-au strigat ne-am dus... Ofer si primesc respect, in general. Chiar nu pot sa zic ca tara asta este praf, sincer.

 

Ioana, 

 

nasterea este singura data când intri in spital cu bucurie . Și tatăl nu trebuie sa fie privat de asta . 

Eu am fost tratată ca o vita la Giulești . Pt ca nu am dat . Parol ca îmi era așa rău ca nu am știut cum di unde sa dau . 

Ele au făcut o colecta dar eu surda nu am auzit deci am fost lăsată in colț și de asistente și de mămici . Groaznic mi- a fost . 

A fost momentul când am zis stop . 

 

Am născut in Germania . Oameni frate. Jos pălăria . 

 

Asta îmi doresc la toți romanii. 

 

Mama mea a fost operata la floreasca . 125 mil a costat operația cunproteza etc .

 

si când l- am întrebat pe Dr de recuperare , ete scârț . 

Deci e in pat. Plătim 2 femei sa aibă grija de ea . 

——-/

 

la mine in sat am fost cu niște hârtii la 8 birouri am fost . 30 persoane cred ca sunt in statul ăla cu max 4.000 locuitori 

 

la mine in sat aici in DE sunt 15.000 de locuitori . Sunt 8 salariați . 2 tipe lucrează cu publicul : pass, cazier , nr de mașina, actele de mașina , înscrierea pe casa , buletin , orice act legat de locuita ... tot fac aici . 

 

Nu știu de ce romanul nu pune întrebări , nu își cere drepturile 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

@ioana

 

ca o persoana care a avut des de-a face cu sistemul de sanatate, de stat si privat, atat pentru sine, cat si pentru copilul din dotare, cat si pentru altii, inclusiv un alt copil, sincer iti doresc sa ai parte numai de experiente multumitoare.

 

dar pentru fiecare experienta multumitoare de-a ta exista alte 10, 20 nemultumitoare, injositoare, amenintatoare de viata. exista alte 10, 20 in care copiii sau adultii au fost nevoiti sa renunte la sistemul de sanatate de stat pentru ca nu erau locuri, nu erau fonduri si ei aveau nevoie de un raspuns rapid, nu puteau astepta cu lunile. am fost in situatia asta anul trecut, sunt si acum in aceeasi situatie, ca mine sunt zeci de parinti. scoatem bani din buzunar sau de unde putem pentru ca sistemul de stat, prin punerea pe liste de asteptare, ne pune copiii in pericol.

 

eu cunosc si experientele +, si pe cele -. am povesti si, si. am avut mainile si hainele patate de sangele unui pacient muribund, cu probleme ignorate de asistentele din spitalul de stat. am vazut o alta pacienta muribunda, care delira, lasata sa se chinuie asa ore in sir, avea si escare, sarmana, nu imi venea sa cred ce vad, am intrebat asistentele daca nu pot face ceva si mi-au spus sa-mi vad de treaba mea.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate nu sunt aşa organizaţi cei de la Evidenţa Populaţiei din oraşul tău? Din experienţa mea în alte oraşe e mult mai bine decât povesteşti că se întâmplă la voi.

 

nu stiu, nu am criteriu de comparatie, eu aici a trebuit sa rezolv ce am avut de rezolvat. tone de birocratie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu știu de ce romanul nu pune întrebări , nu își cere drepturile 

 

@DidiAlex

 

ba da, pune si si le cere. doar ca primeste informatii trunchiate si refuzuri. personal am reclamat superiorilor aceste abuzuri. cine a incasat-o ulterior, ia ghici? :)

 

sunt functionari ai institutiilor de stat - Protectia Copilului, Primarie, Centrul pentru Copii cu Dizabilitati sau cum ii spune - care deliberat ascund informatii, mai ales de persoanele pe care le vad cu mai putina carte, cu mai putina capacitate de informare, mai... sarace cu duhul, sa zic asa. informatii vitale despre drepturile si beneficiile pe care le au aceste persoane, in virtutea legilor existente - nu ma refer la pomanagii, mana-ntinsa, statul sa ne dea.

 

si sunt si functionari batuti in cap, de pe la ANAF, care inregistreaza decesul unei persoane si apoi emit pretentii de plata pentru ce-o fi. :)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...