Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatiti de Craciun - idei si retete


Recommended Posts

  • Răspunsuri 31
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu picioarele de rata le fac foarte simplu și ies delicioase. Le crestez cu un cuțit ascuțit, le dau cu sare și 5 spice chinezesc (sau piper) și le pun la cuptor la 200c (cuptor electric) pentru o ora. Ies absolut delicioase. 

 

Rata din cauza ca lasa atita grăsime se gătește intr-o tava cu suport, așa incit grăsimea sa se scurga in tava, nu sa Musteasca rata in grăsime pe durata gătitului. Unii pun cartofi dedesubtul ratei și astfel gătesc rata cu tot cu garnitura. 

post-16401-0-56177200-1576769047_thumb.jpeg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum faci rulajele ? Arata super și cirnatii și rulajele!

Si te asigur ca sunt si foarte bune...si ruladele si cirnatii!!! [:)]

 

Ruladele se fac din carne d evita(nu stiu exact ce parte a vitei se foloseste, la noi se gaseste la macelarie carnea asta special pentru rulade.Am sa caut poze...poate stie cineva...), se intinde bucata d ecarne si se bate un pic, se unge cu un strat subtire de mustar, se sareaza, pipereaza.

 

Se adauga fisii de bacon, eu acoper toata carnea cu bacon(din ala pentru mic dejun), peste se pune ceapa(taiat julien)si castraveti murati(in otet ca astia s egasesc) taoati marunt(sau fisii dar se va rula carnea mai greu daca ii pui pe lung...).

 

Se ruleaza carnea(marginile se pliaza spre interior si atunci nu iese continutul pe lateral) si se "prinde" cu sfoara(alimentara) sau scobitori.

 

Se prajesc pe toate partile la foc puternic si se pun intr-o forma care poate fi data la cuptor.In tigaia in care s-ai prajit ruladele se pune ceapa, morcov, telina si se trag bine la tigaie.

 

Se poate pune vin rosu peste legume(unele retete spun sa se stinga de doua ori legumele cu vin, sa iasa sosul puternic colorat) sau supa de vita /legume.

 

Legumele se pun in forma in care sunt ruladele si se dau la cuptor pentru o ora jumate, insa timpul depinde de carne, cit ii trebuie sa fie frageda...deci se probeaza! [:D]

 

In Germania , se servesc cu garnitura de varza rosie, galuste din cartofi si sosul obtinut din prajire.

 

Insa s epoate pune linga orice garnitura, eu am facut si cu mazare si morcov de exemplu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi, clasic! Sarmale, friptura, carnati, cozonaci si o sa fac o tosca! Am facut pentru colegele mele profiterol, in loc de fursecuri.

De revelion, saramura de peste, piept de pui la cuptor, toba, piftie, salata de legume cu maioneza si pasta de peste! O sa fac si un tort, nu m-am hotarat de care, ceva cu ciocolata cred!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...