Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatiti de Craciun - idei si retete


Recommended Posts

De Craciun masa traditionala. Sarmale, piftie, carnat. Poate o friptura.

 

Cand am facut pulpe de rata le-am prajit inainte pentru ca sunt grase (nu in ulei, in teflon ca si lasa ele  grasimea acolo) nu foarte mult... Abia apoi le-am pus la cuptor.

 

Pentru sarmalele cu ciuperci e foarte simplu: se pun ciuperci in carne tocata.

Daca se fac fara carne cu umplutura "de post"  adaugi la asta ciuperci.

Cine vrea sa rupa targului le umple cu nuci si ciuperci. Ies minunate juri ca sunt cu carne.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 31
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am o cunostinta care oparea foile de varza cruda cu sare de lamaie si obtinea foi pt sarmale. 

 

De gatit traditional : sarmale, friptura, salata de sfecla cu hrean. 

 

Desert : rulouri cu scortisoara, biscuiti, cup cakes ( reteta in link) . Panetonne si cozonac cumpar. 

 

http://www.briosedeacasa.ro/briosele-lui-mos-craciun/

 

 

 

 

post-166285-0-86064000-1576743029_thumb.jpeg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pt sarmale poti opări varza cruda, ies delicioase! Noi pregătim masa tradițională; fiind departe de casa ne place sa ne simțim mai aproape de cei dragi cu aceste preparate:) poate și ceva din pește . Pt rată nu am o rețetă, dar dacă aveți bunici cereți informații la ei! Am mâncat acum ceva timp o rata gătită de o bunica de prin zona Buzăului; nici nu am știut ce am mâncat, era minunată!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am luat :)) dar fiindca nu am stiut sa o gatesc, am facut-o supa....  asa ca de Craciun o sa ma gandesc la ceva simplu , sa nu ma trezesc iar cu obisnuita si de toate zilele supa....

 

nu inteleg, ai facut o reteta si nu ti-a iesit? sunt atatea variante.... si nimic nu e complicat cand o dai cu sare, piper, ceva vin, si o lasi la cuptor. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la subiect: am o lista lunga de tot cu prajituri (biscuiti turta dulce, linzer, chocolate crinkles, bouche de noel, 2 cozonaci, prajitura cu fructe uscate), niste coaste de vita facute la foc mic, 2 garnituri (verze de bruxelles cu migdale si otet balsamic, cartofi la cuptoru cu rozmarin si lamaie), o salata mare de verzituri, aperitive traditionale. sarmale si friptura de curcan aduc si musafirii. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Și eu am în plan mai multe prăjituri: turtă dulce, chocolate crinkles, cozonac, s-ar putea să fac și un zabaglione cu vin roșu și condimente de vin fiert (am făcut săptămâna trecută un test, a ieșit foarte bun). Neapărat o salată de boeuf, fac doar de sărbători. La felul doi probabil o să fac un pulled pork cu cartofi la cuptor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...