Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

La cresa sau cu bunicii?


Recommended Posts

Pfuu, eu as pune anunturi peste tot in oras.. poate chiar o sa fac asta!! Parintii sa fie foarte, foarte atenti cand lasa copiii cu bunicii, in weekend am asistat la o faza foarte periculoasa, cand una dintre nepotelele mici a luat-o la fuga pe trotuar spre carosbil, bunica nu a putut-o prinde, dar am infipt eu mana in ea, ca eram acolo... brrr ce m-am speriat si am si tipat la bunica, sa tina copilul bine de mana... cred ca avea 2 ani si putin. Si imi amintesc ca am vazut de multe ori intamplari asemanatoare...

Si toate numai cu bunici?

 

2 ani si 7 luni. Baietel. Suceava. Duminica  trecuta. Se smulge din mana tatalui. Fuge in strada. E lovit de o masina.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 92
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu sunt de acord cu aceasta abordare. 

 

Tot ce se face pentru populatie se poate inscrie in aceasta categorie "pomana electorala".

 

Nu imi place deloc turnura subiectului in care se ajunge a se considera ca dusul la cresa pana in 2-3 ani este "the best", de teama ca altfel ne inscriem in categoria "pomana electorala".

 

Consider ca pana in 2-3 ani este mai mult decat benefic sa stea in sanul familiei, intr-un mediu familial si sa formeze acele conexiuni invizibile de apartenenta/atasament. Avantajele de tip socializare pe care le-ar avea mai dezvoltate daca merge de mic la cresa sau dezavantajele de tip raceli pe care le-ar culege - se egalizeaza in timp.

 

Asta nu inseamna ca cresa este un mare nu, ci ca daca nu ai alte variante [nu mai sunt bunicii sau sunt atat de departe ca nici nu se pune problema ca bunica/bunicul sa se relocheze pentru o vreme sau pur si simplu nu ii vrei in preajma] atunci poti alege cresa cu inima impacata si fara procese de constiinta.

Respectiv, daca vrei sa stea cu bunicii sa poti accesa aceasta remuneratie si sa o folosesti fara teama ca e "pomana electorala". 

 

M-as concentra mai mult pe cum ajunge statul sa controleze faptul ca accessarea acestor fonduri este corecta si nu lasa / sau lasa cat mai putine portite sa fie accesate in mod fals doar pentru bani.

 

edit: unele reformulari.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Familiile care nu au bunici la îndemână nu vor putea beneficia de această măsură. Dacă statul plătește bunicii care stau cu nepoții, părinții nu mai trebuie să plătească pe cineva separat, în cazul în care se hotărăsc să se întoarcă amândoi la serviciu. Deci e un avantaj indirect pentru familiile care au bunici apropiați, care să vrea (și să poată) să se îngrijească de nepoți.

 

Restul familiilor trebuie să plătească separat o persoană care să stea cu copilul sau să găsească o altă soluție alternativă.

 

Dacă grija statului ar fi copiii, ar investi în alte feluri de măsuri, care să fie aplicabile tuturor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de acord cu aceasta abordare. 

 

Tot ce se face pentru populatie se poate inscrie in aceasta categorie "pomana electorala".

 

Nu imi place deloc turnura subiectului in care se ajunge a se considera ca dusul la cresa pana in 2-3 ani este "the best", de teama ca altfel ne inscriem in categoria "pomana electorala".

 

Consider ca pana in 2-3 ani este mai mult decat benefic sa stea in sanul familiei, intr-un mediu familial si sa formeze acele conexiuni invizibile de apartenenta/atasament. Avantajele de tip socializare pe care le-ar avea mai dezvoltate daca merge de mic la cresa sau dezavantajele de tip raceli pe care le-ar culege - se egalizeaza in timp.

 

Asta nu inseamna ca cresa este un mare nu, ci ca daca nu ai alte variante [nu mai sunt bunicii sau sunt atat de departe ca nici nu se pune problema ca bunica/bunicul sa se relocheze pentru o vreme sau pur si simplu nu ii vrei in preajma] atunci poti alege cresa cu inima impacata si fara procese de constiinta.

Respectiv, daca vrei sa stea cu bunicii sa poti accesa aceasta remuneratie si sa o folosesti fara teama ca e "pomana electorala". 

 

M-as concentra mai mult pe cum ajunge statul sa controleze faptul ca accessarea acestor fonduri este corecta si nu lasa / sau lasa cat mai putine portite sa fie accesate in mod fals doar pentru bani.

 

edit: unele reformulari.

 

Mi se pare ca incerci sa-ti validezi alegerea, aceea de a-ti lasi copilul cu bunica. Trebuie sa recunosc ca nici eu nu am experienta personala in legatura cu lasatul copiillor mei cu bunicii, nu s-a putut cand s-a nascut baietelul ca inca lucra bunica, singura care ar fi fost o alegere posibila. S-a pensionat recent, dar nu mi-am pus nciodata problema sa se relocheze doar pentru ca am avea noi nevoie sa aiba grija de fetita. Au si bunicii, sau bunicele dreptul la viata personala. Si vad ca ii iubeste pe nepoti, si ei o iubesc pe dansa, ba chiar baietelul meu o include mereu cand vorbeste despre familia lui, desi nu a fost in grija dansei. Au si stat copiii pentru perioade scurte doar cu dansa, dar sa-i cer sa faca asta pe termen lung mi s-ar parea nedrept din partea mea, mi s-ar parea ca as profita de dansa. Iar s-o platesc sa stea cu nepotii iar mi s-ar parea nepotrivit. Ori o face pentru ca ii face placere si ii iubeste, ori e un job? Vorbesti cu atat de mare usurinta despre relocarea unuia dintre bunici, adica sa-si paraseasca casa, prietenii si sotul/sotia pentru cel putin un an? Oare sotul/sotia lasat/a in urma nu ar fi mai indreptatit/a sa il/o aiba aproape (de cele mai multe ori e sotul)? Oare bunicii ar trebui sa traiasca pentru copii si nepoti, sa fie disponibili oricand are nevoie fiica sau fiul de ei? Unii dintre ei poate isi doresc sa mai lucreze chiar daca au facut varsta de pensionare, sau sa calatoreasca, sa aiba activitati sociale cu prietenii, ceea ce mi se pare mult mai sanatos.

Relatii de atasament si apartenenta se pot creea si fara sa obligam bunicii sa aiba grija de nepoti, e nevoie doar de un contact periodic, si sunt suficiente perioadele de vacanta pentru asta. Si chiar daca ar castiga pe partea asta, pierd pe partea de dezvoltare sociala si cognitiva, de independenta. Mie mi se pare suficient sa existe realtii de aprtenenta/ atasament in cadrul familiei nucleu, mama , tata si copii.

In legatura cu racelile, fie ca incep la 2 sau 3 ani tot vor trece prin asta, fiecare in functie de imunitatea si sensibilitatile personale. In primul an sunt cele mai multe raceli, lucrurile nu sunt mai bune daca intrarea in colectivitate se face la 3 ani si nu la 2 sau mai devreme. Pana la urma asa isi formeaza copiii imunitatea. O cresa buna, ar trebui sa fie destul de stricta si sa nu primeasca niciodata copii bolnavi. Din ce am vazut, mai curand se imbolnavesc la gradinta, decat la cresa, unde controlul e mai strict.

 

 

Cum adica, mai exact, aceasta masura este luata pentru anumite categorii sociale in detrimentul altora?

 

Adica prin ce conditii poate fi aplicata numai unora iar altii o vor dori dar nu o vor putea accesa?

Multi dintre bunici inca lucreaza asa ca nu vor putea profita de aceasta masura. Parintii care nu isi pot lasa copiii cu bunicii ce au de castigat, ce li se ofera, asta in conditiile in care cresele de stat nu au suficiente locuri sau personal?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie toata treaba asta mi se pare irealizabila oricum, adica nu la nivel national, si fara cap si coada, nu e o parte a vreunei strategii din educatie, e doar asa, o idee aterizata dintr-o minte plictisita. Ar putea fi ceva folositor corelata cu alte strategii.

De exemplu, cursuri pentru bunici, pregatire semiprofesionala pentru bunicii care vor sa fie "bone" pentru alti copii, organizare locala, organizare centre de activitati pentru acesti bunici care vor sa faca ceva (altceva) cu copiii de care se ingrijesc... etc, etc....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mult mai multi bunici neatenti... 

Bucuresti, prima zi de deschidere a liniei tramvaiului rapid, copil accidentat de tramvai, cu bunica de mana... 

Cred ca e vorba mai mult de viteaza de reactie decat de neatentie, fara a face referire la un caz in particular. Pur si simplu, dupa o anumita varsta nu mai ai aceleasi reflexe. Reactiile unui om de peste 60 de ani vor fi mai slabe decat ale unuia de 30-35 de ani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie toata treaba asta mi se pare irealizabila oricum, adica nu la nivel national, si fara cap si coada, nu e o parte a vreunei strategii din educatie, e doar asa, o idee aterizata dintr-o minte plictisita. Ar putea fi ceva folositor corelata cu alte strategii.

De exemplu, cursuri pentru bunici, pregatire semiprofesionala pentru bunicii care vor sa fie "bone" pentru alti copii, organizare locala, organizare centre de activitati pentru acesti bunici care vor sa faca ceva (altceva) cu copiii de care se ingrijesc... etc, etc....

 

 ei sunt doar bunici, sunt raiul copilariei, sa-i lasam asa cum sunt ei , fara cursuri si fara remuneratie. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...