Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Seriale favorite cap. 2


andacos

Recommended Posts

  • Răspunsuri 504
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am început Harry și Meghan, într-adevăr e cam plat, dar am aflat lucruri interesante despre ei, mai ales despre ea.

Nu îmi displac. Ea e o tipă ambițioasă, activistă încă din adolescență. Dincolo de mondenități și setea de publicitate, încep să înțeleg și motivele lor de a pleca. Rasa este în mod evident o problemă pentru britanici. Am văzut extrase din presă în care se afirma, de ex., că M. vine dintr-un cartier de negri, rău famat. Și altele. Ciudat că britanicii acceptă mixajul rasial în societate (vezi prim-ministrul ciocolatiu, primarul Londrei, etc.), dar nu în cadrul familiei regale. Care trebuie să fie de rasă pură, probabil.

N-am ajuns la partea în care este acuzată familia regală și în special William.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci Fleur, tu ai tras concluzia asta despre britanici văzând documentarul unor ipocriți, care țin cu dintii de titlul de duci deși urăsc familia regală din care face el parte? Acești ipocriți și mincinosi care și-au vindut rudele apropiate pentru citeva milioane de dolari. Ma întreb de ce dau navala sa vina aici toată Africa si Orientul mijlociu, dacă britanicii sint atit  de rasiști? Te-ai astepta sa fie exact invers.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Letiția, n-ai înțeles ce am scris. Am zis că mă miră că britanicii, care sunt totuși o societate multirasială, acceptă  mixajul rasial în general, în societate, dar nu acceptă același lucru în familia regală. Am văzut extrase din presă, nu doar vorbe ale celor doi. Titluri mari. În fine. Ipocrizie e de ambele părți.

Nu poți spune că nu s-a legat nimeni, în presă, de rasa lui Meghan. Iar presa este reflexia societății.

 

Eu cred că tot răul spre bine, nici britanicii nu o simpatizau, nici reciproc. Nu e primul caz de regal care se desprinde de familia regală.

Și nici nu cred că familia regală e cu adevărat zdruncinată de acest "scandal". E o instituție prea multicentenară și respectabilă. Dar că ar trebui să reflecteze, din interior, la cum se adaptează vremurilor.

Ce se făceau dacă William s-ar fi însurat cu o fată de altă rasă? Viitoarea regină?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De unde știi ca lumea nu accepta mixajul intra rasial in familia regală? A fost foarte bine primită de toată lumea inițial. Las deoparte ca ea e albă, pina n-a spus ca e mix race nimeni n-a știut ca e mixt race. Au fost citeva articole răutăcioase in presa, asta nu inseama ca TOȚI britanicii sint rasiști. Nu sint deacord deloc ca,presa reprezintă sentimentele majorității.  Ai idee cite articole oribile s-au scris despre Kate sau Cămila? Dar e mai simplu sa joci cartea rasiala (ma refer la ei). Amindoi sint foarte sensibili la critici, le plac doar articolele care ii prezintă intr-o lumina roza. Cind ești in the public eye trebuie sa te aștepți la tot felul de articole și bune și rele. Oricum am lua-o e oribil ce au făcut. Sa iti speli rufele in public e de neiertat in orice familie. Or sa le vina și lor rindul sa fie judecați de proprii lor copii.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A fost bine primita pana s-a aflat ca e de rasa mixta. Pana tabloidele au inceput sa scrie chestii gen: vine dintr-un cartier de negri, rau famat, cu nu stiu cate crime pe zi (nici nu era adevarat ca a locuit in acel cartier). Moscheea la care a facut voluntariat si caritate, dupa un incendiu cu multi sinistrati musulmani, e legata de nu stiu cati teroristi ISIS. Isi persecuta tatal alb, nu se intereseaza de el, i-a interzis sa vina la nunta, etc,

Chiar daca nu toata lumea crede, multi citesc tabloidele si sunt manipulati de ele. Sunt convinsa ca exista o antipatie profunda in general fata de ea, inainte de marele lor gest de a pleca si de a "zdruncina" familia regala.

 

Si eu sunt de acord ca nu e frumos sa-ti speli rufele in public, totusi sunt doua fetze ale medaliei si au vrut si ei sa-si faca cunoscuta versiunea.

 

Sa ii acuzi ca vor doar publicitate favorabila este un pic pueril. Toata lumea vrea publicitate favorabila si cei aflati in ochiul public actioneaza intr-un fel sau altul ca sa o obtina.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur trăiesc de 22 de ani in țara asta și te asigur ca nu e o țara rasista. Nu cred tabloidele sint cea mai obiectiva sursa de informatie. Tot tabloidele au scris ca Trudeau e un rasist și au publicat poze cu el in Black face. Asta înseamnă ca Canada e rasista? In fine, consider ca cele 2 non entități nu merita atita atenție din partea mea. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Letiția, te cred, mai precis cred percepția ta despre societatea britanică.

Totuși tabloidele astea din UK sunt oribile și o parte a populației "pune botul" ca să zic așa, cei mai săraci cu duhul sunt manipulați.

Fenomenul paparazzi e dus cumva la extrem.

Asta la modul general, nu doar în cazul H și M.

 

Cazul Trudeau- Black face a făcut mai multe valuri cred în UK decât aici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am propus sa vad si eu serialul asta in perioada de sarbatori. Abia ieri l-am vazut.

 

Cred ca perechea este potrivita. El duce o durere si o furie in suflet fff mari. Ea, duce si ea ceva si in plus, are educatia potrivita sa puna lucruri in aplicare. Ceea ce el nu ar putea sa faca cu mana lui familiei lui extinse poate face cu sprijinul ei.

 

Ma indoiesc ca aceasta durere fara de sfarsit pe care o au in suflet, se va ostoi vreodata. De asemenea, nu cred ca acest serial le va aduce satisfactie sufleteasca pe termen lung si in acest fel, o alinare. Poate timpul sau ... pur si simplu, viata le va indrepta atentia spre altceva, spre care sa isi directioneze toate aceste trairi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...