Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Rochia asta e decenta sau indecenta?


redactor

Recommended Posts

  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Exact, e suficient doar sa sugerezi, adica rochia sa se opreasca exact deasupra fundului. Uite, cea pusa de Marius mi se pare curajoasa, dar nu indecenta. 

 

Ioana

 

P.S. Originalul pentru nostalgici evoca exact perioada respectiva. Feminista din mine crede ca de atunci si pana in prezent am inceput sa ne percepem corpul altfel si suntem mai putin dispuse sa ne imbracam pentru a face placere barbatilor si mai mult pentru noi insine. Nu stiu cum sa explic, e o chestie de auto-respect, indiferent ca esti vedeta sau femeie obisnuita.

 

P.S. 2: Nu stiu cine sunt femeile din poze, eu vorbesc doar despre rochii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exact, e suficient doar sa sugerezi, adica rochia sa se opreasca exact deasupra fundului. Uite, cea pusa de Marius mi se pare curajoasa, dar nu indecenta. 

 

Ioana

 

P.S. Originalul pentru nostalgici evoca exact perioada respectiva. Feminista din mine crede ca de atunci si pana in prezent am inceput sa ne percepem corpul altfel si suntem mai putin dispuse sa ne imbracam pentru a face placere barbatilor si mai mult pentru noi insine. Nu stiu cum sa explic, e o chestie de auto-respect, indiferent ca esti vedeta sau femeie obisnuita.

 

P.S. 2: Nu stiu cine sunt femeile din poze, eu vorbesc doar despre rochii.

 

Exact, nu strigi pe deoparte ca ești objectified, tratată ca sex object si pe de alta parte apari așa in public. Sint ținute sexi și fără fund/sini la vedere. Ma refer in general, nu neaparat la doamna asta din poza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

P.S. Originalul pentru nostalgici evoca exact perioada respectiva. Feminista din mine crede ca de atunci si pana in prezent am inceput sa ne percepem corpul altfel si suntem mai putin dispuse sa ne imbracam pentru a face placere barbatilor si mai mult pentru noi insine. Nu stiu cum sa explic, e o chestie de auto-respect, indiferent ca esti vedeta sau femeie obisnuita.

 

 

Originalul nu are nicio legătură cu perioada istorică. Am folosit termenul de „nostalgici” pentru că este vorba despre una din scenele de film ce pentru mulți a rămas memorabilă. Rochia, realizată de un creator cunoscut la acea vreme, a devenit dealtfel obiect de muzeu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si creatorul acela a realizat ceva "memorabil" si pentru actorul - barbat din rolul principal? Mi-ar placea sa vad si costumul masculin expus la muzeu, cu o privire larga asupra zonei de la buric pana mai jos.

 

Brilla, apreciez mesajele tale, intrebarile sunt retorice  [flo2] .

 

Ma uit la defilarile de pe covorul rosu, la diverse evenimente, si nu pot sa nu remarc domnii in costum, la patru ace, doamnele cat mai dezgolite. Pai egalitate-i asta? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Povestea rochiei, pe scurt. A celei orginale purtate de Mireille Darc.

 

Era anul 1972. Mireille Darc filma impreuna cu Pierre Richard "Marele blond cu o gheata neagra". Pe vremea  aceea nu existau costumiere si apeleaza la Guy Laroche cu care era prietena. Isi dorea o tinuta formidabila care sa se potriveasca rolului, prin care lumea sa o tina minte, o tinuta care sa devina un cult.

Cand a aparut la filmari imbracata in rochie toti au ramas inmarmuriti in fata unei tinute atat de simple si senzuale.

Ulterior a donat rochia muzeului Louvre.  «Je n'aurais pas supporté de voir une autre paire de fesses dedans!»

 

Asa am evoluat: in 1972 tinuta era considerata simpla si senzuala. La 45 de ani  distanta e considerata indecenta.

 

Tine de atitudine.

O femeie  care se imbraca senzual si o face pentru a starni, se va simti, va fi obiect sexual.

O femeie care se  imbraca senzual pentru ca asa doreste nu se va simti in veci obiect sexual.

 

Si mai gata cu chestiile astea. Avem dreptul sa ne imbracam cum vrem la toate galele la care participam.

Daca barbatii si bineinteles femeile de pe margine cred ca tinuta aleasa are doar unicul scop de a provoca sexual, sa-si tina in frau poftele si barfele si sa treaca mai departe.

 

Vorbind despre Carmen Bruma. Nu mi-a placut ca si-a ales  tinuta asta. O copie palida, o furaciune, nimic original indiferent ce declaratie a vrut sa faca. 

Sper ca a avut accceptul descendentilor lui Guy Laroche de a prezenta public copia unui design original si unic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...